Towarzystwo Urzędnicze „Kasyno” w Pilznie

Z MediWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

(1877-1939)

Kasyno skupiało w sowim gronie urzędników zatrudnionych w urzędach i instytucjach Pilzna, a także przedstawicieli wolnych zawodów, wykonujących praktykę w Pilźnie – lekarzy, adwokatów, notariuszy, inżynierów, a także niektórych kupców. Początkowo Towarzystwo mieściło się w lokalach prywatnych, jednakże od czasu wybudowania siedziby dla Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, Towarzystwo Kasyno właśnie w Sokole zyskało swoją siedzibę. Działało na zasadzie klubu wypoczynkowego, posiadało własny zbiór biblioteczny, prenumerowało krajowe i lokalne czasopisma.

Organizowano przedstawienia teatralne, wieczorki taneczne, koncerty, spotkania towarzyskie w większym gronie, czy wycieczki. Tworzyło jednak zamknięty klub inteligencji niedostępny dla szerszego grona mieszczan. W roku 1911 liczyło 52 zapisanych członków. Tuż po odzyskaniu niepodległości, w 1918 r. działało nadal jako ekskluzywny klub dla inteligencji. Wśród wyróżniających się działaczy „Kasyna” można wymienić Ludwika Szwajkowskiego, jednego z nielicznych członków bez tak zwanego „cenzusu”. Druga wojna św. przerwała działalność „Kasyna”, a po jej zakończeniu w zmienionych zupełnie warunkach społecznych i politycznych nie miało już sensu jego istnienie, podobnie jak wielu innych organizacji w kraju.

https://staradebica.pl/powstanie-towarzystwa-urzedniczego-kasyno-w-pilznie/