Friedrich Ludwig Jahn
(1778-1852)
twórca ruchu turnerskiego
Czasy studenckie
od 1796 - studiował na uniwersytetach m.in. w Halle, Frankfurcie nad Odrą.
1798 - przystąpił do studenckiej loży masońskiej w Halle.
W 1810 roku wraz z Friedrichem Friesenem (1784–1814) założył tajną organizację Deutscher Bund celem wyzwolenia państw niemieckich spod okupacji francuskiej i zjednoczenia Niemiec. Organizacja była prekursorem studenckich stowarzyszeń o charakterze samokształceniowym i politycznym – Burschenschaftów.
W 1811 roku, idąc za przykładem Johanna GutsMuthsa (1759–1839), Jahn utworzył plac do gimnastyki w Hasenheide pod Berlinem.
W trakcie wojen napoleońskich w latach 1813–1815 współorganizował Korpus Lützowa.
Po traktacie Wiedeńskim
Po wojnie władze chciały włączyć gimnastykę do przedmiotów szkolnych, natomiast Jahn postrzegał ją jako ważny element w ramach realizacji swoich założeń narodowościowych i wzmocnienia niemieckiego poczucia narodowego. Jahn postrzegał gimnastykę jako przygotowanie do walki o wolność, a po wyzwoleniu jako element wsparcia walki o jedność, wolność i liberalną konstytucję.
W 1817 roku Jahn wygłosił publiczne wykłady na temat Deutsches Volkstum w Berlinie, prowokując władze. Kolejne wydarzenia, m.in. zabójstwo Kotzebuego przez gimnastyka Sanda, jak też postawa Jahna, popchnęły władze do wycofania gimnastyki ze szkół i zniszczenia sprzętu gimnastycznego. Jahn został aresztowany w lipcu 1819 roku i uwięziony, a od 1820 roku pozostawał pod nadzorem.
W 1825 roku został uniewinniony, ale nadal miał zakaz pracy na uniwersytecie i w szkole średniej. W 1840 roku Fryderyk Wilhelm IV Pruski zniósł ograniczenia działalności politycznej nałożone na Jahna, później zaś przyznał mu Krzyż Żelazny II klasy. W 1848 roku Jahn został wybrany na posła do parlamentu frankfurckiego.