Collegium Medicum w Gdańsku
Przejdź do nawigacji
Przejdź do wyszukiwania
utworzone w 1612 roku Collegium Medicum, będące pierwszą Izbą Lekarską w Polsce. Ideę takiej instytucji poparł król Zygmunt III Waza.
W wyniku bardzo częstych konfliktów z Radą Miejską, zwykle dotyczących spraw finansowych, dochodziło do zawieszania działalności Collegium. Zostało ono w 1636 roku zlikwidowane i mimo prób reaktywacji w roku 1650 i nadania statutu Collegium Medicum ostatecznie upadło.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_medycyny_w_Gda%C5%84sku#Collegium_Medicum