Stowarzyszenie Urzędniczek Pocztowych Galicyjskich
W 1905 r. Władysława Habichtówna współtworzyła stowarzyszenie, które za cel miało nie tylko równouprawnienie urzędniczek (a były to jeszcze czasy, kiedy urzędniczką, nauczycielką, pielęgniarką mogła być jedynie kobieta niezamężna), ale także zapewnienie im godziwych warunków życia.
Stowarzyszenie wywalczyło złagodzenie przepisów dyskryminujących kobiety pracujące w urzędach. Uzyskano dla nich prawo do urlopu i lepsze wynagrodzenie. Habichtówna, jako reprezentantka Stowarzyszenia, angażowała się również w walkę o czynne i bierne prawo wyborcze dla kobiet (prawo to w Polsce – jako jednym z pierwszych krajów na świecie – uzyskano już w 1918 r.!)
Początkowo Stowarzyszenie zabiegało jedynie o tanie mieszkania w Krakowie dla słabo zarabiających urzędniczek, lecz niedługo później, w 1913 r., powstało Towarzystwo Budowlane Urzędniczek Pocztowych, które jeszcze przed wybuchem wojny w 1914 r. oddało pierwszy dom do wspólnego zamieszkania. Członkiń Towarzystwa ciągle przybywało. W 1917 r. w wielu pokojach mieszkały po dwie urzędniczki, podczas gdy na jeden pokój przypadały 3–4 zgłoszenia. Zbierano więc fundusze na drugi dom. Oddano go do użytku w roku 1934.
za https://mlodziwakcji.ceo.org.pl/sites/mlodziwakcji.ceo.org.pl/files/wiwat_niepodleglosc_net.pdf