Stowarzyszenie Spożywcze Nadzieja w Dąbrowie Górniczej

Z MediWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

(1883-1908)

Sklep stowarzyszenia Nadzieja ul Szosowa

Śledztwo w sprawie Nadziei

"Nadzieja w Dąbrowie Górniczej zajmowała dotychczas w‎ ‎naszym‎ ‎ruchu‎ ‎kooperacyjnym‎ ‎pierwsze‎ ‎miejsce..." Ludwik Krzywicki 1903
"Najbardziej gorszącym było bankructwo stowarzyszenia „Nadzieja" w Dąbrowie Górniczej..." Stanisław Wojciechowski 1939


Hipotezy

Winni są ludzie

"Z czasem jednak ciągłe intrygi nieżyczliwych dla stowarzyszenia i widoki osobiste mających na celu osób do tego stopnia zniechęciły mnie, że wycofałem się zupełnie z udziału w kierowaniu sprawami Stowarzyszenia. Upadło ono po kilku latach" Kazimierz Srokowski

"Nadziejan grzeszyla nie tylko brakiem umiejętnego handlowego kierownictwa, ale przede wszystkim brakiem demokratycznej kontroli i brakiem zdolności do samorządu" Stanisław Wojciechowski

Winne są okoliczności

Materiały

opracowanie

Historia Stowarzyszenia Spożywczego „Nadzieja”

Andrzej Kontkiewicz Historia Stowarzyszenia Spożywczego „Nadzieja” w Dąbrowie Górniczej

źródła

Kurjer Sosnowiecki

Powstanie i rozwój stowarzyszenia spożywczego „Nadzieja“ w Dąbrowie

cz.1

Datą powstania myśli o zało­żeniu w Dąbrowie stowarzyszenia spożywczego uważać należy dzień 23 grudnia r. 1883, gdy p. Kalikst Dąbrowski, urzędnik ówczesnego górnictwa rządowego, zebrał na wspólną naradę 15 osób (nazwiska zebranych; Kalikst Dąbrowski, ini­cjator i projektodawca, Stanisław Gemborek, Antoni Gorgoń, Antoni Machulski, Józef Imieliński, Szymon Jaworski, Wincenty Jaworski, Franciszek Kliszewski, Józef Kora­lewski, Stanisław Łapiński, Jan Mierzejewski, Leopold Piwowar, Wincenty Rychter, Leon Sadkow­ski, Klemens Zagrodzki, Jan Zięba) i przedstawił projekt utwo­rzenia w Dąbrowie stowarzyszenia pomocy wzajemnej pod nazwą „Nadzieja". Stowarzyszenie to miało posiadać kasę zaliczkowo-wkładową dla członków, dwa sklepy spo­żywcze, oraz bibljotekę i czytelnię.

Zebrani zaaprobowali projekt p. Dąbrowskiego i zadeklarowali za­raz fundusz 332 ruble na założenie projektowanego stowarzyszenia. Po­stanowiono zarazem starać się o pozyskiwanie do stowarzyszenia nowych członków i obrano radę komitetową, składającą się z siedmiu osób; do obowiązków rady należało przyjmowanie nowych członków i pobieranie od nich udziałów członkowskich oraz oprącowanie projektu ustawy stowarzyszenia, biorąc mniej więcej za wzór ustawy stowarzyszenia spo­żywczego ..Merkury" w Warszawie i stowarzyszenia kasy zaliczkowo- wkładowej w Wiskitkach.

Rada zwołała dnia 2 lutego r. 1884 zebranie ogólne przyjętych uczestników projektowanego sto­warzyszenia i przedstawiła zebraniu temu projekt opracowanej przez siebie ustawy; projekt ten zatwier­dzony przez zebranie, przesłany został za pośrednictwem naczelnika powiatu będzińskiego do zatwier­dzenia Ministrowi spraw wewnętrz­nych. Projekt ustawy zatwier­dzony został przez Ministra dnia 20 października r. 1885, lecz dzia­łalność stowarzyszenia ograniczoną została wyłącznie tylko do urzą­dzania zakładów dla wyrobu i sprzedaży niezbędnych przedmiotów spożycia w dobrym gatunku, w cenie, o ile można taniej, oraz do dawania członkom możności czynienia oszczędności z zysków stowarzyszenia.

Fundusze stowarzyszenia skła­dają się z kapitału obrotowego i zapasowego. Kapitał obrotowy pow­staje z udziałów członków i służy do operacji handlowych i wydatków bieżących stowarzysze­nia. Kapitał zapasowy powstaje z wpisanego z odliczeń rocznych od zysków handlowych oraz z innych wpływów drobnych i przypadkowych. Kapitał zapasowy przezna­cza się: 1) na wyrównanie mogą­cych powstać skutkiem okoliczności nieprzewidzianych strat w przedsię­wzięciach handlowych i przemy­słowych stowarzyszenia, które przy pierwszej sposobności pokrywają się z zysków stowarzyszenia; 2) na kupno własności, potrzebnych do celów stowarzyszenia, i 3) na powiększenie sposobem pożyczki ka­pitału obrotowego w wypadku na­stręczających się korzyści handlo­wych przy kupnie towarów lub innych przedsięwzięciach przemy­słowych. Kapitał zapasowy stano­wi własność całego stowarzysze­nia i nie zwraca się członkom przed zupełnem zamknięciem czyn­ności stowarzyszenia; kapitał ten przechowuje sią w instytucji kre­dytowej państwowej lub zamienia się na papiery procentowe według uznania zebrania ogólnego.

cz.2

Do grona członków stowarzyszenia przyjmują się w liczbie nieograniczonej osoby obojga płci. Udział w stowarzyszeniu wynosi piętnaście rubli i każdy członek nie może mieć więcej nad 20 udziałów. Sprawami stowarzyszenia zarządzają: 1) zebranie ogólne członków stowarzyszenia, 2) za­rząd, złożony przynajmniej z trzech członków z wyboru zebrania ogólne­ go, 3) komisja rewizyjna w liczbie członków, określonej przez zebra­nie ogólne, wybierana przez zebra­nie ogólne.

Obowiązki zarządu i komisji re­wizyjnej oraz szczegóły ich postę­powania winny być wymienione w specjalnych instrukcjach, za­twierdzonych przez zebranie ogólne. Zyski stowarzyszenia dzielą się w sposób następujący: z czyste„0 zysku, pochodzącego z obrotów stowarzyszenia, po potrąceniu wydatków odlicza się 10% na powiększenie kapitału zapasowego, 10% dla członków zarządu tytu­łem wynagrodzenia za ich pracę, 40% na dywidendę w stosunku do sumy udziałów każdego członka i 40% na rabat w stosunku do ilości poczynionych przez każdego członka zakupów w stowarzyszeniu.

Dnia 10 stycznia r. 1886 odbyło się pierwsze zebranie ogólne członków nowego stowarzyszenia, poczem na zebraniu następnem dnia 17 stycznia r. 1886 rozwią­zano dotychczasową radę komite­tową i w myśl ustawy obrano za­rząd i komisję rewizyjną, postano­wiono zarazem starać się o mo­żliwie spieszne otwarcie w kolonji Huta Bankowa sklepu stowarzy­szenia. Otwarcie sklepu miało miejsce dnia 7 kwietnia r. 1886 i w dniu tym stowarzyszenie liczyło 113 członków, zapas towarów w sklepie wynosił około 3000 rubli. Ponieważ cały prawie kapitał, jakim rozporządzało stowarzysze­nie, użyty został na kupno towa­rów, przeto stowarzyszenie zaczęło swoją działalność z kapitałem nie o wiele większym od 3000 rubli. Dla braku środków obrotowych postanowiono użyć z początku kapitał zapasowy do operacji handlowych. Trzeba było wielkiej pracy pierwszego zarządu stowa­rzyszenia, żeby przy tak szczupłych środkach zorganizować cały interes i wybrnąć zwycięsko w walce współzawodniczę]'- zadaniu temu podołała jednak rozumna i niezmordowana praca pierwszych zarządów, a głównie prezesa tych zarządów p. Feliksa Kwiecienia.

Stowarzyszenie od razu pozy­skało wielkie uznanie i zaufanie pośród swych członków i obcych, dowodem czego był szybki wzrost liczby stowarzyszonych i obrotów handlowych. Nie obeszło się, jak to zresztą zawsze ma miejsca, bez wstecznej działalności niechętnych albo zainteresowanych w upadku stowarzyszenia, którzy w r. 1888 w prasie zaczęli rozsiewać niepo­chlebne o stowarzyszeniu wieści. Stowarzyszenie jednak, poparte przez miejscową inteligencję, od ­ parło zwycięsko wszelkie zarzuty.

Z biegiem czasu pomyślny rozwój interesów stowarzyszenia wywołał potrzebę otwarcia niezależ­nie od sklepu głównego w kolonji Huta Bankowca filji w kolonji Reden, która została otwartą w r. 1889. W roku 1891 postanowiono otworzyć drugą filję w Niwce, która została otwartą w r. 1892 i myśl otwarcia filji w Niwce nie była zbyt udatną, ponieważ znaczna odległość Niwki od Dąbrowy utrudnia kontrolę i nadzór nad sklepem. W następstwie otwarto jeszcze w r. 1897 trzecią filję w Zagórzu i w r. 1900 czwartą w kolonji Marceli (w Dąbrowie). Obe­cnie stowarzyszenie liczy przeto pięć sklepów.

W r. 1894 powstała myśl utworzenia stanowiska jednego kiero­wnika, który pod nadzorem i kontrolą zarządu zarządzałby spra­wami stowarzyszenia. Myśl ta dyskutowaną była następnie na wszystkich zebraniach ogólnych, lecz w następstwie upadła.

cz.3

W latach 1899 — 1901 zna­lazła ona w części zastosowanie przez nadanie większej władzy dwom poważniejszym pracowni­kom stowarzyszenie i zaintereso­wanie ich w zyskach stowarzy­szenia.

W r. 1895 z inicjatywy członka zarządu p. Kazimierza Srokowskie­go powstała myśl otwarcia kasy pożyczkowo-wkładowej i przezor­ności dla pracowników stowarzy­szenia; projekt ustawy rzeczonej kasy, opracowany przez p. Sro­kowskiego i zaakceptowany przez zarząd stowarzyszenia oraz praco­wników, przedstawiony został do zatwierdzenia władzy, lecz dotych­czas nie uzyskał on sankcji osta­tecznej.

W r. 1896 zebranie ogólne upoważniło zarząd do nabycia w Dąbrowie i w Niwce gruntów, odpowiednich do budowy własnych domów na pomieszczenie sklepów. W myśl tego upoważnienia zarząd nabył w Dąbrowie w r. 1898 odpowiedni plac i w r. 1902 przy­stąpił do budowy własnego domu; sklep główny stowarzyszenia ma być otwarty w nowym lokalu dnia 1 lipca r. 1903.

Z biegiem czasu w sklepach stowarzyszenia okazał się znaczny stosunkowo zapas towarów, na zbyt których po cenie sprzedażnej trudno było liczyć: oprócz tego w r. 1897 ujawnił się przy spisie inwentarza pewien niedobór w to­warach. Zebranie ogólne postano­ wiło w r. 1897 przeszacować wszystkie znajdujące się w skle­pach stowarzyszenia towary i urządzić wyprzedaż po cenach zni­żonych towarów wysortowanych, specjalnie wybrana przez zebranie ogólne komisja szacunkowa usku­teczniła spis i ocenę wszystkich towarów. Rezultat tego spisu przy­niósł stowarzyszeniu stratę 18,098 r. 85 kop, spowodowaną po części faktycznym niedoborem towarów, głównie różnicą pomiędzy ceną sprzedażną i ceną, osiągniętą z wyprzedaży. Na pokrycie tej straty odliczono z zysków r. 1897 — 2098 rub. 85 kop. r- 1898 — 2000 rub. r- 1899 — 2000 rub., r. 1900 — 1901 2000 rub., z zysków r. 1901 — 1902 nic na pokrycie powyższej straty nie odliczono, co jest zupełnie nie­właściwe: lepiej było bowiem wy­kazać mniejszy zysk i dać mniej­szą dywidendę i rabat od towarów i nie zaprezentować rozpoczętego płacenia ciążącego na stowarzy­szeniu długu, zamiast, jak to zostało uskutecznione, rozdzielać pomiędzy stowarzyszonych większy zysk, niż w rzeczywistości został osiągnięty.

Od r. 1896 na zasadzie posta­nowienia zebrania ogólnego i de­cyzji władz odnośnych, wprowadzono inny podział zysków, miano­wicie zamiast przeznaczania 40% zysków na dywidendę od udziałów i 40% na rabat od zakupionych towarów, zaczęto przeznaczać 30% zysków na dywidendę od udziałów i 50% na rabat od zakupionych towarów.

W r. 1900 postanowiono liczyć rok operacyjny stowarzyszenia nie od 1 stycznia do 1 stycznia, lecz od 1 lipca do 1 lipca, a to ze względu na znaczne ułatwienie w uskutecznianiu dorocznego spisu towarów w sklepach, ponieważ w lecie zapas towarów bywa zwykle mniejszy.

Nadzeja-tabela1.png

Szesnastoletnia działalność sto­warzyszenia ujawnia bardzo smut­ne zjawisko: gdy bowiem z początku przez dłuższy czas stowa­rzyszenie cieszyło się wielką sympatją i uznaniem ze strony miej­scowego społeczeństwa, w zebra­niach ogólnych przyjmowała udział większość inteligencji miejscowej i na zebraniach tych dyskutowano w sposób poważny o sprawach, obchodzących stowarzyszenie, — w ostatnich latach uznanie to znacz­nie osłabło, inteligencja prawie przestała przyjmować udział w ze­braniach ogólnych i zebrania te stały się polem różnych popisów krasomówczych oraz miejscem re­habilitacji doznanego gdzie indziej szwanku; w wyborach do zarządu ujawniła się agitacja na korzyść osób niepożądanych, którzy w wy­borze tym chcieli widzieć albo korzyści osobiste, albo też, zajmując w miejscowej hierarchji społecznej podrzędne stanowiska, w wyborze chcieli widzieć tylko zadowolenie własnej ambicji, a nie pożyteczną i rozumną pracę dla stowarzy­szenia.

Taką mianowicie cechę miały zebrania ogólne w r. 1901 i 1902, na których wypowiedziano wiele frazesów, zdolnych trafić do prze­konania tylko mniej rozumiejących istotę rzeczy członków stowarzy­szenia, postawiono wiele projektów, zastosowanie których w rzeczy­wistości jest niemożebnem i zanu­dzano uczestników zebrania czy­taniem obszernych (własnych i cu­dzych) referatów, zawierających mało sensu, lecz wiele wycieczek osobistych. Wobec tego nic dziw­nego, że u tych, którzy mogliby bezinteresownie z pożytkiem pra­cować, ochłodła chęć do poświę­cania swej pracy i czasu dla sto­warzyszenia i z liczby wybranych w r. 1901 i 1902 do zarządu kilku­nastu osób nie można było skom­pletować zarządu: w r. 1901 mu­siano zwołać nowe zebranie ogólne, gdzie udało się wybrać brakujące do zarządu osoby, które obowiązki te zgodziły się przyjąć; w r. 1902 również wypadnie dokonać ponowne wybory. W przeciągu 16-letniego istnienia stowarzyszenia zjawisko to powtórzyło się dwa razy z rzędu w dwóch ostatnich latach.

Przytoczone poniżej cyfry wy­kazują rozwój działalności stowa­rzyszenia spożywczego „Nadzieja“ za cały okres jego istnienia.

Bliższe rozpatrzenie przytoczo­nej powyżej tablicy uwydatnia przebieg działalności stowarzyszenia „Nadzieja“ za cały czas jego istnienia, jeżeli pomieszczone w tablicy liczby sprowadzić do jedno­stek.

Przedewszystkiem widzimy, że na jednego stowarzyszonego przy­padało: Nadzieja-tabela2.png

  • ) Odnośne cyfry sprowadzono do jednego roku a przeto przyjęto: targ ogólny 364646 rubli, za­kupy stowarzyszonych 176028 rub. zysk czysty 12487 rubli.

Z zestawienia powyższego widać, że na jednego stowarzyszo­nego przypadało najwięcej targu w r. 1894, poczem cyfra ta stop­niowo zmniejszała się do r. 1898 i od r. 1899 poczyna ona wzra­stać, lecz w ostatnim roku 1901/2 zmniejszyła się znowu w porów­naniu z rokiem poprzedzającym o poważną cyfrę 53 rubli (15%). Jeżeli pominąć pierwszy rok istnie­nia stowarzyszenia, w którym sklep otwarty był dopiero w kwietniu to wypadnie, że ostatni rok 1901/2 był najgorszy pod względem przy­padającego na jednego stowarzy­szonego targu.

Nadzieja-tabela3.png

Podobny rezultat przedstawiają cyfry zakupu towarów przez stowarzyszonych, przyczem zwrócić należy uwagę jeszcze i na to, że w pierwszych latach istnienia sklepy stowarzyszenia nie mogły być zaopatrzone w tak różnoro­dne towary, jak obecnie, i członko­wie z konieczności zmuszeni byli zaopatrywać się w wiele towarów w innych sklepach. Pod wzglę­dem cyfry zakupu towarów przez stowarzyszonych ostatni rok 1901/2 przewyższa tylko pierwsze dwa lata istnienia stowarzyszenia, a od poprzedzającego roku jest mniej­szy o 13%, co dowodzi, że sami członkowie w ostatnim roku uni­kali robienia zakupów w skle­pach stowarzyszenia i zaopatry­wali się zapewne w potrzebne im artykuły w innych sklepach.

