KGW - Strojec
Przejdź do nawigacji
Przejdź do wyszukiwania
Historia działalności w Strojcu i dla Strojca Koła Gospodyń Wiejskich rozpoczęła się w 1948 r., od inicjatywy dwóch pań - Jadwigi Godziszewskiej oraz Henryki Bogus. Tym co wyróżniało strojecką inicjatywę było entuzjastyczne poparcie lokalnej społeczności - wkrótce niemal wszystkie gospodynie stały się jego członkiniami. W szczytowych latach na rzecz wsi udzielało się w KGW nawet do 140 kobiet.
Przewodniczące
- Henryka Bogus - nauczycielka przedszkolna,
- Wiktoria Golczyk - lata pięćdziesiąte - organizacja imprez i wydarzeń integrujących społeczność wsi m.in. wspólne darcie pierza, loterie i bale.
- Joanna Bakalarczyk - lata sześdziesiate - stworzenie wypożyczalni sprzętu domowego
- Jolanta Pyłypowicz, charakteryzowała intensyfikacja działań społecznych i edukacyjnych. Koło organizowało szkolenia i kursy kroju, szycia, robótek ręcznych, pieczenia, gotowania. Strojczanki urządzały nawet kilkudniowe wycieczki edukacyjne i turystyczne m.in. do Krakowa, Wieliczki, Zakopanego.
- Maria Kalinowska - czas ogłoszenie stanu wojennego i kryzys gospodarczy - początek lat osiemdziesiątych. Udział KGW w modernizacji nawierzchni dróg i gromadzenia materiałów do budowy szkoły. We współpracy ze Świetlicą Wiejską w 1982 r. zespół teatralno-obrzędowy folklorystyczny zajął II miejsce w województwie. Gospodynie reprezentowały Strojec w turnieju wsi, urządzały cykliczne degustacje potraw, co było okazją do spotkań i wymiany przepisów. Problemy związane ze zniszczonych lub zagubionych naczyń przynależnych wypożyczalni sprzętu.
- Genowefa Kiełbus - lata 80-te i 90-te - w związku z narzuconymi przez władze ograniczeniami w reglamentacji kurcząt, strojeckie gospodynie do 1995 r. angażowały się we współpracy z Praszkowską Spółdzielnią Kółek Rolniczych w dystrybucję piskląt i mieszanki karmy dla kur. Powróciła idea organizacji kursów doszkalających i wycieczek, choć już krótszych - jednodniowych m.in. do opery we Wrocławiu i w Gliwicach, do sanktuarium w Licheniu, Instytutu Warzywnictwa i Sadownictwa w Skierniewicach, do nowoczesnego ośrodka urządzania kuchni w Częstochowie, zamku w Pszczynie i obozy zagłady w Oświęcimiu, na Międzynarodowe Targi Poznańskie.
- Dominika Pawlaczyk - (w 2003 r. pozostało jedynie 12 członkiń) - działalność charytatywna , wycieczki m.in. do Niepokalanowa, Lichenia, Warszawy. Panie wyróżniały się także aktywnym uczestnictwem w wydarzeniach kulturalnych i religijnych, wystawiając reprezentację w tradycyjnych strojach regionu wieluńskiego we współpracy ze Świetlicą Wiejską.
Źródło
https://strojec.pl/kolo-gospodyn-wiejskich/ dostęp 26.03.2021