Antoni Michałowski

Z MediWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lekarz w Żelechowie brał udział w założeniu ochotniczej straży pożarnej, kółka rolniczego, sklepu spółdzielczego i towarzystwa kredytowego z siedzibą pełniącą także rolę domu kultury, koła Polskiej Macierzy Szkolnej.W 1915 roku zorganizował w Żelechowie lazaret dla rannych żołnierzy.Członek Komitetu Obywatelskiego Gminy Żelechów

rodzina

córka Halina Michałowska


żródła

Wikipedia]

Dr Antoni Michałowski - niedościgniony wzór społecznika


Notatka prasowa

"Kurjer Warszawski", nr 74, 16 marca 1930 r.

Ś. p. dr. Antoni Michałowski. Zmarł w Otwocku w 93-im roku tycia może najstarszy wiekiem lekarz w Polsce, dr. Antoni Michałowski. Urodzony w 1837 r. w majątku rodzinnym Kiepurany na Żmujdzi, ukończył gimnazjum w Kownie i uniwersytet w Moskwie. Za udział w powstaniu został zesłany do gub. penseńskiej, zkad po 6-tiu latach powrócił do kraju i praktykował kolejno w Warszawie, Radzyminie, wreszcie w Żelechowie ziemi Siedleckiej, gdzie spędził większą część swego pracowitego żywota.

Jako wybitnie zdolny lekarz, a nieposzlakowanego charakteru i wielkiego serca człowiek, zdobył saklo nietylko nadzwyczajną wziętość, ale powszechny szacunek i miłość. Obdarzony chęcią czynu i obywatelskiem wyczuciem trzeb społeczeństwa, gorliwie oddawał się pracy społecznej. W Żelechowie zorganizował cały szereg instytucji, jak straż ogniowa. T-wo miłośników sceny i muzyki, Macierz Szkolną, T-wo spożywcze, T-wo pożyczkowo oszczędnościowe z własnym gmachem. Ruch spółdzielczy mial w nim gorącego propagatora. Ś. p. dr. Michałowski był członkiem komisji spółdzielczej w Warszawie. Jako członek warsz. Tow. hygjeniczego bierze udział w licznych zjazdach, wyglaszając na nich referaty z zakresu hygjeny miast i wsi. Zostaje członkiem honorowym warsz. Tow. hygjenicznego i warsz. Tow. lekarskiego, a w r. 1923 za zasługi na niwie spolecznej udekorowany zastal orderem Polski Odrodzonej.

Podczas zawieruchy wojennej w r. 1915 opuścił po 42-letnim pobycie miasto Żelechów i przenosi się do Otwocka, gdzie mimo sędziwego wieku nie ustaje w pracy społecznej, która stała się potrzebą jego twórczego ducha. Dzięki osobistym jego staraniom Otwock zostaje miastem, zyskując pole do szybkiego rozrostu i rozwoju.

Ożeniony ze zmarłą przed 3-ma laty Marją Żymirską, wnuczką poległego w bitwie pod Grochowam jenerała Franciszka Żymirskiego, ś. p. dr. Michałowski stworzył dom iście patryjarchalny, otoczony sympatja i szacunkiem szerokich sfer miejskiego i wiejskiego społeczeństwa.

Złożony dnia 8 b. m. do grobu rodzinnego na Powązkach, pozostawia po sobie pamięć prawego obywatela, gorącego patrjoty i niestrudzonego pracownika dla dobra społeczeństwa.