Klasztor benedyktynów w Tyńcu
Spis treści
Najważniejsze daty
1044 r. prawdopodobna data ufundowania klasztoru benedyktynów
1259 r. klasztor został zniszczony podczas najazdu tatarskiego.
1306 r. szwagier biskupa Jana Muskaty Gerlach de Culpen obległ, zdobył i spalił sprzyjające Władysławowi Łokietkowi opactwo.
1457 r. król Kazimierz Jagiellończyk wykupił księstwo oświęcimskie i księstwo zatorskie, Tyniec stracił znaczenie jako strażnica graniczna. Z tego powodu w XVI wieku budynek zamku przeszedł na własność klasztoru i został zaadaptowany na siedzibę opata.
1573 r. - odbył się (w czasie bezkrólewia) ostatni wolny wybór opata w Tyńcu
1618–1622 r. - benedyktyni przebudowali gotycki kościół w stylu barokowym i w tej postaci zachował się zasadniczo bez zmian do naszych czasów.
1623 r. - Tyniec uzyskał egzempcję spod władzy biskupiej.
1660 r. - podczas potopu szwedzkiego zakonnicy opuszczają klasztor, który zostaje zniszczony.
1736 r. - Tyniec dołącza do Kongregacji Świętego Krzyża
1737 r. - „konkordat wschowski” oddziela ostatecznie funkcję opata tytularnego (komendatoryjnego) od funkcji opata klastralnego (wybieralnego).
1771–1772 r. zniszczenia w związku z zamienieniem ich na punkt oporu konfederatów barskich, których oblegały w nim wojska rosyjskie, bombardując klasztor.
1816 r. - Franciszek I zadekretował ostateczną likwidację klasztoru
1939 r. mnisi powrócili do Tyńca po 123 latach
1947 r. odbudowa
1968 r. przywrócono opactwo.
Opactwo należy do benedyktyńskiej Kongregacji Zwiastowania.
Fundacja
>>Ufundowanie klasztoru nie był to bowiem akt jednorazowy, lecz długotrwały proces, który niejednokrotnie przechodził z ojca na syna. (...) Mielibyśmy więc zainicjowane przez Kazimierza Odnowiciela opactwo, zwolnione z ciężarów skarbowych prawa książęcego (immunitet ekonomiczny), a założone na bazie „dworu” tynieckiego wraz z pięcioma położonymi w jego pobliżu wsiami, zamieszkanymi przez ludność niewolną i służebną. Bolesław Śmiały dorzucił, jak byśmy dziś powiedzieli, dotację podmiotową – „dwanaście grzywien srebra bezpośrednio z dochodów skarbowych oraz dwór w Opatowcu nad Wisłą”. Jednak, co ciekawe, a być może i najważniejsze dla przyszłości Tyńca, dotację ustanawia również Judyta Maria, „która w roku 1105, sposobiąc się do opuszczenia kraju, przekazała klasztorowi – prawdopodobnie nie bezinteresownie – dużą część swej oprawy posagowej w postaci klucza dóbr książnickich złożonych z 25 wsi”.
Bolesław Krzywousty obok dalszego wypłacania owych „dwunastu grzywien srebra ze skarbu książęcego dorzucił, być może, trzy źrebięta rocznie ze swych stadnin” – jak pisze Labuda – oraz nakłonił „biskupa krakowskiego Radosta do przekazania klasztorowi swoich dziesięcin pobieranych z wsi klasztornych, najpierw z jakieś części wsi, a następnie również po- zostałych”. Opis ten może być mało wyrazisty dla współczesnego czytelnika. Te dziesięciny, wsie... nie przemawiają zapewne do wyobraźni. Może łatwiej będzie sobie wyobrazić bogactwo klasztoru po drobniej- szych źródłach przychodu – i tak miał w owych czasach Tyniec np. „dwie jatki w Krakowie, dalej cztery warzelnie soli w Sidzinie, a także dwie karczmy i wywar z zawartości każdego kotła”. Dodatkowo dwie karczmy w Bytomiu, jedną karczmę i jedną jatkę w Siewierzu, czy w końcu zyski z „dochodów z targu, karczmy i z opłat przeprawy na Wiśle”. Pierwotne nadania uzupełniane były kolejnymi w następnych stuleciach. To robi wrażenie.<< {Najstarsze zakony w Polsce - między tradycją a reformą cytaty za Gerarda Labudy „Szkice historyczne XI wieku. Początki klasztoru benedyktynów w Tyńcu”
z początkiem wieku XV w.
"Tyniec rozciągał swe władztwo na Kościół, zwany później Kościelną Wsią, Staniątki, Orłowę, Uniejów i Stare Troki, niebawem miał przybyć jeszcze przeorat w Tuchowie" {za: Paweł Sczaniecki, „Benedyktyni”, w: Zakony benedyktyńskie w Polsce. Krótka historia, Tyniec 1981}.
Lista opatów
Paweł Sczaniecki Katalog opatów tynieckich, Kraków 1978
|
|
|
Opaci tytularni po 1741 r.
- Jan kard. Lipski, biskup krakowski, zm. 1746
- Adam Komorowski, prymas, zm. 1 7 5 9
- Aleksander Władysław Łubieński, prymas, zm. 1767
- Gabriel Podoski, prymas, zm. 1777
- Wacław Hieronim Sierakowski, arsybiskup lwowski, zm. 1780
- Antoni Kazimierz Ostrowski, prymas, zm. 1784
- Michał Jerzy Poniatowski, prymas zm. 1794