Klub Rosyjski w Warszawie: Różnice pomiędzy wersjami

Z MediWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 2: Linia 2:
  
 
Jak pisze Antoni Zaleski ("Towarzystwo Warszawskie" Warszawa 1971) opisuje. że miało "to być centrum rosyjskiego życia w Warszawie, ognisko rusyfikacji, główna kwatera najezdniczej hordy" s. 203 i nast.
 
Jak pisze Antoni Zaleski ("Towarzystwo Warszawskie" Warszawa 1971) opisuje. że miało "to być centrum rosyjskiego życia w Warszawie, ognisko rusyfikacji, główna kwatera najezdniczej hordy" s. 203 i nast.
 +
 +
Z kolei Berg, Nikolaj w
 +
Zapiskach o polskich spiskach i powstaniach. Cz. 1 pisał - Gdy‎ ‎w‎ ‎połowie‎ ‎1859‎ ‎roku‎ ‎mała‎ ‎garstka‎ ‎Rosyan,‎ ‎przebywających‎ ‎w‎ ‎Warszawie,‎ ‎z‎ ‎inicyatywy
 +
generała‎ ‎Siemeki,‎ ‎umyśliła‎ ‎zawiązać‎ ‎rosyjski‎ ‎klub,.
 +
Gorczakow‎ ‎i‎ ‎tego‎ ‎się‎ ‎przeląkł.‎ ‎Prośby‎ ‎wprawdzie
 +
nie‎ ‎odrzucił,‎ ‎lecz‎ ‎zażądał,‎ ‎ażeby‎ ‎projektowany‎ ‎klub
 +
nie‎ ‎nosił‎ ‎miana‎ ‎„rosyjskiego",‎ ‎lecz‎ ‎został‎ ‎nazwany
 +
„Warszawskiem‎ ‎powszechnem‎ ‎zebraniem"‎ ‎(ostał‎ ‎otwarty‎ ‎pod‎ ‎tem‎ ‎mianem‎ ‎w‎ ‎początkach‎ ‎1860
 +
roku‎ ‎przy‎ ‎ulicy‎ ‎Senatorskiej,‎ ‎w‎ ‎domu‎ ‎MłokoSiewicza‎).‎ ‎Późniejsi‎ ‎członkowie‎ ‎tego‎ ‎klubu,‎ ‎spotykając‎ ‎na‎ ‎bieliźnie,
 +
naczyniu‎ ‎i‎ ‎starszych‎ ‎sprzętach‎ ‎tajemnicze‎ ‎litery
 +
W.‎ ‎O.‎ ‎S.‎ ‎(Warszaioskoje‎ ‎o‎bszczestwienn‎‎o‎je ‎sobranie‎),
 +
nie‎ ‎domyślają‎ ‎się‎ ‎nawet,‎ ‎że‎ ‎zestraszony‎ ‎Gorczakow
 +
taką‎ ‎wymyślił‎ ‎nazwę‎ ‎dla‎ ‎miejsca‎ ‎towarzyskich‎ ‎zebrań‎ ‎rosyjskiego‎ ‎towarzystwa‎ ‎w‎ ‎Warszawie.‎ ‎Jeszcze
 +
za‎ ‎czasów‎ ‎Paskiewicza‎ ‎starano‎ ‎się‎ ‎o‎ ‎uzyskanie‎ ‎zezwolenia‎ ‎na‎ ‎zawiązanie‎ ‎rosyjskiego‎ ‎klubu‎ ‎w‎ ‎Warszawie,‎ ‎lecz‎ ‎ten‎ ‎stale‎ ‎odmawiał,‎ ‎motywując‎ ‎to‎ ‎w‎ ‎ten sposób:,‎ ‎„Na‎ ‎co‎ ‎wam‎ ‎klub?‎ ‎czy‎ ‎na‎ ‎to,‎ ‎aby‎ ‎się‎ ‎zbierać‎ ‎i‎ ‎przesądzać‎ ‎o‎ ‎tem,‎ ‎co‎ ‎do‎ ‎was‎ ‎nie‎ ‎należy.‎ Nigdy‎ ‎nie‎ ‎pozwolę!” https://polona.pl/preview/fcae0015-cf5b-4441-9e09-4050bc6e7da3

Wersja z 21:48, 25 sie 2025

Klub Ruski

Jak pisze Antoni Zaleski ("Towarzystwo Warszawskie" Warszawa 1971) opisuje. że miało "to być centrum rosyjskiego życia w Warszawie, ognisko rusyfikacji, główna kwatera najezdniczej hordy" s. 203 i nast.

