Gustav Eisenreich
(1867−1945)
W roku 1925 musiał opuścić Katowice. Przeniósł się wówczas do Gliwic (Gleiwitz), gdzie nadal pracował na rzecz ochrony przyrody, a obok tego aktywnie działał w założonym przez siebie Geologische Vereinigung Oberschlesiens. W ramach tego stowarzyszenia duże grono miłośników geologii – m.in. Walter Bau, →Theophil Bronny, Emanuel Czmok, →Eberhard Drescher, Max Grundey, →Leo Knopp, Heinrich Kurtz, Herbert Lindner, Georg Raschke, Karl Schubert, Max Steckel, →Richard Woesler – popularyzowało geologię i prehistorię Górnego Ślą− ska poprzez prelekcje i wycieczki (...)
Gdy po dojściu nazistów do władzy Eisenreich został zmuszony do rezygnacji z pracy w dziedzinie ochrony przyrody, cały swój czas poświęcił sprawom założonego przez siebie stowarzyszenia geologicznego, redagując do roku 1941 jego coroczne sprawozdania.