W cyfrze, przypadającej na jednego stowarzyszonego sumy udziałów największe wahanie wi­dzimy w r. 1897, gdy członkowie zaczęli odbierać swoje wykłady pod wpływem rozsiewanych wieści o rzekomem bankructwie stowa­rzyszenia, to odbieranie wkładów odpowiadało zresztą widokom ów­czesnego zarządu, który dążył do zmniejszenia kapitału obrotowego. Ponieważ wogóle targ w owym roku był zadawalający, przeto odbieranie wkładów nie wpłynęło ujemnie na rezultat finansowy sto­warzyszenia. Gorzej znacznie przed­ stawia się pod tym względem ostatni rok 1901/2 w którym człon­kowie wycofali wiele wkładów i jednocześnie, jak wyżej było dowiedzione, zaczęli unikać robienia zakupów w sklepach stowarzy­szenia.

cz.4

Z przytoczonej powyżej tablicy widać, że liczba członków stowarzyszenia stale wzrastała do r. 1896 i zatrzymała się na cyfrze mniej więcej 1000, która utrzymuje się dotychczas.

Targ ogólny stale wzrastał do r- 1895 i do sięgnął w tym roku poważnej cyfry przeszło 400,000 rubli, od r. 1896 targ zaczął zmniej­szać się stopniowo do r. 1899; w roku 1900/1 powiększył się zno­wu w porównaniu z rokiem poprzedzającym o 23,000 rubli (7%), lecz w ostatnim roku 1901/2 zmniej­szył się znowu o 58,000 rubli (16%); targ w roku 1901/2 jest najmniej­szy, jaki był w przeciągu ubiegłych 10 lat i w celu znalezienia mniej­szego targu trzeba sięgnąć aż do roku 1892, w którym stowarzy­szenie liczyło o połowę mniej członków i posiadało nie 5, jak obecnie, lecz 3 sklepy, jeżeli liczyć nawet otwierający się w r. 1892 sklep w Niwce.

Dywidenda od udziałów i ra­bat od zakupionych towarów wa­hały się w obszernych granicach Cyfry te nie mogą być jednak porównywane z tego względu, że w pierwszych latach istnienia sklep stowarzyszenia posiadał tylko arty­kuły pierwszej potrzeby, a przeto kapitał obracał się w handlu wię­cej razy, niż później, gdy z koniecz­ności różnorodność towarów mu­siała znacznie powiększyć się. Oprócz tego, jak wyżej było nadmienione, od r. 1896 zmieniono rozdział zysków na dywidendę i rabat. W ostatnich latach ustaliła się cyfra 7% dywidendy i 4% ra­batu; o ile zysk był większy, przeznaczano resztę na rezerwę dla obniżania cen towarów (re­zerwę z r. 1900/1 w sumie prze­szło 1000 rubli pochłonął niefor­tunny rok 1901/2 i następcy swoje­mu żadnej nie pozostawił rezerwy). Jeżeli przyjąć na uwagę, że wyka­zana w r. 1901/2 dywidenda i ra­bat jest fikcyjną (należało bowiem odliczyć z zysków 2000 rubli na pokrycie rezultatu rewizji nadzwyczajnej), to wypadnie, że dywi­denda i rabat w r. 1901/2 są naj­niższe, jakie kiedykolwiek miały miejsce od początku istnienia sto­warzyszenia.

W rubryce „gotowizna w kasie i bankach" uderza brak gotówki od pięciu lat, tak, iż stowarzysze­nie korzystać musi z kredytu. Wpłynął na to po części objaw dodatni, polegający na tem, że część kapitału zapasowego (prawie połowa) wycofaną została z towarów i od czterech lat uloko­waną w majątku nieruchomym (ku­piony został grunt pod budowę własnego domu).

Zapas towarów w sklepach wzrastał stale do r. 1896; w r. 1897 uskutecznione zostało przy­toczone powyżej przeszacowanie wszystkich towarów i wyprzedaż po cenach zniżonych; spowodowało znaczne zmniejszenie się zapa­su towarów, który trzyma się odtąd stale na cyfrze ośmdziesięciu- kilku tysięcy rubli. Porównanie zapasu towarów z targiem wyka­zuje, że zapas ten wynosił:

W r. 1886 21% targu

  • 1887 18%
  • 1888 29%
  • 1889 37%
  • 1890 28%
  • 1891 26%
  • 1892 30%
  • 1893 27%
  • 1894 24%
  • 1895 28%
  • 1896 33%
  • 1897 25%
  • 1898 26%
  • 1899 26%
  • 1900/1 24%
  • 1901/2 27%

Z rozpatrzenia cyfr powyższych uderza przedewszystkiem rok 1889 w którym zapas towarów wynosił 37% targu i rok 1892, w którym zapas ten wynosił 30°/o targu; cy­fry te łatwo jednak objaśnić, jeże­li przypomnieć, że w latach tych musiano zaopatrzyć w towary otwierające się większe filje sklepu głównego w kolonji Reden i w Niwce. Rok 1896, w którym zapas towaru dosięgnął 33% targu, wywołał przytoczone powyżej przeszacowanie towarów i wyprzedaż po cenach zniżonych, która przyczyniła stowarzyszeniu 18,000 rubli straty. W roku następnym zapas towa­rów spadł zaraz do 25% targu i utrzymał się mniej więcej w tych samych granicach do r. 1900/1 włącznie, co dowodzi, że takim mianowicie zapasem towarów moż­na najzupełniej zadowolić wszystkie potrzeby kupujących.

W roku ostatnim 1901/2 zapas towarów podniósł się w porównaniu z rokiem poprzedzającym i je­żeli przyjąć przytem pod uwagę nie mające w latach poprzednich miej­sca, a w ostatnim roku często dające się słyszeć narzekania kupujących na brak w sklepach stowarzysze­nia wielu artykułów, to wypadnie, że zapas towarów w roku 1901/2 zawiera wiele towarów, nie ma­jących zbytu, które wypadnie zno­wu przeszacować i sprzedać ze stratą. Rok 1901/2 zaczyna naśla­dować pod tym względem nie­ fortunne lata 1895 — 1899, a nie chce przytem wchodzić w ślady ostatnich swoich poprzedników sumiennie pokrywać dawne straty (dotyczy to zaniecha­nia odliczenia w r. 1901/2 sumy 2000 rubli na pokrycie rezultatu rewizji nadzwyczajnej:)


w‎ ‎roku od targu od kapitału obrotowego
1886 6,1% 38%
1887 6,7% 43%
1888 7,6% 35%
1889 8,0% 29%
1890 6,2% 24%
1891 5,7% 25%
1892 5,1% 27%
1893 4,1%% 21%
1894 5,4% 28%
1895 5,3% 27%
1896 3,5% 15%
1897 4,3% 24%
1898 3,9% 23%
1899 4,1% 24%
1900/1 3,4% 22%
1901/2 3,3% 19%



38% 43% 35% 29% 24% 25% 27% 15% 24% 23% 24% 22% 19%

Jeżeli jednak odliczyć z zy­ sków r. 1901/2, jak to zresztą na­ leżało uczynić, 2000 rubli na po­ krycie rezultatu rewizji nadzwy­ czajnej i uwzględnić pozostawioną z zysków roitu 1900/1 rezerwę, to zysk roku 1901/2 wyniesie 2,6% od targu i 13% od kapitału obro­ towego. Pod względem rezultatów finansowych rok 1901/2 przedsta­ wia się najgorzej w porównaniu ze wszystkimi latami od początku istnienia stowarzyszenia.

Z powyższego widoczne, że rok 1901/2 w rozwoju stowarzyszenia spożywczego Nadzieja przedstawia rażący i wybitny zwrot ku gor­szemu i to pod każdym względem, nie miejsce dociekania szczegóło­wo przyczyn tego smutnego zja­wiska, ponieważ zaprowadziłoby to zbyt daleko; przyczyna ogólna, mia­nowicie niechęć miejscowej inteligencji do poświęcania stowarzy­szeniu swego czasu i pracy i uję­cie kierunku sprawami stowarzy­szenia przez osoby, nie mające żądnych do tego danych — wska­zaną była powyżej. Środki popra­wienia złego stanu, który może do ­ prowadzić stowarzyszenie do kompletnej ruiny, leżą w większem zainteresowaniu się jego sprawami i przyjmowaniu udziału w zebraniach ogólnych przez inte­ligencję, która nie będzie upajała się, podobnie jak specjalnie przez mówców zbierane grono mniej rozumiejących istotę rzeczy słu­chaczów/ barwnymi frazesami, wygłaszanymi przez jednostki, ma­jące widocznie na celu upadek stowarzyszenia i oddanie miejsco­wej ludności na pastwę handlu obcoplemiennego i nie będzie ani uchwalała szkodliwych dla sto­warzyszenia wniosków, ani wy­bierała nieodpowiednich kierunków stowarzyszenia.

