Kongres Praw Obywatelskich

Z MediWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dokumenty

  1. Memorandum w sprawie wzmocnienia praw obywatelskich
  2. Federalistka 2/2010

Wpisy Poza Rządem Salon 24

Kongres Praw Obywatelskich 1

wpis z 07.03.2010

Już niedługo - 25 marca - rozpocznie się Kongres Praw Obywatelskich. Czyżby kolejna z tysiąca imprez, które są tylko szumnymi nazwami, które mają skryć brak rzeczywistej myśli, odwrócić uwagę od rzeczy naprawdę ważnychm, zamącić ludziom (w tym i nam samym) w głowach? Trudno powiedzieć. Ja - choć od początku w organizacje tego absolutnego "novum" na naszym rynku imprez i konferencji byłem zaangażowany - też nie mam pewności. Może ktoś to wykorzysta, może to woda na młyn tych lub innych? Zobaczymy, może po owocach uda się ocenić co to w istocie będzie.

Ale kilka rzeczy jest pewnych i od nich chciałbym zacząć moje spisywanie Kongresowych notatek. Warto bowiem przyjąć pewne założenia, które oczywiście ten i ów może poddać w wątpliwość, ale dla nas są nie wzruszone i bezdyskusyjne.

Nikt na tym nie zarobi. Właściwie to trochę szkoda, bo w uczciwym zarobku nie ma nic zdrożnego. Jednak ten Kongres jest imprezą niebudżetową, gdzie nikt nikomu za nic nie płaci. To taka składkowa impreza, gdzie każdy (a właściwie każda z organizacji, która w tym uczestniczy) daje co ma by to co wspólne zyskało. Dla wielu nie do pomyslenia, a jednak ta impreza nie ma sponsorów, nie jest wpisana w żaden projekt. Ten udostepnia sale, ten organizuje spotkanie na ten, a tamten na tamten temat. Nie ma sposnorowanych "lunchów". Kawę każdy kupuje za swoje. Mozna byłoby powiedzieć, że każdy traci, a wszyscy zyskują :-)


Robimy antypartyją politykę. Władza, ani ta co jest, ani ta co była, nawet ta co bedzie nie ma powodów do radości z powodu zorganizowania tego Kongresu. Niewątpliwie dostanie się wszystkim. Oczywiscie ta czy inna organizacja, ten czy inny mówca bedzie miał swoje sympatie i amntypatie, ale w sumie obywatele podsumują władzę jako taką. Dlaczego od dwudziestu lat, pomimo zmian rządów, róznych dominujących koncepcji, my obywatele ciągle czujemy się jak ci którzy przeszkadzają, a nie ci, dla których wszystko to jest robione.

Szukamy dróg wyjścia Kongres nie jest po to by biadolić, by narzekać na polityków, media czy ekspertów (choć jak sie rzekło pewnie wszystkim sie dostanie), ale po to aby pokazać wypracowane społecznie, posiadające społeczne poparcie rozwiązania, które nie moga się przebić przez pozorna debatę publiczną. To nie jest tak, że nie da sie nic zrobić. Jest tak, że trzeba zdecydować co i jak zrobić. I o tym warto porozmawiać.

Czy takie założenia są wystarczające by zachęcić kogoś do udziału w Kongresie? Nie wiem! Ale może warto spróbować?


Lightning talks

wpis z 09.03.2010

Zbliżający się Kongres Praw Obywatelskich (25-27 marzec Warszawa Kino Kultura) ma (czy to się uda zobaczymy) być w pierwszej kolejności przeglądem problemów z jakimi borykają się obywatele i ich organizacje w realizacji swoich obywatelskich praw. To strasznie ważne aby nie stracić oglądu całości. Jakże często każdy z nas zaangażowany jest w promocję jakiejś sprawy czy walkę z jakąś formą patologii w życiu publicznym czy społecznym w takim stopniu, że uniemożliwia mu zobaczenie innych problemów, które często są bardzo bliskie, wręcz dotyczą tych samych ustaw czy tych samych instytucji. Nie wiemy co sie dzieje wokół nas często nawet nie przypuszczając jak ważne są i dla nas (i dla sprawy na rzecz której działamy) rozstrzygnięcia, które dokonują się w tej chwili. Nie mamy czasu sie przedzierać przez setki artykułów czy medialnych newsów, które zazwyczaj - o ile sie pojawia - ślizgają sie po temacie nie dochodząc do meritum.

