Józef Dunin-Szpott

Z MediWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Adwokat, działacz społeczny związany ze Stronnictwem Narodowo-Demokratycznym.

do 1905

W 1898 r. był organizatorem Towarzystwa Kredytowego Miasta Kielc, którego został prezesem aż do 1927 r. Przy tym Towarzystwie utworzył w 1900 r. Kasę Pożyczkowo-Oszczędnościową sam będąc także członkiem Kasy Pożyczkowej Przemysłowców Kieleckich.

W 1899 r. był współtwórcą w powiecie kieleckim kół Towarzystwa Oświaty Narodowej. W tymże roku pomógł też, obchodząc zakaz tworzenia kółek rolniczych, założyć spółkę usługowo-komandytową „Jutrzenka” - pierwsze kółko rolnicze w Królestwie Polskim - wzór dla tworzenia podobnych instytucji w całym kraju.

Był członkiem Rady Opiekuńczej Kieleckiej Męskiej Szkoły Handlowej, powołanej w 1903 r. i członkiem powołanego w 1909 r. Towarzystwa Opieki nad żeńską szkołą handlową. Obie te inicjatywy wspierał znaczącymi darowiznami.

po 1905

Jeden z założycieli Kieleckiego Koła Polskiej Macierzy Szkolnej i był przedstawicielem Okręgu Kieleckiego powołanego na zjeździe Delegatów Kół PMS Ziemi Kieleckiej (10-11 maja 1907 r.) Ofiarowany przez niego księgozbiór (1 000 tomów) stał się zaczątkiem biblioteki kieleckiej PMS.

W 1910 r. był współorganizatorem Kieleckiego Towarzystwa Opieki Szkolnej. Poza tym "przez wiele lat był również aktywnym członkiem Rady Gospodarczej Kieleckiego Towarzystwa Dobroczynności, działaczem Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia”, jak również Towarzystwa Cyklistów, które powstało w Kielcach jeszcze w 1895 r. Na jego bazie i z inicjatywy jego członków, jesienią 1906 r. została założona Resursa Kielecka, której celem było organizowanie wolnego czasu i kulturalnego odpoczynku dla jej członków. W tej inicjatywie także nie zabrakło Józefa Dunina. (...) Nie tylko był członkiem powstałego w marcu 1908 r. Kieleckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, lecz także wspierał inicjatywę powołania przez to Towarzystwo Muzeum Krajoznawczego (...). Był także działaczem powstałego 4 lutego 1912 r. Kieleckiego Oddziału Towarzystwa Prawniczego, wchodząc w skład jego zarządu..."

Komitet Obywatelski

Kierował założonym po wybuchu wojny, a formalnie kierowanym przez biskupa Augustyna Łosińskiego, Komitetem Obywatelskim miasta Kielce, przemianowanym w 1916 r. na Komitet Ratunkowy. "Rozpoczął on swoją działalność 12 listopada 1914 r. i działał do końca wojny. Poza kierowaniem tą placówką J. Dunin był przewodniczącym jej sekcji pożyczkowej oraz opiekunem ochrony nr 1. Prowadził także akcję dożywiania dzieci, często również we własnym domu i zapewne na własny koszt." .

Źródło

Małgorzata Czapska, Barbara Szabat "Józef Dunin-Szpott (1852-1932) – kielecki adwokat i działacz społeczny", Palestra Świetokrzyska, Nr 13-14, 2010