Ruch na rzecz wstrzemięźliwości w Stanach Zjednoczonych

Z MediWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Wesprzyj przygotowanie publikacji o polskich tradycjach trzeźwościowych

Alexis De Tocqueville po swojej wizycie w 1831 roku w Ameryce pisał: „Kiedy pierwszy raz usłyszałem w Stanach Zjednoczonych, że sto tysięcy ludzi publicznie zobowiązało się, że nie będą używać alkoholu, rzecz wydała mi się raczej zabawna i nie mogłem z początku zrozumieć, dlaczego ci tak wstrzemięźliwi obywatele nie zadowolili się po prostu piciem wody we własnym domowym zaciszu. W końcu pojąłem, że sto tysięcy Amerykanów, zaniepokojonych wzrastającym wokół pijaństwem, postanowiło dać przykład abstynencji. (...) Można przypuszczać, że gdyby te sto tysięcy ludzi żyło we Francji, każdy z nich zwróciłby się do rządu z prośbą o sprawowanie nadzoru nad karczmami na terenie królestwa”. Wydaje się, że ten cytat i historia ruchu abstynenckiego (wstrzemięźliwości) w Stanach Zjednoczonych może być ciekawą ilustracją dyskusji na temat sposobu samoorganizowania się obywateli oraz stosowanych w działaniu ruchów społecznych metod i ich skuteczności, a tym samym punktem wyjścia do analizowania doświadczeń polskich.

Bibliografia

Grinberg D., „Voluntary associations” w amerykańskiej myśli ... jako siła reformatorska w dziewiętnastowiecznej Ameryce, „Znak”, nr 33 1981:

Jasiński J. Ruch Trzeźwościowy w Stanach Zjednoczonych Korzenie amerykańskiej prohibicji Alkoholizm i Narkomania 2008, Tom 21: nr 1