Na Kongresie chcemy umożliwić posłuchanie o tym co robią inni i zaprezentowanie własnych działań. Dlatego właśnie - obok tradycyjnych spotkań w formie dyskusji panelowej (1,5 h) i omówienia ważnych tematów (0,45') odbędą się Lightning talks. Niestety nie ma na to chyba jeszcze polskiej nazwy, ale rzecz sprowadza się do tego, że każda organizacja może w 5 min. prezentacji zainteresować słuchaczy ważnym temat. Tematy te są od sasa do lasa (choć oczywiście muszą się mieścić w formule Kongresu) tak, że każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. Pięć minut - a czas jest tu pilnowany bardzo restrykcyjnie - to tyle by powiedzieć jaki jest problem, jakie są możliwe rozwiązania, z kim się skontaktować jeśli znaleźliby się chętni do pomocy. Jednocześnie przysłuchując się tym wszystkim tematom, od praw człowieka w Chinach, łamania prawa przez korporacje czy system opieki zdrowotnej zobaczymy jak wiele trzeba zmienić, aby w pełni móc się czuć obywatelem we własnym kraju.

Po prezentacjach, jeśli się uda, zaprosimy wszystkich na ciekawe filmy o prawach obywatelskich.

Bez zbędnych wstępów

wpis z 11.03.2010

Czy tak sie robi konferencję? A gdzie oficjalne otwarcie, przemowy oficjeli, podziekowania dla sponsorów? Gdzie będą prezentować się organizatorzy? Jak to tak, od razu przechodzić do meritum? Zaczynać od problematyki skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka pod hasłem "prawo do sprawiedliwości"?

Nie ma otwarcia i praktycznie nie ma zakończenia, choć sesja końcowa "Prawo do debaty publicznej" w jakimś sensie zbierać będzie część watków przewijajacych sie przez cały Kongres. Nie jest to bowiem zwyczajna konferencja, to raczej miejsce dyskusji. Tezy wygłaszane na poszczególnych sesjach mogą sie różnić miedzy sobą, organizacje mogą mieć inne postulaty, inaczej widzieć problem. To nie kongres partyjny, którego celem jest ujednolicenie zdań i wybór silnego przywództwa. To kongres obywatelski, gdzie dyskusja jest ważniejsza niż jedność, gdzie róznice zdań wzbogacają, zaś wzajemne poznanie i zrozumienie jest wartością. A organizatorzy? Jak sama nazwa wskazuje - organizują :-)

Pierwszą sesję Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Obywatel i wybory

wpis z 15.03.2010

Demokracja, co by o niej nie mówić to jednak wybory. Takie kwestie jak ordynacji, roli partii politycznych w układaniu list wyborczych nie wyczerpują w całości zagadnień demokratycznego porządku, ale.... Chcemy demokracji bezpośredniej, chcemy demokracji uczestniczącej, ale to wszystko i tak dzieje się w cieniu wyborów. Na Salonie24 wiele pojawiało sie głosów na temat zmiany ordynacji wyborczej, trudno wiec, aby na Kongresie Praw Obywatelskich temat ten został przemilczany.

Dwie sesje dotyczyć będą wyborów.

