Resursa w Suwałkach
Początki Resursy Obywatelskiej w Suwałkach, czyli klubu obywatelskiego sięgają 1833 roku. W 1855 r. za zgodą gubernatora Benedykta Tykiela powstała lista kandydatów obejmująca 120 osób, w roku następnym opracowano statut, wybrano komitet, rozpoczęto działalność. Resursa stała się ważnym ośrodkiem życia narodowego, kulturalnego, miejscem spotkań i gorących patriotycznych dyskusji. Gromadziła polskie książki, prowadziła czytelnię, organizowała przedsięwzięcia charytatywne, bale i koncerty. Przerwaną w 1862 r. działalność wznowiła po 1905 roku. Kamień węgielny pod budowę siedziby położono 20.07.1912 r., budynek oddano do użytku jesienią 1913 roku. Resursa, podobnie jak wiele innych polskich organizacji przeniosła się do wzniesionego przez Towarzystwo Oszczędnościowo-Pożyczkowe budynku przy ul. Kościuszki 81.
Budynek wzniesiony w latach 1912–1913 ze składek społecznych jako siedziba Towarzystwa Oszczędnościowo-Pożyczkowego.