Komitet Obywatelski miasta Kielce
historia
na początku sierpnia 1914 działa przy magistracie siedem komisji obywatelskich
12 listopada powstaje Komitet Obywatelski Miasta Kielce, kontynuacja po 11 listopada 1915 jako „Obywatelski Komitet Ratunkowy miasta Kielc” Z nazwy „Obywatelski” zrezygnowano dopiero przy sprawozdaniu za okres 1 lipca 1917 - 1 października 1818 r.
Funkcjonował też zatwierdzony 15 listopada 1914 Żydowski Komitet Obywatelski
pod koniec listopada powstaje Komitet Obywatelski guberni (ziemi) kieleckiej
9 grudnia powstaje Komitet Obywatelski Powiatu Kieleckiego
struktura i działania
Sekcje pomocy ubogiej ludności, sanitarna, zaopatrzenia miasta w artykuły pierwszej potrzeby
Osoby i organizacje powiązane
Prezes bp. August Łosiński, zastępca adwokat Józef Dunin, funkcję sekretarza i skarbnika pełnił Bolesław Markowski
źródła
Marek Przeniosło Komitet Obywatelki miasta Kielce 1914-1915 w: Z dziejów Kielc w latach 19 14-1918 Kieleckie Towarzystwo Naukowe Kielce 2004
[http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Studia_Muzealno_Historyczne/Studia_Muzealno_Historyczne-r2015-t7/Studia_Muzealno_Historyczne-r2015-t7-s65-79/Studia_Muzealno_Historyczne-r2015-t7-s65-79.pdf Małgorzata Przeniosło Organizacje samopomocy społecznej na Kielecczyźnie w latach I wojny światowej Studia Muzealno-Historyczne 7, 2015]