Na ostatniem zebraniu ogólnem, odbytem w październiku r. 1902, niezależnie od zarządu wybraną została specjalna komisja, składa­jąca się z dziesięciu osób, zada­niem której ma być zbadanie sta­nu rzeczy i uzdrowotnienie stowa­rzyszenia; komisja ukończyć ma swoje prace w listopadzie r. 1902 i ponieważ do składu jej weszli ludzie rozumni, znający rzecz i pozbawieni usposobień tendencyj­nych, spodziewać się należy owoc­nych rezultatów ich pracy. Komi­sja ta może jednak dać tylko pew­ne wskazówki i wypracować różne instrukcje: wykonanie nale­ży od zarządu. W październiku r. 1902 zarząd nie mógł skomple­tować się: z grona wybranych, którzy mogliby być pożyteczni, jedni odmowę swą tłómaczyli dla delikatności brakiem czasu, inni, więcej otwarci, powiedzieli, że bę­dąc świadkami nieprzyzwoitych scen w gronie poprzedniego zarządu, które oparte na tle niechęci osobistych, przeszkadzały tylko w pracy, i widząc w gronie nowoobranego zarządu osoby, które w Scenach tych czynny przyjmowały udział, nie mogą w takim składzie zarządu pracować.

Spodziewać się jednak należy że to „niedomaganie" jest czasowem; członkowie stowarzyszenia „Nadzieja" spostrzegą się, że dal­sza tego rodzaju gospodarka może doprowadzić stowarzyszenie do upadku i przed się wezmą środki, które byt stowarzyszenia poprawią. ar.



https://sbc.org.pl/dlibra/publication/338690

Ludwik Krzywicki

Ludwik Krzywicki Stowarzyszenia spożywcze : ustęp z dziejów kooperacji 1903

(...) Nadzieja w Dąbrowie Górniczej zajmowała dotychczas w‎ ‎naszym‎ ‎ruchu‎ ‎kooperacyjnym‎ ‎pierwsze‎ ‎miejsce,‎ ‎o‎ ‎które obecnie‎ ‎wypadnie‎ ‎jej‎ ‎walczyć‎ ‎ze‎ ‎spółką‎ ‎na‎ ‎drodze‎ ‎Warszawsko-Wiedeńskiej. Pierwszy‎ ‎zarząd‎ ‎z‎ ‎ruchliwym‎ ‎p.‎ ‎F.‎ ‎Kwiecieniem‎ ‎na‎ ‎czele‎ ‎umiał‎ ‎wziąć‎ ‎się‎ ‎do‎ ‎rzeczy,‎ ‎spółka‎ ‎odrazu‎ ‎pozyskała‎ ‎zaufa nie‎ ‎wśród‎ ‎członków‎ ‎i‎ ‎osób‎ ‎postronnych,‎ ‎acz‎ ‎nie‎ ‎brakło‎ ‎intryg i‎ ‎insynuacji,‎ ‎które‎ ‎znalazły‎ ‎dostęp‎ ‎do‎ ‎prasy.‎ ‎Ustawa‎ ‎pierwotna‎ ‎brzmiała‎ ‎tak‎ ‎samo‎ ‎jak‎ ‎w‎ ‎Suchedniowie‎ ‎i‎ ‎dopiero‎ ‎w‎ ‎r.‎ ‎1896 nadano‎ ‎jej‎ ‎charakter‎ ‎demokratyczniejszy,‎ ‎wydzielając‎ ‎z‎ ‎czy tego‎ ‎dochodu‎ ‎30%‎ ‎na‎ ‎udziały‎ ‎i‎ ‎50$% ‎na‎ ‎zakupy.‎ ‎W‎ ‎roku‎ ‎1889 otworzono‎ ‎filje‎ ‎w‎ ‎Reden,‎ ‎w‎ ‎r.‎ ‎1892‎ ‎--‎ ‎w‎ ‎Niwce,‎ ‎choć‎ ‎niezbyt udatnie,‎ ‎bo‎ ‎odległość‎ ‎udaremniała‎ ‎kontrolę;‎ ‎w‎ ‎r.‎ ‎1897‎ ‎w‎ ‎Zagórzu,‎ ‎w‎ ‎1900‎ ‎—‎ ‎w‎ ‎kolonji‎ ‎Marceli.‎ ‎W‎ ‎roku‎ ‎1896‎ ‎zebranie ogólne‎ ‎upoważniło‎ ‎zarząd‎ ‎do‎ ‎nabycia‎ ‎gruntów‎ ‎w‎ ‎Dąbrowie i‎ ‎Niwce‎ ‎dla‎ ‎wzniesienia‎ ‎własnych‎ ‎domów,‎ ‎kupiono‎ ‎plac‎ ‎w‎ ‎Dąbrowie‎ ‎za‎ ‎13,500‎ ‎rb.‎ ‎(z‎ ‎kapitału‎ ‎zapasowego),‎ ‎koszta‎ ‎domu obliczono‎ ‎na‎ ‎22,000‎ ‎rb.,‎ ‎w‎ ‎tym‎ ‎celu‎ ‎wypuszczono‎ ‎800‎ ‎imiennych‎ ‎8%-owych‎ ‎udziałów‎ ‎po‎ ‎rb.‎ ‎25,‎ ‎umarzanych‎ ‎przez‎ ‎losowanie;‎ ‎na‎ ‎spłatę‎ ‎długu‎ ‎i‎ ‎procentów‎ ‎odchodzić‎ ‎będzie‎ ‎rocznie 2,000‎ ‎rb.,‎ ‎cały‎ ‎dług‎ ‎zostanie‎ ‎umorzony‎ ‎w‎ ‎roku‎ ‎1924.‎ ‎Opracowano‎ ‎w‎ ‎roku‎ ‎1895‎ ‎projekt kasy‎ ‎pożyczkowo-wkładowej‎ ‎i‎ ‎przezorności‎ ‎dla‎ ‎pracowników‎ ‎stowarzyszenia‎ ‎i‎ ‎przedstawiono władzom‎ ‎administracyjnym‎ ‎do‎ ‎zatwierdzenia,‎ ‎co‎ ‎jeszcze‎ ‎nie nastąpiło.‎ ‎Przytoczona‎ ‎poniżej‎ ‎tablica‎ ‎daje‎ ‎obraz‎ ‎rozwoju Nadziei‎:


Rok Liczba członków Kapitał obrotowy rb. Kapitał zapasowy rb. Obrót ze sprzedaży rb. Czysty zysk rb.
1886 156 6,713 320 42,045 2,586
1888 318 24,434 1,675 114,773 8,694
1890 574 44,944 4,520 172,346 10,753
1892 580 50,323 7,882 271,664 13,832
1894 806 78,154 12,689 386,038 21,000
1896 1,008 90,488 20,020 381,610 13,380
1898 954 56,145 23,625 328,806 13,011
1900-1901 (18 mies.) 1,023 57,373 27,220 546,968 18,730
1901-1902 1,012 49,292 29,416 306,462 9,302

