Centralne Towarzystwo Rolnicze
Spis treści
Metryczka
Największa przed I w.ś. instytucja w Królestwie rolnicza "skupiające całe społecznie czynne ziemiaństwo polskie (około 2000 członków) oraz ogromną większość uspołecznionego włościaństwa (około 20000 członków kółek)".
Historia
Przed powstaniem
Sekcja Rolna przy Warszawskim Oddziale Towarzystwa Popierania Rosyjskiego Przemysłu i Handlu
Sekcja ta powstała z delegacji przemysłowo-rolnej, będącej pod przewodnictwem Ludwika Górskiego z zastępcami w osobach Adama Goltza i Aleksandra Kłobukowskiego. (...) Choć początek Sekcji Rolnej sięga 1887 roku, praca jednak w całej pełni rozpoczęła się dopiero w początkach dziewięćdziesiątych lat ubiegłego stulecia. Niewielka początkowo instytucja, gromadząca kilkudziesięciu zaledwie członków, rozrasta się stopniowo, obejmując wszystkie dziedziny życia rolniczego, stając się centralą (...)
Struktury terenowe
Na prowincji zaś sprawa przedstawiała się w sposób następujący: Korzystając z ustawy normalnej, wydanej w 1898 r, zaczęto zakładać najpierw instytucje o charakterze handlowym z udziałami pieniężnemi - gdy zaś przekonano się, że ten typ organizacyj nie wystarcza dla załatwiania spraw rolniczych, zaczęto tworzyć organizacje o charakterze społeczno-oświatowym z oddziałami handlowemi lub nawet bez nich. Ponieważ zaś ustawa nie pozwalała inaczej - instytucje obejmować musiały większe terytorja - całe gubernje. Pierwszą tego rodzaj instytucję utworzono w 1899 roku w kwietniu w Siedlcach jako Siedleckie Towarzystwo Rolnicze, w dniu 27 maja ukonstutował się Zarząd tego Towarzystwa. Za tem Towarzystwem Rolniczem w bardzo szybkim tempie poszły inne, także w chwili organizowania się Centralnego Towarzystwa Rolniczego istniały już Towarzystwa gubernialne we wszystkich częściach byłego Królestwa Kongresowego, jedne jako stowarzyszenia o charakterze więcej handlowym, jak np. Towarzystwo Siedleckie, inne o charalcterze wybitnie społecznym, jak Towarzystwo Warszawskie. Towarzystwa gubernjalne nawet dla właścicieli większej własności są towarzystwami za dużemi, za trudny jest do nich dojazd z oddalonych części gubernji, stąd powstaje tendencja tworzenia Towarzystw, obejmujących mniejsze terytorja - jeden powiat lub dwa. Z chwilą, gdy to staje się możliwe, gdy opór władz zostaje przełamany i w tym kierunku - powstają takie towarzystwa. Obejmują one zwykle dwa - trzy powiaty i noszą nazwę Okręgowych Towarzystw Rolniczych. Jednem z pierwszych takich towarzystw jest Kutnowskie Towarzystwo Rolnicze. Towarzystwa gubernjalne, a później powiatowe, są jednak jednostkami za dużemi dla drobnych rolników, korzystanie z nich dla tej kategorji rolników jest utrudnione, stąd powstaje tendencja do tworzenia organizacyj jeszcze drobniejszych, takich, do których dojazd dla kilku, lub kilkunastumorgowego gospodarza i bezpośrednio branie udziału jest możliwe. Tej możności ani Towarzystwa gubernjalne, ani Towarzystwa powiatowe nie dawały, choć włościanie z bliżej położonych wsi do Towarzystw bezpośrednio należeli i w pracach i posiedzeniach ich udział brali.
Przeszkody stawiane przez rząd zaborczy stopniowo przełamywano. Pierwszą taką organizację pod nazwą "Jutrzenka" założono w Miechowie w 1902 r. Jest to organizacja społeczno-handlowa, członkowie tej spółki wpłacali po 20 rubli, jako kapitał zakładowy. Za zebrane pieniądze zakupywano potrzebne członkom przedmioty i z małym zyskiem rozdzielano między członków. Członkowie tej organizacji co miesiąc zbierali się na narady, dla wysłuchania odczytów rolniczych i dyskusji nad nimi. Najsilniejszy ruch w kierunku zakładania spółek typu "Jutrzenki" zaznaczył się w roku 1904, w którym założono najwięcej spółek tego typu. Naogół powstało ich ok. 150.
Ten ruch jednak wkrótce osłabł, spółki tego typu ustąpiły miejsca organizacji o typie społeczno-oświatowym nazwanej kółkami rolniczemi. Taka organizacja, oparta na wydanem w 1904 (? -sprawdzić PF) roku prawie o stowarzyszeniach, nie wymagała składania większych funduszów, nie prowadziła bezpośrednio interesów pieniężnych i stąd szybciej mogła być zakładana i mniej wzbudzała nieporozumień. Ruch w kierunku zakładania kółek rolniczych był tak silny, że w okresie tworzenia się C.T.R. było ich już około 500.
c.d.n
Dwudziestolecie Centralnego Towarzystwa Rolniczego w Warszawie : 1907-1927. Warszawa 1927