Adam Piwowar
Adam Marceli Piwowar urodził się 29 października 1874 w Dąbrowie Górniczej. Studiował w Niemczech m.in. mineralogię i geologię. Po powrocie do kraju został aresztowany i zesłany na trzy lata do Archangielska. Pracował w Archangielskim Muzeum Polarnym, studiował zagadnienia polarne i brał udział w wyprawie badawczej na Nową Ziemię. Od1917 roku był trzykrotnie był wybierany prezydentem Dąbrowy Górniczej. Był przewodniczącym lokalnego Komitetu Plebiscytowego. Do końca życia wykładał geologię i mineralogię w Państwowej Szkole Górniczej i Hutniczej im. Stanisława Staszica w Dąbrowie Górniczej. Zmarł 1 lutego 1939.
Socjalista
Piwowar od czasów szkolnych związany był z ruchem socjalistycznym. Absolwent Sztygarki wyjeżdża na studia do Zurychu, gdzie w 1898 roku zostaje członkiem sekcji Związku Zagranicznego Socjalistów Polskich, a w roku 1900 – sekcji Oddziału Zagranicznego Polskiej Partii Socjalistycznej.Na stałe do Dąbrowy wraca w 1905 roku na mocy amnestii i angażuje się w wir pracy – legalnej i nielegalnej. W 1906 roku uczestniczy w organizowaniu zagłębiowskiego oddziału Uniwersytetu dla Wszystkich, później działa w Towarzystwa Kultury Polskiej. Angażuje się też w Polskim Towarzystwie Krajoznawczym i Polskiej Macierzy Szkolnej. Inicjuje działalność Krajoznawczego Muzeum im. Zygmunta Glogera. Ale jawna działalność to nie wszystko. Stanisław Andrzej Radek opisuje to tak: „Dom Piwowarów od 1905-1908 r. był zawsze dzień i noc otwarty dla transportów nielegalnej literatury dla bojowców i wszelkiego rodzaju nielegalników, a oboje Piwowarowie zawsze gotowi do wszelkich usług i pracy rewolucyjnej. Ba, istniało między nimi (Adamem a jego żoną Haliną – przyp. PF) coś jakby rywalizacja na polu pracy społecznej, dla której oboje posiadają duże zasługi”. Szybko jednak dom trafił pod obserwację policji, co wymusiło znaczące ograniczenie aktywności obojga.
Legionista i samorządowiec
Piwowar od 1912 roku współdziałał ze Związkiem Strzeleckim, w roku 1914 wstąpił do legionów i – za Radkiem – można powiedzieć, że "pchał się" na front, „lecz na rozkaz Piłsudskiego musiał wrócić do Dąbrowy z poleceniem organizowania bataljonu Zagłębiowskiego”. Organizuje biuro werbunkowe legionów. Po kryzysie przysięgowym wycofuje się z Legionów, wstępuje do Polskiej Organizacji Wojskowej i… angażuje się w organizowanie samorządu miejskiego. W 1916 roku jest ławnikiem Rady Miejskiej, a rok później zostaje prezydentem (to na 100-lecie objęcia przez niego urzędu przygotowywana była wystawa). Jest więc do roku 1923 prezydentem, w tym czasie gdy Srokowski przewodniczy Radzie Miejskiej. Co więcej obaj współpracują w tym czasie w Komitecie Budowy Gimnazjum.
Mason
Wiele wskazuje na to, że jest też od dawna wolnomularzem – masonem. Ta tajna (chociaż wtedy większość inicjatyw była tajna) organizacja odżywa na terenach Królestwa Polskiego po prawie 90 latach nieistnienia. W wolnej Polsce loże działają legalnie, zdelegalizowano je dekretem prezydenta Mościckiego dopiero w 1938 roku. Nic więc dziwnego, że w roku 1924 jednym z założycieli loży wolnomularskiej «Staszic» w Sosnowcu był właśnie Adam Piwowar. W loży tej pełnił obowiązki przewodniczącego, a w roku 1938 zasiadał w jej władzach. W 1935 roku był współzałożycielem oddziału Ligi Praw Człowieka i Obywatela w Zagłębiu i następnie jego prezesem. Był też honorowym członkiem Związku Techników Rzeczypospolitej Polskiej (od roku 1935) oraz Bratniej Pomocy (której od chwili założenia był kuratorem), a także członkiem m.in. Polskiego Towarzystwa Geologicznego, Polskiego Towarzystwa Geograficznego czy Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika.