Historia Dąbrowy Górniczej - o wadze genealogii
O projekcie "Historia Dąbrowy Górniczej - z perspektywy (lotu) Sokoła" |
W mikrohistoriach, a taką jest nasza historia TG Sokół w Dąbrowie Górniczej, ogromną rolę pełnią losy poszczególnych osób. To właśnie - na zasadzie krzyżowego sprawdzania - informacje o tradycji organizacji mogą uzupełniać biografię osoby, zaś biografia osoby wzbogacić historię organizacji. I tu niesłychaną rolę pełni genealogia, która pozwala nie tylko zweryfikować czy zdobyć dodatkowe informacje, ale również zrozumieć kontekst wydarzeń...
Na przykładzie rodu Winklów
Wśród sportowców występujących w barwach TG Sokół na zawodach sportowych pojawia się imię Bolesław Winkiel jako uczestnik III Mistrzostw Sokoła w Krakowie. Z kolei w pracy Włodzimierza Starościaka "Z dziejów sportu..." mówi się o Zdzisławie, który jako aktywnym działaczu Sokoła, który zginął w obozie. W notatkach prasowych pojawia się również L. Winkiel jako członek zarządu 1937. Same niewiadome. I tu na pomoc przyszła genealogia Najłatwiej znaleźć było wśród ofiar Oświęcimia Zdzisława z przejmującym zdjęciem młodego człowieka skazanego na zagładę. Data urodzin 15 października 1920 to podstawowe dane, które pozwalają zidentyfikować rodzinę w jednym z tworzonych drzew genealogicznych, gdzie odnajdujemy rodzinę Ludwika (mamy już wyjaśnienie owego L.) i Heleny z domu Gwiss, którzy mieli pięcioro dzieci. Oczywiście wszystkie dane wymagają potwierdzenia (często zdarzają się pomyłki), ale na razie możemy się na nich opierać. Teraz jeszcze tylko trochę poszukiwań, by potwierdzić, że Jerzy Winkiel, to dość dobrze znana postać w harcerstwie, by móc domniemywać, że rodzina składała się z:
Ojciec: Ludwik Winkiel (~1882-~1942)
Dzieci:
- Jerzy Winkiel (15.08-1915-5.03.1962) podharcmistrz ZHP zwany jako "Jur Włóczykij"
- Bolesław Winkiel (18.10.1916-2003), po wojnie najprawdopodobniej aktywny działacz PTTK
- Zdzisław Winkiel (15.10.1920-12.06.1942)
- Kazimierz Winkiel (1920-2000) autor >>Bohaterski czas "Orły" i "Sokoły"<< (w maszynopisie miejsce przechowywania nieznane)
- Helena Winkiel (?-?)
W biografii Jerzego Winkla (Ekspres Zagłębiowski 77/1996) czytamy Ludwik Winkiel "był w latach swej młodości dość czynnym socjalistą" z zesłania wrócił w 1905 (jak Piwowar) "wstąpił do Sokoła, będąc wkrótce jednym z najczynniejszych jego członków. Pełnił funkcje sokolego chorążego dąbrowskiego gniazda". Tak się, na ten moment zamyka historia jednej z rodzin "sokolich" w Dąbrowie. Dalszy ciąg dopisała wojna.