Pierwsza sesja organizowana przez Stowarzyszenie Normalne Państwo będzie prezentacją przygotowanej już dawno przez obywateli propozycji zmiany ordynacji wyborczej do samorządów lokalnych tak, aby wpływ obywateli na to co się dzieje u nich w gminie był większy.Odbędzie sie ona 25 marca w godz. 16.30-17.15 i nosić bedzie tytuł Prawo do kandydowania w wyborach - propozycja ordynacji na wzór anglo-saski w wyborach radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich

Druga sesja 26 marca o godz. 10-11.30 organizowana przez program „Masz Głos Masz Wybór” Fundacji Batorego sformułuje postulaty o zwiększeniu efektywności wyborów.Jej temat to Prawo do wybierania przedstawicieli - Obywatele i wybory.

To okazja do zapoznania się z argumentami, poznanie stanowisk i wypowiedzenie sie w debacie publicznej. Czy jest szansa, aby poprzez wybory zmienic cos na lepsze, czy pozostaje obywatelom tylko bojkot i stare hasło anarchistów "Nie karta wyborcza, lecz akcja bezpośrednia"?

Społeczeństwo ma moce przerobowe :-)

wpis z 16.03.2010

Sprowokował mnie komentarz do poprzedniej notki mówiący, że społeczeństwo nie ma siły przebicia i nie ma mocy przerobowych aby pracować nad swoimi postulatami. W jakimś sensie to prawda, rzeczywiście ciągle trudno mu się dostać na "salony", ale nie oznacza to, że nie ma nic do powiedzenia, ze nie ma dobrych pomysłów, projektów (nawet juz gotowych ustaw). Oto bowiem to przypadkowe społeczeństwo ma dość jasna wizję jak powinien być konsultowany proces legislacyjny (rząd ma kilka różnych pomysłów), ma propozycję ustawy o jednomandatowych okręgach wyborczych do samorządu, ustawy o pomocy prawnej, o mediach publicznych, o zmianach, które oddadzą obywatelom referendum i obywatelską inicjatywę ustawodawczą... a to przecież tylko niektóre z problemów, które poruszane będą na Kongresie. Wydaje się, że gdyby kiedyś władza zrozumiała, że społeczeństwo to nie jest jej przeciwnik, ale, że może to być sojusznik, którego należy wysłuchać i traktować jako partnera, wiele by na tym skorzystała.

Jednak w kolejnych rządach nawet światłe umysły (a przecież takie się zdarzają) wolą, jak Wielopolski, robić coś dla Polaków, a nie z nimi.

Naród sprawuje władzę bezpośrednio

wpis z 23.03.2010

Konstytucja ma taki ciekawy zapis:

Art. 4.

Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu.

Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio.

To właśnie przekonanie, że obywatele nie mogą w pełni korzystać z takich form bezpośredniego sprawowania władzy jak obywatelska inicjatywa ustawodawcza czy referendum, było jednym z ważnych pretekstów zwołania Kongresu Praw Obywatelskich. Formalnie te mechanizmy istnieja, ale są w dużej mierze fikcyjne. Ostateczne to "przedstawiciele" decydują jak będzie wyglądało rweferendum, czy zgłoszona inicjatywa nie trafi do "zamrażarki" ograniczając w ten sposób suwerenność Narodu. Czy można coś z tym zrobić? Można i trzeba. Na Kongresie konkretne propozycje przedstawią, na zaproszenie Maćka Strzembosza, prawnicy z Kancelarii Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy.

Sesja Prawo do demokracji bezpośredniej – referendum i inicjatywa ustawodawcza w piątek 26 marca godz. 15.30 Kino Kultura Warszawa ul. Krakowskie Przedmieście 21. Wstęp Wolny.

