Józef Karney: Różnice pomiędzy wersjami

Z MediWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 
Linia 1: Linia 1:
za: [https://www.sbc.org.pl/dlibra/publication/27740/edition/24872/content?format_id=2 1906-1936 Jednodniówka jubileuszowa Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w Czeladzi]
+
{| cellspacing="2"
 +
 
 +
|width=400|
  
 +
|width=700|
 +
[[Historia Dąbrowy Górniczej - z perspektywy (lotu) Sokoła|O projekcie "Historia Dąbrowy Górniczej - z perspektywy (lotu) Sokoła"]]
 +
|}
 
=Prezes Okręgowy Sokolstwa Zagłębia Dąbrowskiego=
 
=Prezes Okręgowy Sokolstwa Zagłębia Dąbrowskiego=
 
+
za: [https://www.sbc.org.pl/dlibra/publication/27740/edition/24872/content?format_id=2 1906-1936 Jednodniówka jubileuszowa Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w Czeladzi]
 
[[Plik:Józef Karney1.png|thumb|600px|left|]]
 
[[Plik:Józef Karney1.png|thumb|600px|left|]]
 
Prezes Józef Karney urodził się w Kaliszu 13-go stycznia
 
Prezes Józef Karney urodził się w Kaliszu 13-go stycznia

Aktualna wersja na dzień 07:35, 25 lip 2023

O projekcie "Historia Dąbrowy Górniczej - z perspektywy (lotu) Sokoła"

Prezes Okręgowy Sokolstwa Zagłębia Dąbrowskiego

za: 1906-1936 Jednodniówka jubileuszowa Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w Czeladzi

Józef Karney1.png

Prezes Józef Karney urodził się w Kaliszu 13-go stycznia 1870 roku. Tamże ukończył gimnazjum filologiczne w roku 1887, a następnie Wyższą Szkolę Handlową Kronenberga w Warszawie.

W r. 1901 Józef Karney obeimuje posadę w Towarzystwie „Saturn“, gdzie pełni obowiązki głównego buchaltera i szefa biura, a w roku 1920 obejmuje nosadę Dyrektora Handlowego w Warszawskiem Towarzystwie.

Józef Karney jako gorący patrjota, człowiek głębokich zasad, niezmordowany a cichy i sumienny pracownik na niwie społecznej, nie został biernym świadkiem ruchu sokolego. jaki się rozpoczął w Królestwie Kongresowem w r. 1905 Jeden z pierwszych zaciąga Się do szeregów sokolich Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół“ w Czeladzi, gdzie karnie pełni twardą służbę sokolą pod rozkazami ówczesnych Władz Gniazda. Wybitne cechy charakteru i sumienna służba sokola zjednały Józefowi Karneyowi ogólny szacunek i znanie w gnieździć „Czeladź“, które w roku 1909 powołuje Go na swego prezesa. Obowiązki prezesa gniazda Józef Karney pełni nieprzerwanie do 1918 r. Ale nietylko Sokolstwu poświęcał swój czas. Widzimy Go jednocześnie i na innych stanowiskach społecznych, mianowicie:

26 sierpnia 1906 zostaje powołany na stanowisko wiceprezesa i sekretarza pierwszego zarządu koła Polskiej Macierzy Szkolnej w Czeladzi, potem zajmuje stanowisko Prezesa bib. oteki Urzędników Towarzystwa „Saturn“, Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Czeladzi, Prezesa Polskiej Macierzy Szkolnej koła „Saturn", zaś za czasów okupacji w r. 1914 Józefowi Karneyowi powierzono mandat Prezesa Komitetu Obywatelskiego w Czeladzi, a następnie manda* Komendanta Straży Obywatelskiej na obwód Saturn — Piaski — Czeladź.

W roku 1918 Józef Karney obejmuje prezesurę Okręgu Sokolstwa Zagłębia Dąbrowskiego i na tem trudném, a zaszczytnem stanowisku widzimv Go jako niestrudzonego pracownika do chwili obecnej.

Józef Karney.png

Przyszedł rok 1920, rok który miał zdecyować o Polsce; być albo nie być. I w tym dziejowym momencie Prezes Okręgu naszego Józef Karney staje do apelu na wezwanie Obywatelskiego Komitetu Obrony Państwa, z ramienia którego pełń, obowiązki Pełnomocnika Komitetu na Powiat Będziński, z polecenia Przewodniczącego OKOP. Generalnego Inspektora Armji Ochotniczej Generała Józefa Hallera. Przez cały długoletni okres służby w Sokolstwie, widzimy naszego Prezesa Okręgowego nietylko na stanowiskach wybitnych i czołowych, ale widzimy Go także, zawsze i wszędzie, pomiędzy szarą bracią sokolą, gdzie razem z młodymi przeżywa trudy i niewygody, radości ducha i znój fizyczny na wszystkich zlotach, wycieczkach i we wszystkich przejawach życia sokolego.

Druh Prezes Okręgu Józef Karney za prace i wybitne zasługi, położone dla Sokolstwa, został przez Związek Sokolstwa Polskiego odznaczony Zaszczytną Odznaką Sokolą.