Józefa Bojanowska: Różnice pomiędzy wersjami

Z MediWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Utworzono nową stronę "Źródło: [https://polona.pl/item/w-walce-o-rowne-prawa-nasze-bojownice,MTc4NjQ0NjA/56/#item Cecylia Walewska "W walce o równe prawa: nasze bojownice"] ==I w. ś.== P...")
 
 
(Nie pokazano 2 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
Źródło: [https://polona.pl/item/w-walce-o-rowne-prawa-nasze-bojownice,MTc4NjQ0NjA/56/#item Cecylia Walewska "W walce o równe prawa: nasze bojownice"]
+
[[Plik:Józefa Bojanowska.png|thumb|500px|right|'''Józefa Bojanowska''']]
 +
==I w. ś.==
 +
Sekcja do Spraw Stowarzyszeń - członkini, [[Związek Równouprawnienia Kobiet Polskich]] - vice-prez. za: [https://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publication/2553/edition/4397/content Kalendarzyk polityczno-historyczny z 1916 roku]
 +
 
 +
 
 +
Po wybuchu wielkiej wojny — w okresie zmagania się narodu —pełni służbę ochotniczą, prowadząc szwalnię dla żołnierzy, która zatrudniała do stu kobiet z inteligencji, ofiarowujących kilka godzin dziennie dla potrzeb wojennych. W 1915r. — po wyjściu moskali, gdy swobodnie zaczęło rozwijać się szkolnictwo, —organizuje przy Zw.R.K.P. pierwszew Warszawie Kursy maturalne dla kobiet, aby ułatwić im wstęp do Uniwersytetu i składa na ręce Komit. Obyw. memorjał, opracowany wespół z P. Kuczalską o przyjmowanie maturzystek do wyższych uczelni. (za: [https://polona.pl/item/w-walce-o-rowne-prawa-nasze-bojownice,MTc4NjQ0NjA/56/#item Cecylia Walewska "W walce o równe prawa: nasze bojownice"])
  
==I w. ś.==
 
Po wybuchu wielkiej wojny — w okresie zmagania się narodu —pełni służbę ochotniczą, prowadząc szwalnię dla żołnierzy, która zatrudniała do stu kobiet z inteligencji, ofiarowujących kilka godzin dziennie dla potrzeb wojennych. W 1915r. — po wyjściu moskali, gdy swobodnie zaczęło rozwijać się szkolnictwo, —organizuje przy Zw.R.K.P. pierwszew Warszawie Kursy maturalne dla kobiet, aby ułatwić im wstęp do Uniwersytetu i składa na ręce Komit. Obyw. memorjał, opracowany wespół z P. Kuczalską o przyjmowanie maturzystek do wyższych uczelni.
 
  
 
{{SORTUJ:Bojanowska, Józefa}}
 
{{SORTUJ:Bojanowska, Józefa}}
 
[[Kategoria:Przodownice warszawskie 1914-1915]]
 
[[Kategoria:Przodownice warszawskie 1914-1915]]

Aktualna wersja na dzień 17:27, 14 lip 2021

Józefa Bojanowska

I w. ś.

Sekcja do Spraw Stowarzyszeń - członkini, Związek Równouprawnienia Kobiet Polskich - vice-prez. za: Kalendarzyk polityczno-historyczny z 1916 roku


Po wybuchu wielkiej wojny — w okresie zmagania się narodu —pełni służbę ochotniczą, prowadząc szwalnię dla żołnierzy, która zatrudniała do stu kobiet z inteligencji, ofiarowujących kilka godzin dziennie dla potrzeb wojennych. W 1915r. — po wyjściu moskali, gdy swobodnie zaczęło rozwijać się szkolnictwo, —organizuje przy Zw.R.K.P. pierwszew Warszawie Kursy maturalne dla kobiet, aby ułatwić im wstęp do Uniwersytetu i składa na ręce Komit. Obyw. memorjał, opracowany wespół z P. Kuczalską o przyjmowanie maturzystek do wyższych uczelni. (za: Cecylia Walewska "W walce o równe prawa: nasze bojownice")