Klub Rosyjski w Warszawie: Różnice pomiędzy wersjami

Z MediWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 
(Nie pokazano 4 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
Klob Ruski
+
===Warszawskie powszechne zebranie===
 +
Berg, Nikolaj w
 +
Zapiskach o polskich spiskach i powstaniach. Cz. 1 pisał - Gdy‎ ‎w‎ ‎połowie‎ ‎1859‎ ‎roku‎ ‎mała‎ ‎garstka‎ ‎Rosyan,‎ ‎przebywających‎ ‎w‎ ‎Warszawie,‎ ‎z‎ ‎inicyatywy
 +
generała‎ ‎Siemeki,‎ ‎umyśliła‎ ‎zawiązać‎ ‎rosyjski‎ ‎klub,.
 +
Gorczakow‎ ‎i‎ ‎tego‎ ‎się‎ ‎przeląkł.‎ ‎Prośby‎ ‎wprawdzie
 +
nie‎ ‎odrzucił,‎ ‎lecz‎ ‎zażądał,‎ ‎ażeby‎ ‎projektowany‎ ‎klub
 +
nie‎ ‎nosił‎ ‎miana‎ ‎„rosyjskiego",‎ ‎lecz‎ ‎został‎ ‎nazwany
 +
„Warszawskiem‎ ‎powszechnem‎ ‎zebraniem"‎ ‎(ostał‎ ‎otwarty‎ ‎pod‎ ‎tem‎ ‎mianem‎ ‎w‎ ‎początkach‎ ‎1860
 +
roku‎ ‎przy‎ ‎ulicy‎ ‎Senatorskiej,‎ ‎w‎ ‎domu‎ ‎Młokosiewicza‎).‎ ‎Późniejsi‎ ‎członkowie‎ ‎tego‎ ‎klubu,‎ ‎spotykając‎ ‎na‎ ‎bieliźnie,
 +
naczyniu‎ ‎i‎ ‎starszych‎ ‎sprzętach‎ ‎tajemnicze‎ ‎litery
 +
W.‎ ‎O.‎ ‎S.‎ ‎(Warszaioskoje‎ ‎o‎bszczestwienn‎‎o‎je ‎sobranie‎),
 +
nie‎ ‎domyślają‎ ‎się‎ ‎nawet,‎ ‎że‎ ‎zestraszony‎ ‎Gorczakow
 +
taką‎ ‎wymyślił‎ ‎nazwę‎ ‎dla‎ ‎miejsca‎ ‎towarzyskich‎ ‎zebrań‎ ‎rosyjskiego‎ ‎towarzystwa‎ ‎w‎ ‎Warszawie.‎ ‎Jeszcze
 +
za‎ ‎czasów‎ ‎Paskiewicza‎ ‎starano‎ ‎się‎ ‎o‎ ‎uzyskanie‎ ‎zezwolenia‎ ‎na‎ ‎zawiązanie‎ ‎rosyjskiego‎ ‎klubu‎ ‎w‎ ‎Warszawie,‎ ‎lecz‎ ‎ten‎ ‎stale‎ ‎odmawiał,‎ ‎motywując‎ ‎to‎ ‎w‎ ‎ten sposób:,‎ ‎„Na‎ ‎co‎ ‎wam‎ ‎klub?‎ ‎czy‎ ‎na‎ ‎to,‎ ‎aby‎ ‎się‎ ‎zbierać‎ ‎i‎ ‎przesądzać‎ ‎o‎ ‎tem,‎ ‎co‎ ‎do‎ ‎was‎ ‎nie‎ ‎należy.‎ Nigdy‎ ‎nie‎ ‎pozwolę!” https://polona.pl/preview/fcae0015-cf5b-4441-9e09-4050bc6e7da3
 +
 
 +
 
 +
===Klub Ruski===
 +
 
 +
5/17 sierpnia 1871 rejestracja Rosyjskiego Zebrania Towarzyskiego w Warszawie
  
 
Jak pisze Antoni Zaleski ("Towarzystwo Warszawskie" Warszawa 1971) opisuje. że miało "to być centrum rosyjskiego życia w Warszawie, ognisko rusyfikacji, główna kwatera najezdniczej hordy" s. 203 i nast.
 
Jak pisze Antoni Zaleski ("Towarzystwo Warszawskie" Warszawa 1971) opisuje. że miało "to być centrum rosyjskiego życia w Warszawie, ognisko rusyfikacji, główna kwatera najezdniczej hordy" s. 203 i nast.
 +
 +
===1873===
 +
 +
Mieści się na Nowym-Swiecie N. 65, gdzie zajmuje osobny
 +
wewnątrz pałac z ogrodem.
 +
 +
Pragnący zostać członkiem muszą być przedstawieni przez
 +
dwóch stałych członków i następnie poddać się ballotowaniu.
 +
Członkowie wnoszą po 25 rubli składki za pierwszy rok i po 15
 +
za następne. Są też i członkowie klubu czasowi, ci płacą po £
 +
rubli za przeciąg dwumiesięczny. Goście wprowadzeni do klubu
 +
płacą po kop. 25 od osoby. Klub otwarty od godziny 10 z rana
 +
do w pół do 2 po północy. Zostający dłużej płacą karę pieniężną
 +
za każdą przesiedzianą godzinę. Do godziny 2 po kop. 25, do 2x/2
 +
płacą 50 kop., do godziny 3 płacą rsr. 1 kop. 50. Za każde pół
 +
godziny po godzinie 3 płaci się po 3 ruble. Jedynie w dni balowe wolno pozostawać w salach przez godzinę po odjeździe dam.
 +
 +
0 godzinie 5 z rana sale bezwarunkowo się zamykają. Honorowym Starszyną Klubu jest Feldmarszałek hr. Berg Namiestnik
 +
Królestwa. Zarząd składa się z 12 wybieralnych członków zwanych starszynami. Przewodniczącym w komitecie starszym jest
 +
E. S. Andrejew.
 +
 +
Klub posiada kręgielnię, strzelnicę, sale billardowe i t. p.
 +
Urządza dość często wieczory, bale, ruskie teatra amatorskie,
 +
koncerta, odczyty i t. p.
 +
 +
https://mbc.cyfrowemazowsze.pl/dlibra/publication/102709/edition/87810/content

