Mikrowykłady z historii prawa dla organizacji

Z MediWiki
Wersja z dnia 10:40, 7 sty 2024 autorstwa Piotr Frączak (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "Przygotowane w ramach https://proste.ngo/ == II Rzeczpospolita== '''1932''' roku (27 października ) zaczęło obowiązywać jednolite Prawo o stowarzyszeniach (Klikni...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Przygotowane w ramach https://proste.ngo/

II Rzeczpospolita

1932 roku (27 października ) zaczęło obowiązywać jednolite Prawo o stowarzyszeniach (Kliknij). Przyjęte ono zostało rozporządzeniem (z mocą ustawy) Prezydenta Rzeczpospolitej. Prawo to obowiązywało w zasadzie do… 1989 roku!

Komentarz:

Po 1918 a przed 1932 rokiem, w poszczególnych częściach Polski, obowiązywały różne prawa dotyczące zakładania i działania stowarzyszeń. Były one w znacznej mierze odziedziczone jeszcze po zaborcach. Prawo do zrzeszania gwarantowała co prawda Konstytucja Marcowa z 1921 roku (Kliknij), zapewniająca prawo obywateli do „koalicji, zgromadzania się i zawiązywania stowarzyszeń i związków”, jednak „wykonanie tych praw” miały określać ustawy. W podzielonym Sejmie nie udało się ich wypracować, a Prezydent wykorzystał swoje świeże uprawnienia do wydawania, nie wymagających zatwierdzenia, Sejmu rozporządzeń z mocą ustawy. To, że system komunistyczny łatwo dostosował prawo II Rzeczypospolitej do swoich totalitarnych celów świadczy o tym, że sanacyjna polityka wobec organizacji opierała się w dużej mierze na chęci kontrolowania przez państwo niezależnej aktywności obywateli.