Albo bojkot, albo Samoobrona

Z MediWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Poza Rządem Salon24 wpis z 25.05.2009

Polityka w zasadzie nie powinna opierać się na kłótni przedstawicieli jednej partii z drugą, a na rozmowie przedstawicieli i jednych i drugich z wyborcami. A nóż Ci wyborcy mają coś do powiedzenia, albo mają pytania. A gdyby się okazało, że w wyborach do Europarlamntu maja te pytania ludzie z różnych krajów to w ogóle warto byłoby się nad tym zastanowić. I co? Okazuje się, że takie pytania i postulaty się pojawiają. Kilkanaście krajowych federacji organizacji pozarządowych napisało wspólny list ( treść tu http://www.ammado.com/nonprofit/ofop/library/all ), który polski sygnatariusz czyli Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych wysłała do polskich komitetów wyborczych. I co? Prawie zupełna cisza. Komitety nie mają chyba czasu zajmować się drobiazgami. Odpowiedział póki co jedynie KW Samooobrony (poniżej).

I co mają zrobić przedstawiciele polskich organizacji pozarządowych zrzeszonych w ogólnopolskiej federacji - a dodajmy za dwa dni zaczy na się Walne zebranie OFOPu. Co mają powiedzieć swoim członkom, wolontariuszom, pracownikom organizacji... Nie głosujcie w wyborach, w których nikt ze zorganizowanym społeczeństwem obywatelskim się nie liczy? Czy też - głosujcie na Samoobronę, bo oni jedynie wykazali zainteresowanie problematyką, która żywotnie obchodzi ludzi z wielu krajów UE? Ciekawe co zrobią organizacje?

Stanowisko Komitetu Wyborczego Samoobrona RP ws. dokumentu „Społeczeństwo Obywatelskie Europy. Manifest zorganizowanych obywateli Europy przed wyborami do Parlamentu Europejskiego”

Samoobrona RP podziela troskę sygnatariuszy manifestu o perspektywy rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i jego instytucji w Unii Europejskiej, dostrzegając potrzebę lepszej instytucjonalizacji i precyzyjniejszej definicji trzeciego sektora w systemie prawnym Wspólnoty.

Karta Społeczeństwa Obywatelskiego może stać się przedmiotem interesującej debaty z udziałem Parlamentu Europejskiego, a następnie stanowić wsparcie dla instytucji społeczeństwa obywatelskiego w krajach członkowskich. Realizacja bliskiej Samoobronie RP koncepcji Europy socjalnej wymaga współdziałania sektora publicznego z pozarządowym. Organizacje pozarządowe nie powinny cieszyć się prawami mniejszymi od partii politycznych, a zatem – skoro tzw. europartie zyskały od listopada 2003 roku możliwość finansowania z budżetu UE – również działające na szczeblu Unii NGO powinny cieszyć się takim uprawnieniem. Ustanowienie Roku Wolontariatu mogłoby stać się przyczynkiem do debaty publicznej o jego roli prowadzonej w skali całej Unii Europejskiej.

Spośród przedstawionych postulatów najbardziej dyskusyjnym wydaje się hasło powołania Komisarza ds. Społeczeństwa Obywatelskiego. Doprecyzowania wymagałaby rola takiego urzędnika, bowiem – w przekonaniu Samoobrony RP – instytucje społeczeństwa obywatelskiego nie potrzebują nadzoru ze strony organów władzy wykonawczej, a takim jest przecież Komisja. Być może wystarczającym bodźcem dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Unii Europejskiej byłoby wprowadzenie w życie pozostałych proponowanych w manifeście rozwiązań.

Mateusz Piskorski

/ - /