Aktualna wersja na dzień 23:17, 2 wrz 2025

Warszawskie powszechne zebranie

Berg, Nikolaj w Zapiskach o polskich spiskach i powstaniach. Cz. 1 pisał - Gdy‎ ‎w‎ ‎połowie‎ ‎1859‎ ‎roku‎ ‎mała‎ ‎garstka‎ ‎Rosyan,‎ ‎przebywających‎ ‎w‎ ‎Warszawie,‎ ‎z‎ ‎inicyatywy generała‎ ‎Siemeki,‎ ‎umyśliła‎ ‎zawiązać‎ ‎rosyjski‎ ‎klub,. Gorczakow‎ ‎i‎ ‎tego‎ ‎się‎ ‎przeląkł.‎ ‎Prośby‎ ‎wprawdzie nie‎ ‎odrzucił,‎ ‎lecz‎ ‎zażądał,‎ ‎ażeby‎ ‎projektowany‎ ‎klub nie‎ ‎nosił‎ ‎miana‎ ‎„rosyjskiego",‎ ‎lecz‎ ‎został‎ ‎nazwany „Warszawskiem‎ ‎powszechnem‎ ‎zebraniem"‎ ‎(ostał‎ ‎otwarty‎ ‎pod‎ ‎tem‎ ‎mianem‎ ‎w‎ ‎początkach‎ ‎1860 roku‎ ‎przy‎ ‎ulicy‎ ‎Senatorskiej,‎ ‎w‎ ‎domu‎ ‎Młokosiewicza‎).‎ ‎Późniejsi‎ ‎członkowie‎ ‎tego‎ ‎klubu,‎ ‎spotykając‎ ‎na‎ ‎bieliźnie, naczyniu‎ ‎i‎ ‎starszych‎ ‎sprzętach‎ ‎tajemnicze‎ ‎litery W.‎ ‎O.‎ ‎S.‎ ‎(Warszaioskoje‎ ‎o‎bszczestwienn‎‎o‎je ‎sobranie‎), nie‎ ‎domyślają‎ ‎się‎ ‎nawet,‎ ‎że‎ ‎zestraszony‎ ‎Gorczakow taką‎ ‎wymyślił‎ ‎nazwę‎ ‎dla‎ ‎miejsca‎ ‎towarzyskich‎ ‎zebrań‎ ‎rosyjskiego‎ ‎towarzystwa‎ ‎w‎ ‎Warszawie.‎ ‎Jeszcze za‎ ‎czasów‎ ‎Paskiewicza‎ ‎starano‎ ‎się‎ ‎o‎ ‎uzyskanie‎ ‎zezwolenia‎ ‎na‎ ‎zawiązanie‎ ‎rosyjskiego‎ ‎klubu‎ ‎w‎ ‎Warszawie,‎ ‎lecz‎ ‎ten‎ ‎stale‎ ‎odmawiał,‎ ‎motywując‎ ‎to‎ ‎w‎ ‎ten sposób:,‎ ‎„Na‎ ‎co‎ ‎wam‎ ‎klub?‎ ‎czy‎ ‎na‎ ‎to,‎ ‎aby‎ ‎się‎ ‎zbierać‎ ‎i‎ ‎przesądzać‎ ‎o‎ ‎tem,‎ ‎co‎ ‎do‎ ‎was‎ ‎nie‎ ‎należy.‎ Nigdy‎ ‎nie‎ ‎pozwolę!” https://polona.pl/preview/fcae0015-cf5b-4441-9e09-4050bc6e7da3


Klub Ruski

5/17 sierpnia 1871 rejestracja Rosyjskiego Zebrania Towarzyskiego w Warszawie

Jak pisze Antoni Zaleski ("Towarzystwo Warszawskie" Warszawa 1971) opisuje. że miało "to być centrum rosyjskiego życia w Warszawie, ognisko rusyfikacji, główna kwatera najezdniczej hordy" s. 203 i nast.

1873

Mieści się na Nowym-Swiecie N. 65, gdzie zajmuje osobny wewnątrz pałac z ogrodem.

Pragnący zostać członkiem muszą być przedstawieni przez dwóch stałych członków i następnie poddać się ballotowaniu. Członkowie wnoszą po 25 rubli składki za pierwszy rok i po 15 za następne. Są też i członkowie klubu czasowi, ci płacą po £ rubli za przeciąg dwumiesięczny. Goście wprowadzeni do klubu płacą po kop. 25 od osoby. Klub otwarty od godziny 10 z rana do w pół do 2 po północy. Zostający dłużej płacą karę pieniężną za każdą przesiedzianą godzinę. Do godziny 2 po kop. 25, do 2x/2 płacą 50 kop., do godziny 3 płacą rsr. 1 kop. 50. Za każde pół godziny po godzinie 3 płaci się po 3 ruble. Jedynie w dni balowe wolno pozostawać w salach przez godzinę po odjeździe dam.

0 godzinie 5 z rana sale bezwarunkowo się zamykają. Honorowym Starszyną Klubu jest Feldmarszałek hr. Berg Namiestnik Królestwa. Zarząd składa się z 12 wybieralnych członków zwanych starszynami. Przewodniczącym w komitecie starszym jest E. S. Andrejew.

Klub posiada kręgielnię, strzelnicę, sale billardowe i t. p. Urządza dość często wieczory, bale, ruskie teatra amatorskie, koncerta, odczyty i t. p.

https://mbc.cyfrowemazowsze.pl/dlibra/publication/102709/edition/87810/content