Już jutro

25 marca 2010r. w kinie Kultura, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23,zaczniesięKongres Praw Obywatelskich i potrwa trzy dni.

wpis z 24.03.2010

Kongres - bo jest to spotkanie różnych organizacji obywatelskich (pozarządowych), działających na różnych polach (prawa człowieka, edukacja, kultura, polityka). Kongres został zorganizowany wspólnym wysiłkiem kilkunastu organizacji, przy współpracy Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. Praw -bo będziemy rozmawiać o prawach, jakie nam przysługują lub jakie chcielibyśmy, aby nam przysługiwały. Jest Konstytucja, są ustawy, są rozporządzenia. Często, nie są to jednak prawa dla obywateli, ale „NA obywateli”!

Obywatelskich - bo naszą intencją jest włączenie się w myślenie o dobru wspólnym. Jesteśmy obywatelami zainteresowanymi tym, co się dzieje w sferze publicznej, decyzjami, jakie podejmują politycy, a których konsekwencje dotykają wszystkich. Poszukujemy rozwiązań, które dadzą nam szansę bycia podmiotami, a nie przedmiotami polityki w działaniach na rzecz rozwiązania naszych wspólnych problemów.

W kilkunastu sesjach, prezentacjach i wystąpieniach zostaną przedstawione, przynajmniej niektóre z problemów, z którymi musi się borykać obywatel, który: - chce włączyć się do debaty publicznej, - zamierza świadomie wybierać swoich reprezentantów, - chce bezpośrednio brać udział w rządzeniu państwem (co obiecuje mu Konstytucja: „Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio”), - usiłuje uzyskać krótką, zwięzłą i przejrzystą informację na temat działań organów publicznych, - chce zapewnienia praw podstawowych w Internecie Będziemy się spierać i dyskutować, jak zapewnić dostęp do informacji publicznej i ochronić prawo do prywatności i na wiele innych tematów.

Konkurs Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

Kongres startuje w czwartek, 25 marca, o godzinie 09:45 od ogłoszenia wyników pierwszego, ogólnopolskiego konkursu na najlepszą pracę magisterską o prawach człowieka, zorganizowanego przez Helsińską Fundację Praw Człowieka. Spośród 25 zgłoszonych prac magisterskich, Komisja konkursowa pod przewodnictwem prof. Ewy Łętowskiej wyróżniła trzy prace z zakresu: politologii, prawa i pedagogiki. Nagrody zostaną wręczone podczas panelu Prawo do sprawiedliwości - skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka jako efektywny środek dochodzenia praw.

Rząd zaproszony na Kongres

Kolejne spotkania odbywać się będą po kolei z przerwami, w czasie których będzie umożliwiony kontakt z panelistami i dyskusje kuluarowe. W sobotę, 27 marca, istotnym wydarzeniem będzie spotkanie organizowane przez Internet Society Poland, które jest efektem wymiany listów (pierwszy do Premiera spowodował wycofanie się rządu z niektórych propozycji) i spotkań z przedstawicielami rządu, które wynikło przy okazji dyskusji na temat rejestru stron internetowych i usług niedozwolonych. Premier Donald Tusk został zaproszony na sesję Internet Society Poland „Demokracja w dobie Internetu” w sobotę 27 marca, o godz. 10:00.

Jak z Polak z Polakiem

Kongres zakończy sesja, będąca specyficznym podsumowaniem całości. Nie chodzi jednak o streszczenie wydarzeń, ale o to, żeby zastanowić się nad kondycją debaty publicznej w Polsce. Sesja ta jest szczególnie ważna wziąwszy pod uwagę fakt, że samo zorganizowanie Kongresu jest wynikiem przekonania, że wiele ważnych spraw publicznych (bez wątpienia są nimi prawa obywatelskie) nie jest w debacie publicznej odpowiednio obecnych. Czy media, które miały pośredniczyć w komunikacji między obywatelami i władzą i które miały edukować opinię publiczną w ważnych publicznych kwestiach, zaniechały tak rozumianej misji? Dlaczego często dyżurni eksperci „objaśniają” rzeczywistość na podstawie często byle jak przeprowadzonych sondaży, próbując w ten sposób zastąpić rzeczywisty głos opinii publicznej? Sesja ta, mamy nadzieję, nie zakończy, a właśnie rozpocznie debatę na temat debaty publicznej w Polsce, a właściwie jej braku.

Ile jest fikcyjnych praw obywatelskich i jak zmienić ten stan rzeczy? Kongres Praw Obywatelskich może pomóc odpowiedzieć na to pytanie.

więcej www.kongres.ofop.eu


plan Kongresu na jutro

wpis z 24.03.2010

Czwartek, 25 marca

10.00-11.30 Prawo do sprawiedliwości - Skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka jako efektywny środek dochodzenia praw. Helsińska Fundacja Praw Człowieka Moderacja:Dominika Bychawska-Siniarska Paneliści:dr Aleksandra Mężykowska, Ewa Siedlecka, Helena Wojtas-Kaleta, dr Adam Bodnar, prof. Krzysztof Motyka

12.00-13.30 Prawo do uczestniczenia w stanowieniu prawa - „Obywatele – pionki w grze, czy aktywni gracze?” Fundacja im. Stefana Batorego, Prowadzący:Grażyna Kopińska, Uczestnicy:Paulina Kieszkowska-Knapik, Anna Mazgal, Witold Michałek, dr Małgorzata Molęda-Zdziech , Jarosław Lipszyc, Katarzyna Szymielewicz, Otylia Trzaskalska – Stroińska, Artur Kopijkowski – Gożuch

14.30-15.15 Wysłuchanie publiczne: Ustawa o działalności pożytku publicznego, Partnerstwo: Wspólnie dla Miasta z Dąbrowy Górniczej, Prowadzący: Alicja Kowalska, Jacek Różycki, Piotr Drygała, Paneliści:Tomasz Schimanek, Krzysztof Więckiewicz, Kuba Wygnański

15.30-16.15 Wysłuchanie publiczne: Ustawa medialna. Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych, Prowadzący:Agnieszka Reiske, Piotr Frączak

16.30-17.15 Prawo do kandydowania w wyborach - propozycja ordynacji na wzór anglo-saski w wyborach radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich. Stowarzyszenie Normalne Państwo, Paneliści:Bartłomiej Michałowski i red. Stefan Bratkowski

17.30-18.15 Prawo do wyrażania sprzeciwu - między postępowaniem administracyjnym a obywatelskim nieposłuszeństwem. Greenpeace, Towarzystwo na rzecz Ziemi, Prowadzący:Krzysztof Izdebski, Paneliści: Paulina Kupczyk, Magdalena Figura

18.30-19.30 Lightning talks:

  • Wolne Podręczniki i Wolne Lektury - praktyczna realizacja prawa do edukacji. Fundacja Nowoczesna Polska
  • Rola prawa w edukacji medialnej. Fundacja Nowe Media
  • Uproszczenie księgowości dla małych inicjatyw obywatelskich. Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych
  • Zielona modernizacja. Stowarzyszenie im. Brzozowskiego
  • Prawa obywatelskie w Polsce, ochrona danych osobowych i wizerunku. Tomasz W
  • Parytety - realna szansa na zwiększenie obecności kobiet w polityce. Stowarzyszenie „Kongres Kobiet”
  • Europejska Karta Społeczna skutecznym narzędziem realizacji praw obywatelskich. Stowarzyszenie ATD
  • Dlaczego fundacje korporacyjne nie powinny zbierać 1%? Inicjatywa 1% nie dla fundacji korporacyjnych
  • 25 marca dniem niepodległości Białorusi. Ale jakiej Białorusi i jakiej niepodległości? Stowarzyszenie Inicjatywa Wolna Białoruś

Filmy dokumentalne o prawach obywatelskich:

