Historia Dąbrowy Górniczej - z perspektywy (lotu) Sokoła

Z MediWiki
Wersja z dnia 14:42, 6 kwi 2023 autorstwa Piotr Frączak (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę " Tytuł zadania publicznego: Inna historia Dąbrowy Górniczej - z perspektywy (lotu) Sokoła finansowany z dotacji Urzędu Miasta Dąbrowa Górnicza Historia Dąbrowy...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tytuł zadania publicznego: Inna historia Dąbrowy Górniczej - z perspektywy (lotu) Sokoła finansowany z dotacji Urzędu Miasta Dąbrowa Górnicza

Historia Dąbrowy Górniczej ma swoje białe plamy i niedopowiedziane opowieści. Szczególnie warte przypomnienia są te, które pozwalają lepiej zrozumieć procesy rozwoju miasta i rzucają nowe światło na główne wydarzenia w jego historii. Takimi opowieściami są historie lokalnych organizacji - dowód na to, że mieszkańcy od dawna interesowali się sprawami miasta i aktywnie uczestniczyli w życiu publicznym. Szczególnym przykładem jest Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, które działało w Dąbrowie Górniczej od 1905. Tutejsze „gniazdo” tej najstarszej organizacji masowego członkostwa na ziemiach polskich pełniło ważne funkcje nie tylko lokalnie ale też odgrywało ważną rolę w regionie, w całym Królestwie Polskim, a także w kontaktach międzyzaborowych. Trudno opowiedzieć historię walki niepodległościowej, sportu, działań z profilaktyki zdrowotnej, turystyki, skautingu czy nawet debat politycznych nie odwołując się do tradycji Sokolich. Celem projektu jest zainteresowanie mieszkańców historią własnej miejscowości, odszukanie w pamięci zbiorowej tradycji sokolich, oraz włączenie ich w obchody odzyskania niepodległości. Będzie to okazja do poszukiwania zapomnianych historii lokalnych, przypomnienia ludzi i wydarzeń, ale też próba zrozumienia istoty działalności społecznej, budowania tożsamości lokalnej. Projekt - poprzez otwarte wydarzenie, wystawę i przygotowane materiały do uczenia historii - ma wprowadzić nauki z historii Sokoła w dyskurs lokalny. Zadanie polegać będzie z jednej strony na poszerzeniu wiedzy na temat historii Dąbrowy o wymiar społeczny (tradycje organizacji pozarządowych i społecznego zaangażowania mieszkańców) - kwerenda danych, poszukiwanie nowych źródeł, redakcja uzyskanych materiałów, z drugiej zaś na włączaniu mieszkańców do odkrywania historii własnego miasta (dyskusje w grupie na Facebooku, warsztaty "wydobywcze", spotkanie otwarte). Osią przewodnią będzie próba odtworzenia historii Sokoła w Dąbrowie (a więc i np. "gniazdo" w Strzemieszycach), zebrania informacji o ludziach i działaniach przez nich podejmowanych, oraz stworzenie do nich opowieści (storytelling).