Komitet Obywatelski Gminy Warszowice

Z MediWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Historia

20 stycznia 1915 r.zwołano zebranie w gminie Warszawice "Stawiło się 483 mieszkańców. Prezesem Komitetu Obywatelskiego został ks. Stanisław Mankiewicz, a zastępcą ks. Józef Piasecki, proboszcz z Ostrówka. Sekretarzem i skarbnikiem w jednej osobie został Ignacy Gregalis, organista warszawicki, zaś członkami: Antoni Sobczak z Warszawic, Antoni Bąbik z Dziecinowa, Franciszek Całczyński z Brzezinek. 27 marca 1915 r. skład uzupełniono o Teodora Drewitza, współwłaściciela majątku Całowanie.

5 września 1915 r. Gminny Komitet Obywatelski w Warszawicach zatwierdził na stanowisku, dotychczasowego wójta Jana Kociszewskiego i pisarza gminnego Juliana Skorupkę, zaś wybrał na pomocnika wójta Antoniego Sobczaka z Warszawic, a na pełnomocników gminnych Marcina Stawikowskiego i Antoniego Bąbika

Struktura i działania

Do lata 1915 r. za pośrednictwem A. Daszewskiego przekazano 25 rb. „biednym deportowanym przez Garwolin”, zaś za pośrednictwem ks. Józefa Piaseckiego rodziny Pawła Siudak i Jana Siejki z Kosumiec dostały po 12 pudów zboża.

Z Centralnego Komitetu Opiekuńczego przyznano (...) 2 konie dla spółki spożywczej w Warszawicach oraz środki na założenie herbaciarni w Warszawicach wydającej tanie posiłki. 635 25 sierpnia 1915 r. postanowiono kupić od hr. Jezierskiego 100 korców żyta (po 11 rb. za korzec) i zemleć to na mąkę.

Do marca 1915 r. Gminny Komitet Obywatelski w Warszawicach spisywał straty wyrządzone działaniami wojennymi, zboże przeznaczone na zasiew i wyżywienie, sprowadził nasiona z Warszawy, m. in. wykę i koniczynę oraz artykuły spożywcze, w tym cukier i herbatę.

1 kwietnia 1915 r. otworzono w Warszawicach herbaciarnię, zaś w czerwcu ochronki dla 54 dzieci w Warszawicach i Dziecinowie.

Osoby i organizacje powiązane

" We wrześniu 1915 r. do warszawickiego Gminnego Komitetu Obywatelskiego wchodzili: ks. S. Mankiewicz, T. Drewitz z Całowania, J. Kociszewski, F. Całczyński z Brzezinek, W. Cichecki, A. Bąbik z Dziecinowa, A. Sobczak z Warszawic, Sz. Dąbrowski, W. Molski, M. Stawikowski, A. Rutkowski z Sobień Biskupich oraz I. Gregalis z Warszawic. (1)

Żródła

(1) Mariusz Rombel "Dzieje parafii Warszawice w latach 1914-1939"