  • Ludzie Juranda -scenariusz i reżyseria: Piotr Zarębski, 36 min. film udostępniony przez redakcję pisma "Obywatel"
  • Yes Meni naprawiają świat -reżyseria: Bichlbaum Andy, 90 min, dzięki uprzejmości AGAINST GRAVITY, PLANETE DOC REVIEW F.F ,


Yes, yes, yes meni i plan na jutro, które zaczyna się już dziś

wpis z 26.03.2010

O wadze filmu "Yes mani zmieniają świat" mogłem się przekonać już wczoraj gdy taskałem film do kina Kultura. Dziś go obejrzałem i myślę, że to obowiązkowa "lektura". Nikt nie powinien wyjść z tego filmu bez refleksji, ale każdy uśmieje się setnie. Ale nie o śmiech tu chodzi. Zanegowanie kapitalizmu, poddanie w wątpliwość intencji rządzących, nasz absolutny brak krytycznego podejścia dla nowinek i wiele, wiele więcej, ale to wczoraj,

a już dziś podczas Kongresu:

10.00-11.30 Prawo do wybierania przedstawicieli - Obywatele i wybory. Fundacja im. Stefana Batorego, Prowadzenie dyskusji: Szymon Gutkowski, Wprowadzenia do dyskusji: Dawid Sześciło, Paneliści: prof. Janusz Czapiński, prof. Jacek Raciborski, dr Tomasz Żukowski

12.00-13.30 Prawo do informacji publicznej. Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich, Wprowadzenie do dyskusji i moderacja: Szymon Osowski, Prelegenci: prof. Teresa Górzyńska, Krzysztof Izdebski

14.30-15.15 Prawo do współdecydowania, czy potrzebna jest Rada Społeczno-Ekonomiczna?, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych, Prowadzący: Agata Wiśniewska, Paneliści: Zygmunt Mierzejewski, dr Wojciech Misztal, Marzena Mendza-Drozd, Jerzy Bartnik

15.30-16.15 Prawo do demokracji bezpośredniej – referendum i inicjatywa ustawodawcza. Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych. Wprowadzenie: Ewa Borguńska, Paneliści: mec. Maciej Ślusarek imec. Milena Bogdanowicz

16.30-17.15 Prawo do wiedzy. Koalicja Otwartej Edukacji, Prowadzący: Jarosław Lipszyc

17.30-18.15 Prawo do kontroli nad wydatkami publicznymi, Polska Zielona Sieć, Prelegenci: Przemek Kalinka, Paweł Sieczkowski, Marcin Wojtalik

18.30-19.30 Lightning talks


  • Dlaczego nasze miasta są takie paskudne? Inicjatywa REKLAMAkCJA
  • Czy prawa pacjenta są przestrzegane? Śląska Liga Walki z Rakiem
  • Jak podnieść wpływ mieszkańców na decyzje podejmowane w mieście? Inicjatywa Społeczna „Łodzianie Decydują”
  • Prawa człowieka w Tybecie – jak możemy pomagać Tybetańczykom. Stowarzyszenie Studenci dla Wolnego Tybetu
  • Prawo do głosu-nie odbierajcie nam go. Stowarzyszenie Przyjazna Komunikacja
  • Praca z zadłużonymi osobami - rozmowa i działanie zamiast konfrontacji

i milczenia. Związek Biur Porad Obywatelskich

  • Budowanie komunikacji społecznej.. ABCNET - Forum Działań Obywatelskich
  • Ile waży złotówka w NGO?. Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego
  • Razem łatwiej walczyć o prawa organizacji. Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych

20.00-22.00 Filmy dokumentalne o prawach obywatelskich:

Jak Słupiacy gminy bronili - Realizacja: Bohdan Kosiński, 26 min. Udostępnione dzięki uprzejmości Studia Filmowego Kronika

Petenci - Reżyseria: Zhao Liang, 124 min.Chiny, Francja 2009. Udostępnione dzieki uprzejmości MMF WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie, Helsińska Fundacja Praw Człowieka przez INA Department of Production and Publishing