Tablica‎ ‎ta‎ ‎wykazuje,‎ ‎że‎ ‎i‎ ‎Nadzieja nie‎ ‎uniknęła‎ ‎losu naszych‎ ‎stowarzyszeń.‎ ‎W‎ ‎r.‎ ‎1897-ym‎ ‎wykryto‎ ‎niedobór, a‎ ‎nadto‎ ‎trzeba‎ ‎było‎ ‎sprzedać‎ ‎wysortowane‎ ‎towary‎ ‎poniżej kosztów,‎ ‎na‎ ‎czym‎ ‎spółka‎ ‎straciła‎ ‎18,098‎ ‎rb.‎ ‎A‎ ‎w‎ ‎głębi‎ ‎nie doborów‎ ‎ukrywała‎ ‎się‎ ‎rzecz‎ ‎smutniejsza‎ ‎wzrost‎ ‎obojętności‎ ‎na‎ ‎losy‎ ‎sklepu.‎ ‎„Gdy‎ ‎bowiem‎ ‎z‎ ‎początku‎ ‎przez‎ ‎dłuższy czas‎ ‎stowarzyszenie‎ ‎cieszyło‎ ‎się‎ ‎wielką‎ ‎sympatją‎ ‎i‎ ‎uznaniem ze‎ ‎strony‎ ‎miejscowego‎ ‎społeczeństwa,‎ ‎w‎ ‎zebraniach‎ ‎ogólnych‎ ‎przyjmowała‎ ‎udział‎ ‎większość‎ ‎inteligiencji‎ ‎miejscowej‎ ‎i‎ ‎na‎ ‎zebraniach‎ ‎tych‎ ‎dyskutowano‎ ‎w‎ ‎sposób‎ ‎poważny‎ ‎o‎ ‎sprawach,‎ ‎obchodzących‎ ‎stowarzyszenie,‎ ‎w‎ ‎ostatnich latach‎ ‎uznanie‎ ‎to‎ ‎znacznie‎ ‎osłabło,‎ ‎inteligiencja‎ ‎przestała przyjmować‎ ‎udział‎ ‎w‎ ‎zebraniach‎ ‎ogólnych,‎ ‎zebrania‎ ‎te‎ ‎stały się‎ ‎polem‎ ‎różnych‎ ‎popisów‎ ‎krasomówczych‎ ‎oraz‎ ‎miejscem rehabilitacji‎ ‎doznanego‎ ‎gdzieindziej‎ ‎szwanku.‎ ‎“‎ ‎Dołączyły‎ ‎się waśnie‎ ‎natury‎ ‎osobistej:‎ ‎„u‎ ‎tych,‎ ‎którzy‎ ‎mogliby‎ ‎bezinteresownie‎ ‎z‎ ‎pożytkiem‎ ‎pracować,‎ ‎ochłodła‎ ‎chęć‎ ‎do‎ ‎poświęcania swej‎ ‎pracy‎ ‎i‎ ‎czasu,‎ ‎z‎ ‎liczby‎ ‎wybranych‎ ‎w‎ ‎r.‎ ‎1901‎ ‎i‎ ‎1902‎ ‎do zarządu‎ ‎kilkunastu‎ ‎osób‎ ‎nie‎ ‎można‎ ‎było‎ ‎skompletować‎ ‎za rządu;‎ ‎w‎ ‎r.‎ ‎1901‎ ‎musiano‎ ‎zwołać‎ ‎nowe‎ ‎zebranie‎ ‎ogólne,‎ ‎gdzie udało‎ ‎się‎ ‎wybrać‎ ‎brakujące‎ ‎do‎ ‎zarządu‎ ‎osoby...‎ ‎październiku‎ ‎1902‎ ‎r.‎ ‎zarząd‎ ‎nie‎ ‎mógł‎ ‎skompletować‎ ‎się:‎ ‎z‎ ‎grona‎ ‎wy branych,‎ ‎którzy‎ ‎mogliby‎ ‎być‎ ‎pożytecznemi,‎ ‎jedni‎ ‎odmowę swą‎ ‎tłumaczyli‎ ‎brakiem‎ ‎czasu,‎ ‎inni,‎ ‎więcej‎ ‎otwarci,‎ ‎powie dzieli,‎ ‎że,‎ ‎będąc‎ ‎świadkami‎ ‎nieprzyzwoitych‎ ‎scen‎ ‎w‎ ‎gronie poprzedniego‎ ‎zarządu,‎ ‎które,‎ ‎oparte‎ ‎na‎ ‎tle‎ ‎niechęci‎ ‎osobistej, przeszkadzały‎ ‎tylko‎ ‎w‎ ‎pracy‎ ‎i‎ ‎widząc‎ ‎w‎ ‎gronie‎ ‎nowoobranego‎ ‎zarządu‎ ‎osoby,‎ ‎które‎ ‎w‎ ‎tych‎ ‎scenach‎ ‎czynny‎ ‎przyjmowały udział,‎ ‎nie‎ ‎mogą‎ ‎w‎ ‎takim‎ ‎składzie‎ ‎zarządu‎ ‎pracować.“‎ ‎Wogóle r.‎ ‎1897‎ ‎był‎ ‎ciężki:‎ ‎członkowie‎ ‎odbierali‎ ‎udziały‎ ‎pod‎ ‎wpływem‎ ‎rozsiewanych‎ ‎wieści,‎ ‎co‎ ‎było‎ ‎na‎ ‎rękę‎ ‎zarządowi‎ ‎ówczesnemu,‎ ‎dążącemu‎ ‎do‎ ‎zmniejszenia‎ ‎kapitału‎ ‎obrotowego!‎ ‎Rok 1901—1902‎ ‎był‎ ‎jeszcze‎ ‎gorszy,‎ ‎niechętni‎ ‎nie‎ ‎tylko‎ ‎wycofali część‎ ‎udziałów,‎ ‎ale‎ ‎zaczęli‎ ‎gdzieindziej‎ ‎robić‎ ‎zakupy...‎ ‎Na łamach‎ ‎„Kurjera‎ ‎sosnowieckiego"‎ ‎rozpoczęła‎ ‎się‎ ‎dyskusja, w‎ ‎któiej‎ ‎zabrał‎ ‎głos‎ ‎weteran‎ ‎kooperacji‎ ‎dąbrowieckiej,‎ ‎p.‎ ‎JF. Kwiecień:‎ ‎„wybierany‎ ‎corocznie‎ ‎zarząd‎ ‎nie‎ ‎składa‎ ‎się‎ ‎ze‎ ‎specjalistów‎ ‎handlowców....‎ ‎duża‎ ‎liczba‎ ‎osób‎ ‎działa‎ ‎często‎ ‎pod wpływem‎ ‎namowy‎ ‎osób‎ ‎postronnych‎ ‎i‎ ‎wybierać‎ ‎może‎ ‎zarządy‎ ‎najzupełniej‎ ‎nieodpowiednie.‎ ‎Wypadałoby‎ ‎posiadać‎ ‎bez ustannie‎ ‎w‎ ‎zarządzie‎ ‎człowieka‎ ‎sumiennego,‎ ‎zdolnego,‎ ‎całą duszą‎ ‎oddanego‎ ‎sprawie,‎ ‎któryby‎ ‎był‎ ‎pod‎ ‎względem‎ ‎mate- rjalnego‎ ‎bytu‎ ‎całkowicie‎ ‎niezależnym...‎ ‎utworzenie‎ ‎nowego stanowiska‎ ‎płatnego‎ ‎pełnomocnika‎ ‎i‎ ‎wyjednanie‎ ‎zmiany w‎ ‎ustawie,‎ ‎któraby‎ ‎miała‎ ‎na‎ ‎celu‎ ‎zniesienie‎ ‎wynagrodzenia procentowego‎ ‎dla‎ ‎członków‎ ‎zarządu,‎ ‎uważam‎ ‎za‎ ‎niecierpiący zwłoki‎ ‎sposób‎ ‎usunięcia‎ ‎zła.‎u‎ ‎Zresztą‎ ‎w‎ ‎Dąbrowie,‎ ‎jak wszędzie‎ ‎u‎ ‎nas,‎ ‎znaczna‎ ‎część‎ ‎obrotu‎ ‎pochodzi‎ ‎z‎ ‎zakupów,‎ ‎dokonywanych‎ ‎przez‎ ‎osoby‎ ‎postronne.‎ ‎A‎ ‎mianowicie‎ ‎przypadało‎ ‎na‎ ‎zakupy‎ ‎(w‎ ‎rublach):

1886 1890 1895 1900-1901 1901-1902
członków 27,270 66,756 215,852 282,925 152,796
osób postronnych 14,775 105,590 196,500 264,043 153,666

Jednocześnie‎ ‎członkowie,‎ ‎lekceważąc‎ ‎interesy‎ ‎sklepu i‎ ‎kupując‎ ‎towar‎ ‎gdzieindziej,‎ ‎nadużywają‎ ‎w‎ ‎stowarzyszeniu kredytu,‎ ‎który‎ ‎jest‎ ‎istotną‎ ‎klęską‎ ‎naszych‎ ‎stowarzyszeń‎ ‎— spółka‎ ‎daje‎ ‎towar‎ ‎na‎ ‎kredyt‎ ‎i‎ ‎wzamian‎ ‎sama‎ ‎musi‎ ‎szukać kredytu!‎ ‎W‎ ‎Dąbrowie‎ ‎przypadało‎ ‎(w‎ ‎rublach)‎ ‎na:

należność‎ ‎za‎ ‎towar u nabywców należność‎ ‎za‎ ‎towar u członków długi spółki u dostawców inne długi spółki
1897 17,203 20,041 45,469 2,004
1898 14,646 20,000 44,569 12,910
1899 19,293 18,996 50,399 8,500
1900-901 25,376 21,369 50,870 8,949
1901-902 21,264 17,190 40,986 20,397

‎ ‎

Stanisław Wojciechowski

Społem nr 2, 1908

Stowarzyszenie‎ ‎Spożywcze‎ ‎„Nadzieja" w‎ ‎Dąbrowie‎ ‎Górniczej

Bankructwo‎ ‎„Nadziei“‎ ‎stało‎ ‎się‎ ‎faktem.‎ ‎Sąd okręgowy‎ ‎piotrkowski‎ ‎ogłosił‎ ‎już‎ ‎upadłość tego‎ ‎stowarzyszenia,‎ ‎mianując‎ ‎kuratorem upadłości‎ ‎adw.‎ ‎przys.‎ ‎Chądzyńskiego.‎ ‎„Nadziej‎a" ‎do‎ ‎niedawna‎ ‎zajmowała‎ ‎pierwsze miejsce‎ ‎w‎ ‎polskim‎ ‎ruchu‎ ‎współdzielczym ‎i‎ ‎upadku‎ ‎jej‎ ‎nie‎ ‎możemy‎ ‎zbyć‎ ‎suchą‎ ‎kronikarską‎ ‎wzmianką.

