Naczelna Rada Ludowa

Z MediWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Centralny Komitet Obywatelski

Zalążkiem przyszłych władz polskich na terenie Wielkopolski stało się porozumienie polityczne nazywane Kołem Towarzyskim lub Kołem Międzypartyjnym, które w 1916 roku przyjęło nazwę Tajnego Międzypartyjnego Komitetu Obywatelskiego, a w lipcu 1918 roku - po kolejnym rozszerzeniu składu - Centralnego Komitetu Obywatelskiego. 11 listopada 1918 Komitet ujawnił się jako Rada Ludowa.

Polski Sejm Dzielnicowy

Rada Ludowa wraz z Polskim Centralnym Komitetem Wyborczym (nadawał on przedsięwzięciom wymiar legalizmu) wydała odezwę w sprawie przeprowadzenia wyborów delegatów do Polskiego Sejmu Dzielnicowego. Wybory odbyły się pomiędzy 16 listopada a 1 grudnia. Kobiety miały zarówno czynne, jak i bierne prawo wyborcze. Polski Sejm Dzielnicowy, który obradował w Poznaniu, 5 grudnia uznał NRL za legalną władzę państwową

Struktura rad ludowych

Lokalnie działające w konspiracji komitety obywatelskie ujawniły się jako rady ludowe. NRL powołała podkomisariaty w Bytomiu i Gdańsku. Tworzono rady powiatowe i miejscowe. Po powstaniu wielkopolskim, które zaskoczyło NRL, stopniowo włączano Wielkopolskę do odradzajacej się Rzeczypospolitej. Po powołaniu specjalnego Ministerstwa byłej Dzielnicy Pruskiej NRL 19 sierpnia uległa samorozwiązaniu. Nie została natomiast rozwiązana na Górnym Śląsku.

bibliografia

Kronika Miasta Poznania 1998 R.66 Nr 4; Naczelna Rada Ludowa 1918-1920