Z kolei Berg, Nikolaj w Zapiskach o polskich spiskach i powstaniach. Cz. 1 pisał - Gdy‎ ‎w‎ ‎połowie‎ ‎1859‎ ‎roku‎ ‎mała‎ ‎garstka‎ ‎Rosyan,‎ ‎przebywających‎ ‎w‎ ‎Warszawie,‎ ‎z‎ ‎inicyatywy generała‎ ‎Siemeki,‎ ‎umyśliła‎ ‎zawiązać‎ ‎rosyjski‎ ‎klub,. Gorczakow‎ ‎i‎ ‎tego‎ ‎się‎ ‎przeląkł.‎ ‎Prośby‎ ‎wprawdzie nie‎ ‎odrzucił,‎ ‎lecz‎ ‎zażądał,‎ ‎ażeby‎ ‎projektowany‎ ‎klub nie‎ ‎nosił‎ ‎miana‎ ‎„rosyjskiego",‎ ‎lecz‎ ‎został‎ ‎nazwany „Warszawskiem‎ ‎powszechnem‎ ‎zebraniem"‎ ‎(ostał‎ ‎otwarty‎ ‎pod‎ ‎tem‎ ‎mianem‎ ‎w‎ ‎początkach‎ ‎1860 roku‎ ‎przy‎ ‎ulicy‎ ‎Senatorskiej,‎ ‎w‎ ‎domu‎ ‎MłokoSiewicza‎).‎ ‎Późniejsi‎ ‎członkowie‎ ‎tego‎ ‎klubu,‎ ‎spotykając‎ ‎na‎ ‎bieliźnie, naczyniu‎ ‎i‎ ‎starszych‎ ‎sprzętach‎ ‎tajemnicze‎ ‎litery W.‎ ‎O.‎ ‎S.‎ ‎(Warszaioskoje‎ ‎o‎bszczestwienn‎‎o‎je ‎sobranie‎), nie‎ ‎domyślają‎ ‎się‎ ‎nawet,‎ ‎że‎ ‎zestraszony‎ ‎Gorczakow taką‎ ‎wymyślił‎ ‎nazwę‎ ‎dla‎ ‎miejsca‎ ‎towarzyskich‎ ‎zebrań‎ ‎rosyjskiego‎ ‎towarzystwa‎ ‎w‎ ‎Warszawie.‎ ‎Jeszcze za‎ ‎czasów‎ ‎Paskiewicza‎ ‎starano‎ ‎się‎ ‎o‎ ‎uzyskanie‎ ‎zezwolenia‎ ‎na‎ ‎zawiązanie‎ ‎rosyjskiego‎ ‎klubu‎ ‎w‎ ‎Warszawie,‎ ‎lecz‎ ‎ten‎ ‎stale‎ ‎odmawiał,‎ ‎motywując‎ ‎to‎ ‎w‎ ‎ten sposób:,‎ ‎„Na‎ ‎co‎ ‎wam‎ ‎klub?‎ ‎czy‎ ‎na‎ ‎to,‎ ‎aby‎ ‎się‎ ‎zbierać‎ ‎i‎ ‎przesądzać‎ ‎o‎ ‎tem,‎ ‎co‎ ‎do‎ ‎was‎ ‎nie‎ ‎należy.‎ Nigdy‎ ‎nie‎ ‎pozwolę!” https://polona.pl/preview/fcae0015-cf5b-4441-9e09-4050bc6e7da3