„Nadzieja‎"‎ ‎powstała‎ ‎w‎ ‎1885‎ ‎r.‎ ‎Na‎ ‎brak poparcia‎ ‎w‎ ‎społeczeństwie‎ ‎skarżyć‎ ‎się‎ ‎nie mogła.‎ ‎Wszyscy‎ ‎ludzie‎ ‎miejscowi‎ ‎zgodnie stwierdzają‎ ‎jej‎ ‎popularność‎ ‎w‎ ‎pierwszych latach‎ ‎istnienia.‎ ‎Ale‎ ‎popularność‎ ‎to‎ ‎rzecz zawodna,‎ ‎o‎ ‎ile‎ ‎nie‎ ‎poprze‎ ‎jej‎ ‎roztropna‎ ‎i‎ ‎sprawiedliwa‎ ‎gospodarka.‎ ‎A‎ ‎pod‎ ‎tym‎ ‎względem „Nadzieja"‎ ‎od‎ ‎początku‎ ‎szwankowała.‎ ‎Zaszczepiono‎ ‎ją‎ ‎wśród‎ ‎inteligencji‎ ‎zawodowej‎ ‎nadzieją‎ ‎zysków‎ ‎doraźnych,‎ ‎stosowano sprzedaż‎ ‎na‎ ‎kredyt‎ ‎i‎ ‎nadużywano‎ ‎go‎ ‎w‎ ‎szerokich‎ ‎rozmiarach,‎ ‎uprzywilejowano‎ ‎kapitał, wyznaczając‎ ‎mu‎ ‎40% ‎czystych‎ ‎zysków,‎ ‎odsunięto‎ ‎od‎ ‎zarządu‎ ‎robotników‎ ‎(kto‎ ‎nie wpłacił‎ ‎całych‎ ‎15‎ ‎rb.,‎ ‎nie‎ ‎miał‎ ‎prawa‎ ‎głosu i‎ ‎udziału‎ ‎w‎ ‎zyskach),‎ ‎bilanse‎ ‎opierano‎ ‎na błędnej‎ ‎ocenie‎ ‎majątku‎ ‎stowarzyszenia,‎ ‎prowidowano‎ ‎się‎ ‎nierozumnie,‎ ‎nie‎ ‎licząc‎ ‎się z‎ ‎rzeczywistemi‎ ‎potrzebami‎ ‎członków,‎ ‎byle zrobić‎ ‎jak‎ ‎największy‎ ‎obrót,‎ ‎wogóle‎ ‎strona spekulacyjno-handlowa‎ ‎i‎ ‎to‎ ‎nieumiejętnie prowadzona‎ ‎została‎ ‎wysuniętą‎ ‎na‎ ‎plan‎ ‎pierwszy;‎ ‎wytworzyła‎ ‎też‎ ‎ona‎ ‎niezdrową‎ ‎atmosfe rę‎ ‎w‎ ‎stowarzyszeniu‎ ‎i‎ ‎żaden‎ ‎z‎ ‎zarządów‎ ‎nie umiał‎ ‎czy‎ ‎też‎ ‎nie‎ ‎miał‎ ‎odwagi‎ ‎wejść‎ ‎na‎ ‎dro gę‎ ‎uzdrowotnienia‎ ‎stowarzyszenia. Stosowano‎ ‎zgubną‎ ‎sprzedaż‎ ‎na‎ ‎kredyt członkom‎ ‎i‎ ‎nieczłonkom‎ ‎w‎ ‎szerokich‎ ‎rozmiarach.‎ ‎Mówią‎ ‎o‎ ‎tym‎ ‎sprawozdania.‎ ‎Należności‎ ‎za‎ ‎wybrane‎ ‎towary‎ ‎wynosiły‎ ‎w‎ ‎rublach:

w‎ ‎roku u‎ ‎członków u‎ ‎nieczłonków
1897 20.041 17.203
1898 20.000 14.646
1899 18.996 19.293
1900/1 21.369 25.376
1901/2 17.190 21.264
1904 10.213 13.124
1905 12.860 18.917

A‎ ‎w‎ ‎rachunkach‎ ‎strat‎ ‎i‎ ‎zysków‎ ‎nigdzie nie‎ ‎spotykamy‎ ‎pozycji:‎ ‎„spisano‎ ‎wątpliwe należności‎"‎.‎ ‎„Kurjer‎ ‎Sosnowicki"‎ ‎w‎ ‎1902‎ ‎r. pisał,‎ ‎że‎ ‎„w‎ ‎książkach‎ ‎figurują‎ ‎jako‎ ‎pozycje długi‎ ‎ludzi‎ ‎dawno‎ ‎zmarłych,‎ ‎wysłanych‎ ‎do więzienia‎ ‎lub‎ ‎zaginionych‎ ‎bez‎ ‎wieści".‎ ‎Komisje‎ ‎rewizyjne‎ ‎widać‎ ‎nie‎ ‎zadawały‎ ‎sobie trudu‎ ‎badania‎ ‎listy‎ ‎dłużników‎ ‎i‎ ‎nie‎ ‎przypominały‎ ‎zarządom,‎ ‎że‎ ‎bilans‎ ‎nie‎ ‎może‎ ‎być‎ ‎papierowym,‎ ‎musi‎ ‎opierać‎ ‎się‎ ‎na‎ ‎rzeczywistości.

Stowarzyszenie‎ ‎spożywcze‎ ‎zakłada‎ ‎się‎ ‎na to,‎ ‎żeby‎ ‎obsługiwać‎ ‎członków.‎ ‎„Nadzieja“ szła‎ ‎w‎ ‎innym‎ ‎kierunku.‎ ‎Według‎ ‎sprawozdań‎ ‎sprzedano‎ ‎w‎ ‎rublach:


w‎ ‎roku członkom nieczłonkom
1886 27.270 14.775
1890 66.756 105.590
1895 215.352 196.500
1900/1 282.925 264.043
1901/2 152.796 153‎ ‎666
1904 98.500 169.679
1905 97.500 200.893



Cyfry‎ ‎te‎ ‎świadczą,‎ ‎że‎ ‎„Nadzieja"‎ ‎nie‎ ‎przygarniała‎ ‎do‎ ‎siebie‎ ‎na‎ ‎członków‎ ‎wszystkich kupujących.‎ ‎Zyski‎ ‎przez‎ ‎nią‎ ‎hojnie‎ ‎rozdzielane‎ ‎pomiędzy‎ ‎udziałowców‎ ‎to‎ ‎nie‎ ‎był‎ ‎owoc rozumnej‎ ‎oszczędności‎ ‎i‎ ‎umiejętnej‎ ‎gospodarki‎ ‎stowarzyszonych‎ ‎ale‎ ‎chwilowa‎ ‎błyskotka‎ ‎za‎ ‎zasługi‎ ‎klienteli‎ ‎nieczłonków.

Dobrze‎ ‎się‎ ‎działo‎ ‎właścicielom‎ ‎kapitału w‎ ‎„Nadziei".‎ ‎Do‎ ‎1896‎ ‎r.‎ ‎ustawa‎ ‎wyznaczała‎ ‎40% ‎czystego‎ ‎zysku‎ ‎na‎ ‎udziały,‎ ‎potem‎ ‎30%. Widzimy‎ ‎więc,‎ ‎jak‎ ‎w‎ ‎miarę‎ ‎wzrastania‎ ‎zysków‎ ‎rośnie‎ ‎kapitał‎ ‎udziałowy,‎ ‎szybciej‎ ‎niż liczba‎ ‎członków,‎ ‎bo‎ ‎przyciąga‎ ‎go‎ ‎wysoki procent‎ ‎na‎ ‎udziały.‎ ‎Mówią‎ ‎to‎ ‎liczby:

Rok liczba członków kapitał udziałowy czysty zysk
1886 156 6 713 2 586
1888 318 24.434 8.694
1890 574 44.944 10.753
1892 580 50.323 13.832
1894 806 73.154 21 000
1896 1008 90.483 13.380

Z‎ ‎chwilą‎ ‎zmniejszenia‎ ‎się‎ ‎zysków‎ ‎zaczęło się‎ ‎uciekanie,‎ ‎i‎ ‎tu‎ ‎znów‎ ‎w‎ ‎szybszym‎ ‎tempie ucieka‎ ‎kapitał‎ ‎udziałowy,‎ ‎niż‎ ‎członkowie. Widać‎ ‎że‎ ‎na‎ ‎„Nadzieję"‎ ‎zapatrywano‎ ‎się,‎ ‎jak na‎ ‎towarzystwo‎ ‎akcyjne:‎ ‎akcje‎ ‎dają‎ ‎duży procent,‎ ‎więc‎ ‎ich‎ ‎się‎ ‎więcej‎ ‎nabywa; —mniejszy‎ ‎procent,‎ ‎więc‎ ‎się‎ ‎kapitał‎ ‎z‎ ‎interesu‎ ‎wycofywa.‎ ‎Gdzie‎ ‎tu‎ ‎idea‎ ‎współdzielczości i‎ ‎sprawiedliwe‎ ‎dzielenie‎ ‎się‎ ‎owocami‎ ‎wspólnej‎ ‎gospodarki?

