Klub Rosyjski w Warszawie

Z MediWiki
Wersja z dnia 23:17, 2 wrz 2025 autorstwa Piotr Frączak (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Warszawskie powszechne zebranie

Berg, Nikolaj w Zapiskach o polskich spiskach i powstaniach. Cz. 1 pisał - Gdy‎ ‎w‎ ‎połowie‎ ‎1859‎ ‎roku‎ ‎mała‎ ‎garstka‎ ‎Rosyan,‎ ‎przebywających‎ ‎w‎ ‎Warszawie,‎ ‎z‎ ‎inicyatywy generała‎ ‎Siemeki,‎ ‎umyśliła‎ ‎zawiązać‎ ‎rosyjski‎ ‎klub,. Gorczakow‎ ‎i‎ ‎tego‎ ‎się‎ ‎przeląkł.‎ ‎Prośby‎ ‎wprawdzie nie‎ ‎odrzucił,‎ ‎lecz‎ ‎zażądał,‎ ‎ażeby‎ ‎projektowany‎ ‎klub nie‎ ‎nosił‎ ‎miana‎ ‎„rosyjskiego",‎ ‎lecz‎ ‎został‎ ‎nazwany „Warszawskiem‎ ‎powszechnem‎ ‎zebraniem"‎ ‎(ostał‎ ‎otwarty‎ ‎pod‎ ‎tem‎ ‎mianem‎ ‎w‎ ‎początkach‎ ‎1860 roku‎ ‎przy‎ ‎ulicy‎ ‎Senatorskiej,‎ ‎w‎ ‎domu‎ ‎Młokosiewicza‎).‎ ‎Późniejsi‎ ‎członkowie‎ ‎tego‎ ‎klubu,‎ ‎spotykając‎ ‎na‎ ‎bieliźnie, naczyniu‎ ‎i‎ ‎starszych‎ ‎sprzętach‎ ‎tajemnicze‎ ‎litery W.‎ ‎O.‎ ‎S.‎ ‎(Warszaioskoje‎ ‎o‎bszczestwienn‎‎o‎je ‎sobranie‎), nie‎ ‎domyślają‎ ‎się‎ ‎nawet,‎ ‎że‎ ‎zestraszony‎ ‎Gorczakow taką‎ ‎wymyślił‎ ‎nazwę‎ ‎dla‎ ‎miejsca‎ ‎towarzyskich‎ ‎zebrań‎ ‎rosyjskiego‎ ‎towarzystwa‎ ‎w‎ ‎Warszawie.‎ ‎Jeszcze za‎ ‎czasów‎ ‎Paskiewicza‎ ‎starano‎ ‎się‎ ‎o‎ ‎uzyskanie‎ ‎zezwolenia‎ ‎na‎ ‎zawiązanie‎ ‎rosyjskiego‎ ‎klubu‎ ‎w‎ ‎Warszawie,‎ ‎lecz‎ ‎ten‎ ‎stale‎ ‎odmawiał,‎ ‎motywując‎ ‎to‎ ‎w‎ ‎ten sposób:,‎ ‎„Na‎ ‎co‎ ‎wam‎ ‎klub?‎ ‎czy‎ ‎na‎ ‎to,‎ ‎aby‎ ‎się‎ ‎zbierać‎ ‎i‎ ‎przesądzać‎ ‎o‎ ‎tem,‎ ‎co‎ ‎do‎ ‎was‎ ‎nie‎ ‎należy.‎ Nigdy‎ ‎nie‎ ‎pozwolę!” https://polona.pl/preview/fcae0015-cf5b-4441-9e09-4050bc6e7da3


Klub Ruski

5/17 sierpnia 1871 rejestracja Rosyjskiego Zebrania Towarzyskiego w Warszawie

Jak pisze Antoni Zaleski ("Towarzystwo Warszawskie" Warszawa 1971) opisuje. że miało "to być centrum rosyjskiego życia w Warszawie, ognisko rusyfikacji, główna kwatera najezdniczej hordy" s. 203 i nast.

1873

Mieści się na Nowym-Swiecie N. 65, gdzie zajmuje osobny wewnątrz pałac z ogrodem.

Pragnący zostać członkiem muszą być przedstawieni przez dwóch stałych członków i następnie poddać się ballotowaniu. Członkowie wnoszą po 25 rubli składki za pierwszy rok i po 15 za następne. Są też i członkowie klubu czasowi, ci płacą po £ rubli za przeciąg dwumiesięczny. Goście wprowadzeni do klubu płacą po kop. 25 od osoby. Klub otwarty od godziny 10 z rana do w pół do 2 po północy. Zostający dłużej płacą karę pieniężną za każdą przesiedzianą godzinę. Do godziny 2 po kop. 25, do 2x/2 płacą 50 kop., do godziny 3 płacą rsr. 1 kop. 50. Za każde pół godziny po godzinie 3 płaci się po 3 ruble. Jedynie w dni balowe wolno pozostawać w salach przez godzinę po odjeździe dam.

0 godzinie 5 z rana sale bezwarunkowo się zamykają. Honorowym Starszyną Klubu jest Feldmarszałek hr. Berg Namiestnik Królestwa. Zarząd składa się z 12 wybieralnych członków zwanych starszynami. Przewodniczącym w komitecie starszym jest E. S. Andrejew.

Klub posiada kręgielnię, strzelnicę, sale billardowe i t. p. Urządza dość często wieczory, bale, ruskie teatra amatorskie, koncerta, odczyty i t. p.

https://mbc.cyfrowemazowsze.pl/dlibra/publication/102709/edition/87810/content