Wiktoria Dzierżkowa: Różnice pomiędzy wersjami

Z MediWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 
Linia 3: Linia 3:
 
działaczka społeczna i ludowa.
 
działaczka społeczna i ludowa.
  
Członkini [[Związek Młodzieży Wiejskiej|Związku Młodzieży Wiejskiej]], organizatorka i prezeska Koła Gospodyń Wiejskich w [[KGW Szymanowice|Szymanowicach]] w 1934. W 1935 w powiatowym a w 1936 członkini Rady KGW w województwie warszawskim.  W latach 1937–1939 pełniła funkcję członkini Komisji Rewizyjnej przy Centralnej Organizacji Kół Gospodyń Wiejskich w Warszawie. Była również członkinią Komitetu do Spraw Kultury Wsi w Warszawie. Podczas II wojny światowej działała w Stronnictwie Ludowym „Roch” i Batalionach Chłopskich. Po zakończeniu wojny była aktywna społeczne na terenie Łowicza. Angażowała się też w działalność Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. Działała też w Chłopskim Towarzystwie Przyjaciół Dzieci i w Polskim Czerwonym Krzyżu.
+
Członkini [[Związek Młodzieży Wiejskiej|Związku Młodzieży Wiejskiej]], organizatorka i prezeska Koła Gospodyń Wiejskich w [[KGW Szymanowice|Szymanowicach]] w 1934.W 1935 prezeska w zarządzie powiatowym KGW, a w 1936 członkini Rady KGW w województwie warszawskim.  W latach 1937–1939 pełniła funkcję członkini Komisji Rewizyjnej przy Centralnej Organizacji Kół Gospodyń Wiejskich w Warszawie. Była również członkinią Komitetu do Spraw Kultury Wsi w Warszawie. Podczas II wojny światowej działała w Stronnictwie Ludowym „Roch” i Batalionach Chłopskich. Po zakończeniu wojny była aktywna społeczne na terenie Łowicza. Angażowała się też w działalność Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. Działała też w Chłopskim Towarzystwie Przyjaciół Dzieci i w Polskim Czerwonym Krzyżu.
  
 
W 1957 została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
 
W 1957 została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Aktualna wersja na dzień 08:54, 14 sty 2022

(1885–1961)

działaczka społeczna i ludowa.

Członkini Związku Młodzieży Wiejskiej, organizatorka i prezeska Koła Gospodyń Wiejskich w Szymanowicach w 1934.W 1935 prezeska w zarządzie powiatowym KGW, a w 1936 członkini Rady KGW w województwie warszawskim. W latach 1937–1939 pełniła funkcję członkini Komisji Rewizyjnej przy Centralnej Organizacji Kół Gospodyń Wiejskich w Warszawie. Była również członkinią Komitetu do Spraw Kultury Wsi w Warszawie. Podczas II wojny światowej działała w Stronnictwie Ludowym „Roch” i Batalionach Chłopskich. Po zakończeniu wojny była aktywna społeczne na terenie Łowicza. Angażowała się też w działalność Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. Działała też w Chłopskim Towarzystwie Przyjaciół Dzieci i w Polskim Czerwonym Krzyżu.

W 1957 została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Bibliografia

Wspomnienia o Wiktorii Dzierżkowej: (1885–1961), red. Leonilda Wyszomirska, Kazimiera Michalska, Maria Biernacka; współpr. Maria Grocholewicz-Brzozowska [i in.], Warszawa 1977