Koła Gospodyń Wiejskich: Różnice pomiędzy wersjami

Z MediWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 1: Linia 1:
[[Kategoria:Wykłady Piotr Frączak]]
+
[[Kategoria:Wykłady Piotr Frączak]] [[Kategoria:Kursy AU]]
 +
  To jest tekst tworzony w ramach kursu AU w celach samokształceniowych
 +
 
 
=Nieprosta historia Kół Gospodyń Wiejskich=
 
=Nieprosta historia Kół Gospodyń Wiejskich=
 
[[Plik:KGW-Lisków.png|thumb|500px|right|Członkinie KGW z Lisków w charakterystycznych strojach]]
 
[[Plik:KGW-Lisków.png|thumb|500px|right|Członkinie KGW z Lisków w charakterystycznych strojach]]

Wersja z 10:03, 17 gru 2020

 To jest tekst tworzony w ramach kursu AU w celach samokształceniowych 

Nieprosta historia Kół Gospodyń Wiejskich

Członkinie KGW z Lisków w charakterystycznych strojach

Historia KGW nie jest tak prosta jak się ją przedstawia. Więcej, daleka jest od jednoznaczności, a więc można ją interpretować na różne sposoby. Pewnym jest, że prosta opowieść opowiadana przy wszelkich okazjach jest nie tyle próbą uproszczenia co zbanalizowania tych doświadczeń. To tak jakby o kimś powiedzieć, że się urodził, dorastał i zmarł. Niby prawda, ale przecież nic nie znacząca prawda...

Jaskółki

W tej uproszczonej opowieści niepewna jest nawet data urodzin. W jednych opowieściach to rok 1866 (na terenie zaboru pruskiego, ale nie w Wielkopolsce), gdy w Piasecznie k/ Gniewa, z inicjatywy Juliusza Kraziewicza powstało Towarzystwo Gospodyń. W innych jest to rok 1877 i teren zaboru rosyjskiego, gdzie nauczycielka Filipina Płaskowicka zorganizowała we wsi Janisławice pod Skierniewicami Koło Gospodyń Wiejskich. Pewnie nie miałoby to większego znaczenia, początki szerszego zjawiska, o które nam chodzi, są znacznie późniejsze, gdyby nie to, że to były zupełnie dwa różne pomysły. Pierwszy założony przez mężczyzn dla wsparcia ich działań ekonomicznych i narodowych drugi przez kobietę i w założeniach dla celów rewolucyjnych. Kwestie kto jest inicjatorem, a także jaki jest cel powoływanych inicjatyw będzie dzielił te inicjatywy, które dziś określamy wspólnym pojęciem Koła Gospodyń Wiejskich.

Słowo rewolucyjny a nie emancypacyjny, jest użyte świadomie. Po pierwsze dlatego, żeby Ci, którzy powołują się na tradycje 1877 wiedzieli, że to tradycja czysto socjalistyczna, tradycja pierwszego Proletariatu. Po drugie, i chyba przede wszystkim, dlatego, że w istocie wszystkie trzy cele były w zasadzie wówczas emancypacyjne. Chodziło bowiem o równouprawnienie 1) klasy chłopskiej, 2) narodowości polskiej i, chyba w ostatniej kolejności, 3) płci żeńskiej. To w obszarze tych trzech celów emancypacyjnych, będą się poruszać nasze KGW, chociaż przecież będzie można w ich działalności doszukiwać się i innych motywacji. Naszym celem jest przecież nie tyle dawanie co poszukiwanie odpowiedzi.


(c.d.n.)

bardzo będę wdzięczni za korekty, uzupełnienia, glossy, dopiski... dyskusja toczy się na facebooku

Szukamy historii lokalnych

data powstania miejscowość prowincja informacje dodatkowe źródła
KGW
1866 Piaseczno k/ Gniewa Prusy z inicjatywy Juliusza Kraziewicza jako Towarzystwo Gospodyń =
1855 Janisławice pod Skierniewicami Królestwo założone przez Filipinę Płaskowicką =
= = = = =
= = = = =

Bibliografia