Komitet Niesienia Pomocy Rodakom w Królestwie
Wersja z dnia 23:16, 25 sty 2021 autorstwa Piotr Frączak (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "zwany popularnie Poznańskim Komitetem Ratunkowym Powstał na początku 1915 w Poznaniu w celu niesienie pomocy ludności Królestwa Polskiego okupowanej przez Niemcy....")
zwany popularnie Poznańskim Komitetem Ratunkowym
Powstał na początku 1915 w Poznaniu w celu niesienie pomocy ludności Królestwa Polskiego okupowanej przez Niemcy. Środki uzyskiwał ze zbiórek w zaborze pruskim. Na terenie Królestwa powstawały w ramach sieci komitetów obywatelskich specjalne podkomitety. Po rozwiązaniu przez władze niemieckie Centralnego Komitetu Obywatelskiego kierował całą akcją pomocy w części Kongresówki okupowanej przez Niemcy, a później działał w ramach lokalnych struktur Rady Głównej Opiekuńczej