Stanisław Popowski

Z MediWiki
Wersja z dnia 11:36, 1 gru 2024 autorstwa Piotr Frączak (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stanisław Kasper Popowski

(1872-1921)

Otwarcie Sokolni w Warszawie 1906

adwokat, działacz niepodległościowy, członek Komitetu Obywatelskiego, Prezes Sokoła, naczelnik Straży Obywatelskiej, mason (?)

Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół"

  • 1905 współzałożyciel i pierwszy sekretarz pierwszego gniazda w Warszawie (im. Tadeudsza Kościuszki)
  • w latach 1905-1907 wiceprezes, a później, w konspiracji, prezes Związku Polskich Towarzystw Gimnastycznych "Sokół" w Królestwie Polskim.

W Królestwie Polskim Sokół, który był - jak pisał Kazimierz Srokowski - "organizacją szczerze bezpartyjną, musiał być narodowym i demokratycznym, ponieważ taką jest istota Sokolstwa, nie dowodzi to jednak, żeby podlegał wpływom stronnictwa politycznego, noszącego u nas tę mianowicie nazwę. Jakkolwiek pierwszy prezes Związku, bardzo krótko zresztą pozostający na tym stanowisku, należał do stronnictwa narodowo-demokratycznego, lecz drugi wiceprezes Związku, który następnie wybrany został na prezesa (Popowski – przyp. PF), zbliżony był więcej do obozów postępowych, a wielu członków Zarządu związku było bezpartyjnych. W okręgu 2-gim, na czele którego stałem (Zagłębie Dąbrowskie – przyp. PF), szczególnie czuwałem nad bezpartyjnością Sokoła, od pierwszej chwili jego otwarcia". źródło

  • po 1907 prezes Warszawskiego Towarzystwa Sportowego gdzie, "pod przykrywką", działało IV gniazdo Sokoła i kierownictwo nielegalnie działającego sokolstwa w Królestwie Polskim.
'
'

Straż Obywatelska

Naczelnik Straży Obywatelskiej w Warszawie 1915-1916.

"Dwie były organizacje, przy których pomocy plan powyższy mógł być urzeczywistniony: Koło Prawników Polskich, którego prezesem był Leon Supiński, i związek towarzystw gimnastycznych ze ś. p. adwokatem Stanisławem Popowskim na czele. Pierwsze zebranie przedstawicieli tych organizacyj przy udziale Supińskiego, ś. p. Popowskiego, adwokata Stanisława Osieckiego, Klemensa Starzyńskiego, Emila Rauera, Zygmunta Chmielewskiego, Karola Noskiewicza, Kazimierza Pawłowicza, Piotra Hozera i Ignacego Radziszewskiego odbyło się w mieszkaniu Stanisława Patka. Na zebraniu te postanowiono przystąpić do organizacji Straży, oczywiście w sposób konspiracyjny, przyczem mieszkanie Patka miało się stać kwaterą główną konspiracyjnej organizacji. Kiedy wojska niemieckie w październiku r. 1914 zbliżyły się pod Warszawę, organizatorowie Straży zaczęli występować nieco jawniej. Władze rosyjskie z ówczesnym oberpolicmajstrem Mejerem na czele udawały, że to ich nic nie obchodzi. Kiedy jednak w końcu października 1914 r. nieprzyjacielskie wojska oddaliły się od Warszawy, żandarmerja rosyjska zaczęła prześladować organizatorów Straży, dokonywając rewizyj i aresztowań. Organizatorzy przenieśli wtedy swą działalność głębiej pod ziemię". źródło.