„Kurjer‎ ‎Sosnowicki"‎ ‎w‎ ‎1902‎ ‎r.‎ ‎pisał: „Większość‎ ‎stowarzyszonych,‎ ‎mających grubsze‎ ‎udziały,‎ ‎zwykle‎ ‎wybiera‎ ‎te‎ ‎udziały w‎ ‎pierwszych‎ ‎miesiącach‎ ‎towarami,‎ ‎a‎ ‎mimo to‎ ‎figurują‎ ‎z‎ ‎pełnemi‎ ‎udziałami‎ ‎i‎ ‎biorą‎ ‎za‎ ‎to dywidendę,‎ ‎gdy‎ ‎tymczasem‎ ‎instytucja‎ ‎pożycza‎ ‎pieniądze‎ ‎na‎ ‎wysoki‎ ‎procent‎ ‎na‎ ‎opędzenie‎ ‎pierwszych‎ ‎potrzeb‎ ‎handlowych".‎ ‎A‎ ‎dalej:‎ ‎„w‎ ‎kasach‎ ‎sklepowych‎ ‎złożone‎ ‎są‎ ‎książeczki‎ ‎obrachunkowe‎ ‎uprzywilejowanych stowarzyszonych,‎ ‎a‎ ‎kasjerki‎ ‎wpisują‎ ‎im‎ ‎fikcyjne‎ ‎sumy‎ ‎za‎ ‎wybrane‎ ‎towary‎ ‎za‎ ‎gotówkę".

Dobrze‎ ‎więc‎ ‎działo‎ ‎się‎ ‎niektórym‎ ‎członkom‎ ‎„Nadziei",‎ ‎ale‎ ‎zarazem‎ ‎zbliżał‎ ‎się‎ ‎kres jej‎ ‎popularności‎ ‎i‎ ‎rentowności.‎ ‎Nieroztropne‎ ‎prowidowanie‎ ‎się‎ ‎w‎ ‎towary,‎ ‎nie‎ ‎należące do‎ ‎artykułów‎ ‎pierwszej‎ ‎potrzeby,‎ ‎musiało w‎ ‎końcu‎ ‎dać‎ ‎się‎ ‎też‎ ‎odczuć.‎ ‎W‎ ‎1897‎ ‎roku ujawnił‎ ‎się‎ ‎pierwszy‎ ‎niedobór,‎ ‎a‎ ‎nadto‎ ‎trzeba‎ ‎było‎ ‎wyprzedać‎ ‎wysortowane‎ ‎towary,‎ ‎na czym‎ ‎spółka‎ ‎straciła‎ ‎18.098‎ ‎rb.‎ ‎Zaczęło‎ ‎się chylenie‎ ‎ku‎ ‎upadkowi‎ ‎i‎ ‎nie‎ ‎było‎ ‎wśród‎ ‎członków‎ ‎ludzi‎ ‎idei,‎ ‎którzyby‎ ‎zabrali‎ ‎się‎ ‎do‎ ‎ratowania‎ ‎instytucji,‎ ‎bo‎ ‎w‎ ‎„Nadziei“‎ ‎była‎ ‎tylko zewnętrzna‎ ‎imitacja‎ ‎kooperacji.

Stowarzyszenie‎ ‎spożywcze‎ ‎to‎ ‎przedewszystkiem‎ ‎zrzeszenie‎ ‎demokratyczne:‎ ‎jeden‎ ‎członek - jeden‎ ‎głos,‎ ‎a‎ ‎w‎ ‎„Nadziei“‎ ‎nie‎ ‎wszyscy członkowie‎ ‎mieli‎ ‎prawo‎ ‎głosu.‎ ‎Sprawozdanie‎ ‎za‎ ‎1905‎ ‎rok‎ ‎mówi:‎ ‎ogółem‎ ‎stowarzyszonych‎ ‎było‎ ‎860,‎ ‎w‎ ‎tym‎ ‎mających‎ ‎prawo‎ ‎głosu‎ ‎394!...‎ ‎Na‎ ‎liście‎ ‎członków,‎ ‎mających‎ ‎prawo‎ ‎głosu,‎ ‎niema‎ ‎ani‎ ‎jednej‎ ‎kobiety,‎ ‎bo‎ ‎ta dziwna‎ ‎kooperatywa‎ ‎ma‎ ‎w‎ ‎§‎ ‎11‎ ‎ustawy‎ ‎szeroki‎ ‎rozmach:‎ ‎„do‎ ‎grona‎ ‎członków‎ ‎stowarzyszenia‎ ‎przyjmują‎ ‎się‎ ‎osoby‎ ‎obojga‎ ‎płci‎11‎,‎ ‎ale zaraz‎ ‎robi‎ ‎skromną‎ ‎uwagę:‎ ‎„kobiety‎ ‎mają‎ ‎ prawo‎ ‎jedynie‎ ‎kupować‎ ‎towary‎ ‎w‎ ‎zakładach stowarzyszenia‎ ‎i‎ ‎uczestniczyć‎ ‎w‎ ‎jego‎ ‎zyskach".‎ ‎To‎ ‎prawo‎ ‎kobiety‎ ‎kupować‎ ‎towary, wspaniałomyślnie‎ ‎przyznane‎ ‎w‎ ‎statucie‎ ‎„Nadziei“,‎ ‎brzmi‎ ‎w‎ ‎uszach,‎ ‎jak‎ ‎najostrzejszy‎ ‎dysonans‎ ‎naszej‎ ‎starej‎ ‎kooperatywy.‎ ‎W‎ ‎statucie‎ ‎innej‎ ‎starej‎ ‎kooperatywy‎ ‎ale‎ ‎angielskiej‎ ‎spotkamy‎ ‎inne‎ ‎zastrzeżenie:‎ ‎mąż‎ ‎może zostać‎ ‎członkiem‎ ‎kooperatywy‎ ‎za‎ ‎zgodą‎ ‎swej żony‎ ‎(with‎ ‎hise‎ ‎wife’s‎ ‎consent),‎ ‎—‎ ‎bo‎ ‎tam‎ ‎silniej‎ ‎zrozumiano‎ ‎bezpośredni‎ ‎związek‎ ‎kooperatywy‎ ‎spożywczej‎ ‎z‎ ‎gospodarstwem‎ ‎domowym‎ ‎i‎ ‎jego‎ ‎kierowniczką—kobietą.

Członkowie,‎ ‎którzy‎ ‎nie‎ ‎spłacili‎ ‎udziału, również‎ ‎byli‎ ‎pozbawieni‎ ‎prawa‎ ‎głosu.‎ ‎„Nadzieja‎" ‎nie‎ ‎miała‎ ‎widocznie‎ ‎zamiaru‎ ‎przyciągać‎ ‎do‎ ‎siebie‎ ‎rzesze‎ ‎robotnicze,‎ ‎a‎ ‎te‎ ‎jedynie‎ ‎mogły‎ ‎były‎ ‎jej‎ ‎dać‎ ‎trwałą‎ ‎podstawę‎ ‎rozwoju‎ ‎swą‎ ‎jednorodnością‎ ‎potrzeb‎ ‎i‎ ‎wypłatnością.‎ ‎Kiedy‎ ‎rok‎ ‎temu‎ ‎przyjechałem‎ ‎do Dąbrowy‎ ‎z‎ ‎odczytem,‎ ‎żeby‎ ‎zachęcić‎ ‎robotników‎ ‎do‎ ‎zapisywania‎ ‎się‎ ‎do‎ ‎„Nadziei‎",‎ ‎jednozgodnie‎ ‎odpowiedziano‎ ‎mi:‎ ‎„Do‎ ‎„Nadziei“ się‎ ‎nie‎ ‎zapiszemy,‎ ‎bo‎ ‎to‎ ‎trup‎ ‎i‎ ‎„pańska“ spółka:‎ ‎żony‎ ‎nasze‎ ‎odpychają‎ ‎na bok subjekci,‎ ‎gdy‎ ‎wejdzie‎ ‎jaka‎ ‎pani‎ ‎inżynierowa,‎ ‎i‎ ‎każą‎ ‎czekać,‎ ‎nie‎ ‎według‎ ‎kolei“.‎ ‎Powiedziano mi‎ ‎jeszcze‎ ‎inne‎ ‎rzeczy:‎ ‎urzędnikom‎ ‎fabrycznym,‎ ‎którzy‎ ‎wydawali‎ ‎robotnikom‎ ‎kwitki kredytowe‎ ‎do‎ ‎„Nadziei",‎ ‎wypłacano‎ ‎4%‎ ‎od sum‎ ‎w‎ ‎kwitkach‎ ‎wypisanych.‎ ‎W‎ ‎rachunku strat‎ ‎i‎ ‎zysków‎ ‎za‎ ‎1904‎ ‎r.‎ ‎wynagrodzenie‎ ‎od tych‎ ‎kwitków‎ ‎pochłonęło‎ ‎3325‎ ‎rb.;‎ ‎w‎ ‎1905‎ ‎r. —‎ ‎2279‎ ‎rb.‎ ‎Nic‎ ‎dziwnego‎ ‎więc,‎ ‎że‎ ‎robotnicy‎ ‎w‎ ‎„Nadziei“‎ ‎nie‎ ‎mogli‎ ‎widzieć‎ ‎dla‎ ‎siebie nadziei‎ ‎i‎ ‎zaczęli‎ ‎tworzyć‎ ‎swoje‎ ‎„Robotniki“. Lekceważona‎ ‎klientela‎ ‎swoje‎ ‎sprawy‎ ‎wzięła‎ ‎w‎ ‎swoje‎ ‎ręce‎ ‎i‎ ‎wobec‎ ‎nowego‎ ‎prądu‎ ‎topnieć‎ ‎zaczęła‎ ‎dawna‎ ‎robotnicza‎ ‎klientela. I‎ ‎niema‎ ‎prawa‎ ‎dziś‎ ‎„Nadzieja"‎ ‎skarżyć‎ ‎się‎ na‎ ‎obojętność‎ ‎konsumentów,‎ ‎bo‎ ‎ich‎ ‎uszanować‎ ‎i‎ ‎związać‎ ‎z‎ ‎sobą‎ ‎nie‎ ‎umiała.‎ ‎Wszak‎ ‎po 8‎ ‎latach‎ ‎istnienia‎ ‎sprzedaż‎ ‎roczna‎ ‎dosięgła 400.000‎ ‎rb.,‎ ‎a‎ ‎gospodarka‎ ‎wciąż‎ ‎szwankowała.‎ ‎Chodziło‎ ‎o‎ ‎zyski,‎ ‎a‎ ‎gdy‎ ‎zawodzić‎ ‎zaczęły, zabdykowano‎ ‎ze‎ ‎swego‎ ‎samorządu,‎ ‎oddano się‎ ‎pod‎ ‎nieszczęsny‎ ‎zarząd‎ ‎„Giełdowego Związku‎ ‎Roboczego“,‎ ‎który‎ ‎dał‎ ‎wyniki jeszcze‎ ‎smutniejsze.‎ ‎„Fachowość"‎ ‎i‎ ‎„wysoka‎ ‎kaucja"‎ ‎nic‎ ‎nie‎ ‎pomogą,‎ ‎kiedy‎ ‎demokratycznej‎ ‎kontroli‎ ‎zabraknie.

