Związek Polskiej Młodzieży Robotniczej "Siła"

Z MediWiki
Wersja z dnia 08:07, 24 paź 2025 autorstwa Piotr Frączak (dyskusja | edycje) (→‎Siła na Śląsku Cieszyńskim)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Metryczka

Nazwy

Związek Polskiej Młodzieży Robotniczej "Siła" → Organizacja Młodzieży "Siła" przy Towarzystwie Uniwersytetu Robotniczego

Na śląsku Cieszyńskim powstała jako Stowarzyszenie Polskich Robotników i Robotnic "Siła" (1908-1920) → Robotnicze Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe "Siła" (1920-1939) → Siła Śląska Cieszyńskiego (od marca 1939) {2}

Na Górnym Śląsku Górnośląskie Stowarzyszenie Młodzieży Robotniczej „Siła” (lub) Stowarzyszenie Młodzieży Robotniczej "Siła” (lub) Stowarzyszenie Oświatowo-Fizyczno-Wychowawcze Młodzieży Robotniczej "Siła”,

Historia

Siła na Śląsku Cieszyńskim

W dniu 21 czerwca 1908 roku odbyło się pierwsze walne zgromadzenie ,,Siły". W zgromadzeniu tym brało udział 41 osób. Przewodniczył Dr. Henryk Kłuszyński. Referat na temat: Cele i zadania ,,Siły" wygłosił tow. Reger, po czym wszystkich 41 obecnych swymi podpisami stwierdziło swe przystą pienie do organizacji.

Skład pierwszego zarządu był następujący: Dr. Ryszard Kunicki, Frysztat, przewodniczący, Jadwiga Kunicka, Fryszrtat, sekretarz, Dr. Kazimierz Michalik, Rychwałd, skarbnik, Emanuel Chobot, Trzyniec, Zofia Kunicka, Frysztat, Dębiniak Aloizy, Dąbrowa, Jarosz Mieczysław, Mor. Ostrawa, Pustówka Karol, Karwina, Reger Tadeusz, Cieszyn, członkowie zarządu. {4}


Aktywnie działająca od 1908 (wśród założycieli Tadeusz Reger). Po podziale Śląska Cieszyńskiego w 1919-1920 większość część „Siły” zostały po stronie Czechosłowackiej, mimo to po stronie polskiej odbudował się stała się ona ponownie jedną z najliczniejszych organizacji społecznych. Była związana ideowo, personalnie i finansowo z bielskim OKR PPS. W 1924 r. skupiała 400 członków, a w 1930 r. – już 2000.

Siła na Górnym Śląsku

W listopadzie 1918 r. powstały pierwsze koła Siły. W kwietniu 1922 r. działacze PPS założyli Górnośląskie Stowarzyszenie Młodzieży Robotniczej „Siła”, którego prezesem został wybrany Henryk Sławik. W 1926 r. liczba „Siłaczy” wynosiła około 2 tys.

Ogólnopolska "Siła"

Jesienią 1920 r. powstała ogólnopolski Związek Polskiej Młodzieży Robotniczej „Siła”,.

Jak pisze Chełmecki Koła „Siły” były zwalczane przez Związek TG „Sokół” oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Pracującej „Jedność”.


1925 przekształcone z sekcji sportowych "Siły" Robotnicze Kluby Sportowe powołały Związek Robotniczych Stowarzyszeń Sportowych (ZRSS), z odrębnym od zarządu „Siły” Zarządem Głównym i wspólną komisję rewizyjną. Odpływ młodzieży do RKS-ów spowodował, że górnośląska „Siła” – po reorganizacji w 1928 r. – zrzeszała 1134 osoby w 20 czynnych kołach.


przy OM TUR

2 lutego 1928 r. „Siła” górnośląska wstąpiła do Organizacji Młodzieży Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego (OM TUR) na prawach autonomicznych. Przyjęła wówczas nazwę Organizacja Młodzieży "Siła" przy Towarzystwie Uniwersytetu Robotniczego.

Źródła

Jeśli nie podano inaczej dane za {1}

Przypisy

{1} Jerzy Chełmecki "Śląski działacz sportowy Henryk Sławik (1894-1944)..." w: Z DZIEJÓW KULTURY FIZYCZNEJ W ZAGŁĘBIU DĄBROWSKIM I REGIONACH OŚCIENNYCH Pod red. Mirosława Ponczka, Sławomira Witkowskiego, Adama Fryca, Sosnowiec - Katowice - Dąbrowa Górnicza 2010

{2} informacji w Wiki

{3} Dwadzieścia lat Siły

{4} [https://sbc.org.pl/Content/322827/Publikacja-KC-8520.pdf?utm_source=chatgpt.com Trzydzieści lat Siły}