Pod‎ ‎względem‎ ‎administracyjnym‎ ‎i‎ ‎handlowym‎ ‎grzechów‎ ‎było‎ ‎niemało.‎ ‎Przede wszystkiem‎ ‎to‎ ‎wybieranie‎ ‎całego‎ ‎zarządu‎ ‎co rok,‎ ‎przy‎ ‎z‎ ‎góry‎ ‎zapewnionych‎ ‎dlań‎ ‎10% ‎od czystych‎ ‎zysków,‎ ‎stało‎ ‎się‎ ‎powodem‎ ‎intryg, zatargów‎ ‎osobistych‎ ‎i‎ ‎wycofywania‎ ‎się‎ ‎ludzi,‎ ‎którzy‎ ‎mogli‎ ‎być‎ ‎pożytecznemi.‎ ‎Każde sprawozdanie‎ ‎„Nadziei"‎ ‎nastręcza‎ ‎szereg wątpliwości‎ ‎co‎ ‎do‎ ‎jego‎ ‎wiarogodności.‎ ‎Wszyscy‎ ‎w‎ ‎Dąbrowie‎ ‎mówili,‎ ‎że‎ ‎„Nadzieja‎"‎ ‎stoi na‎ ‎brzegu‎ ‎przepaści,‎ ‎a‎ ‎bilanse‎ ‎do‎ ‎ostatka mówiły:‎ ‎7%‎ ‎od‎ ‎udziałów‎ ‎i‎ ‎3%‎ ‎od‎ ‎zakupów!...

Przy‎ ‎„rewizji“‎ ‎w‎ ‎1904‎ ‎r.‎ ‎znaleziono‎ ‎w‎ ‎sklepach‎ ‎„Nadziei"‎ ‎towarów‎ ‎za‎ ‎88.138‎ ‎rb.‎ ‎po‎ ‎cenie‎ ‎sprzedażnej‎,‎ ‎a‎ ‎w‎ ‎aktywach‎ ‎bilansu‎ ‎podano‎ ‎towarów‎ ‎aż‎ ‎76.089‎ ‎rb.,‎ ‎w‎ ‎1905‎ ‎r.‎ ‎znaleziono‎ ‎90.850‎ ‎rb.,‎ ‎a‎ ‎w‎ ‎aktywach‎ ‎—‎ ‎81.884! Czyż‎ ‎różnica‎ ‎pomiędzy‎ ‎ceną‎ ‎sprzedażną a‎ ‎ceną‎ ‎kupna‎ ‎może‎ ‎być‎ ‎tak‎ ‎nieznaczną? Praktyka‎ ‎mówi,‎ ‎że‎ ‎może‎ ‎ona‎ ‎się‎ ‎wahać‎ ‎od 15‎ ‎do‎ ‎25%‎ ‎w‎ ‎oddzielnych‎ ‎sklepach‎ ‎zależnie od‎ ‎asortymentu‎ ‎towarów,‎ ‎a‎ ‎w‎ ‎„Nadziei“‎ ‎przy jej‎ ‎bazarowym‎ ‎asortymencie‎ ‎zaledwie‎ ‎10‎ ‎— 12%!..‎ ‎A‎ ‎przy‎ ‎tym‎ ‎te‎ ‎skromne‎ ‎notatki‎ ‎przy pozycji‎ ‎towarów:‎ ‎„w‎ ‎tej‎ ‎liczbie‎ ‎towarów‎ ‎komisowych‎ ‎za‎ ‎3010‎ ‎rb.,‎ ‎za‎ ‎3850 rb.“,‎ ‎te‎ ‎dziwne‎ ‎w‎ ‎rachunku‎ ‎zysków‎ ‎„znaleziono‎ ‎więcej towarów‎ ‎za‎ ‎739‎ ‎rb.,‎ ‎za‎ ‎231‎ ‎rb.“,‎ ‎żeby‎ ‎zaraz w‎ ‎roku‎ ‎następnym‎ ‎stwierdzić‎ ‎niedobór‎ ‎znaczny,‎ ‎—‎ ‎co‎ ‎to‎ ‎wszystko‎ ‎znaczy?‎ ‎Czemu‎ ‎nie szacowano‎ ‎inwentarza‎ ‎dla‎ ‎bilansu‎ ‎według jego‎ ‎wartości?‎ ‎czemu‎ ‎komisje‎ ‎rewizyjne‎ ‎nie kwestj‎‎ono‎‎wały‎ ‎tych‎ ‎ubarwianych‎ ‎sprawozdań?‎ ‎czemu‎ ‎zebrania‎ ‎ogólne‎ ‎nie‎ ‎wnikały w‎ ‎istotę‎ ‎gospodarki,‎ ‎a‎ ‎zajmowały‎ ‎się‎ ‎tylko wyborami‎ ‎corocznemi‎ ‎i‎ ‎to‎ ‎jak?‎ ‎„Duża‎ ‎liczba osób‎ ‎—‎ ‎pisał‎ ‎w‎ ‎„Kurjerze‎ ‎Sosnowickim“ pierwszy‎ ‎prezes‎ ‎„Nadziei"‎ ‎p.‎ ‎F.‎ ‎Kwiecień— działa‎ ‎często‎ ‎pod‎ ‎wpływem‎ ‎namowy‎ ‎i‎ ‎wybierać‎ ‎może‎ ‎zarządy‎ ‎najzupełniej‎ ‎nieodpowiednie“.

,,Nadzieja"‎ ‎grzeszyła‎ ‎nietylko‎ ‎brakiem umiejętnego‎ ‎handlowego‎ ‎kierownictwa,‎ ‎ale przedewszystkiem‎ ‎brakiem‎ ‎demokratycznej kontroli‎ ‎i‎ ‎brakiem‎ ‎zdolności‎ ‎do‎ ‎samorządu. Niech‎ ‎to‎ ‎zapamiętają‎ ‎sobie‎ ‎dobrze‎ ‎z‎ ‎dziejów "Nadziei"‎ ‎tak‎ ‎licznie‎ ‎dokoła‎ ‎niej‎ ‎powstające „Robotniki“.‎ ‎Społeczeństwo‎ ‎nasze‎ ‎zawsze chętnie‎ ‎garnęło‎ ‎się‎ ‎i‎ ‎garnie‎ ‎do‎ ‎kooperacji, brak‎ ‎mu‎ ‎tylko‎ ‎oddanych‎ ‎sług,‎ ‎umiejących a‎ ‎przedewszystkiem‎ ‎chcących‎ ‎pracować. I‎ ‎przedwczesne‎ ‎byłyby‎ ‎przechwałki‎ ‎nad‎ ‎grobem‎ ‎„Nadziei".‎ ‎Mowę‎ ‎piękną‎ ‎wygłosić,‎ ‎żądania‎ ‎postawić,‎ ‎„manifę"‎ ‎urządzić‎ ‎— wszystko‎ ‎to‎ ‎rzeczy‎ ‎śmiesznie‎ ‎łatwe,‎ ‎ale‎ ‎kooperatywę‎ ‎poprowadzić,‎ ‎gmach‎ ‎z‎ ‎drobnych‎ ‎cegiełek stworzyć — na‎ ‎to‎ ‎trzeba‎ ‎myśli‎ ‎głębszej‎ ‎i‎ ‎pracy‎ ‎wytrwałej,‎ ‎tej‎ ‎szarej,‎ ‎codziennej,‎ ‎nie‎ ‎błyskotliwej,‎ ‎na‎ ‎drobnych‎ ‎poświęceniach‎ ‎i‎ ‎miłości‎ ‎bliźniego‎ ‎opartej.