Towarzystwo celem wspierania ubogich i biednych
1845 Poznań
USTAWY Towarzystwa celem wspierania ubogich i biednych w mieście Poznaniu
§ 1. Celem Towarzystwa jest nieść ulgę biednym miasta Poznania jako leż usunąć ile możności przyczyny zubożenia.
§ 2. Dla osiągnienia tego celu, uznaje Towarzystwo za potrzebę:
1) działać o s o b i ś c i e przez swych Członków,
2) założyć kassę Towarzystwa,
3) działać w ścisłém połączeniu z miejscowemi Władzami ubogich,
4) urządzić do tych celów zakłady dobroczynne, jakich dotychczas albo wcale tutaj nie masz, lub takowe nie są jeszcze w stosunku do potrzeb, w dostatecznej liczbie założone, n. p. pożyczalnię publiczną, zakład poratowania mieszczan, dom zatrudnienia dla ubogich itd. również utworzyć kassę oszczędności i zapomóżki pomiędzy procedernikami, rzemieślnikami i wyrobnikami,
5) wznieść moralność mieszkańców, przez obudzenie chęci do wstrzemięźliwości, do porządku domowego, do pracowitości, popierania postępowego kształcenia (przez szkoły ciągłego kształcenia, związki czeladzi i t. d.)
Rozumie się, iż wskazane pod liczbą 4 i 5 środki, nie naraz, ale dopiero w przyszłości i w miarę udziału, jaki się dla Towarzystwa objawi, urzeczywistnić się dadzą.
§ 3. Każdy Członek Towarzystwa opłacać ma z góry najmniej 15 śgr. składki ćwierćrocznej i przyjmuje na siebie obowiązek do ciągłego opiekowania się osobiście, przynajmniej jednym ubogim, do uwiadomienia Dyrekcyi Towarzystwa jaka zachodzi potrzeba i jak onej zaradzić wypada, jako też dopilnować, aby wsparcie jakie za jego pośrednictwem Towarzystwo ubogiemu udzieli, z korzyścią użyte było. Ktoby dla ważnych przeszkód nie mógł przyrzec udziału czynnego musi to osobno oświadczyć.
Damy przystępujące do Towarzystwa, mają równe prawa i obowiązki, jak członkowie płci męskiej.
(...)
§ .9. Dyrekcja składa się włącznie z Podskarbim, z 6 Członków, w połowie z Polaków, w połowie z Niemców. Żydowscy Członkowie będą uważani za Niemców.
Wybór Dyrekcyi ma się odbywać w następujący sposób:
Naprzód oznaczeni zostaną trzej kandydaci względną większością głosów na Podskarbiego, a potem z tych trzech kandydatów, bezwzględną większością głosów, następuje obiór Podskarbiego.- Dalej oznaczonych zostanie w podobny sposób jak przy Podskarbim, dziesięciu kandydatów, z których nastąpi wybór bezwzględną większością głosów, reszty pięciu Członków Dyrekcyi. - Ze względu na narodowość, ta liczba kandydatów i z niej mających się obrać Członków Dyrekcyi, zależy od tego, czyli naprzód obrany Podskarbi, jest Niemiec czy Polak. Dla tego musi być obranych oprócz Podskarbiego, albo sześciu Polaków i czterech Niemców na kandydatów, a respective 3 c h Polaków i dwóch Niemców na Członków Dyrekcyi, albo sześciu Niemców i czterech Polaków na kandydatów, a respectiwe trzech Niemców i dwóch Polaków na Członków Dyrekcyi.
Ci sześciu Członków Dyrekcyi podzielą między siebie równe obowiązki nienależące do urzędu Podskarbiego. - Prócz tych sześciu obranych Członków, zasiadają i głosują w Dyrekcyi każdoczasowy Nadburmistrz i ten Członek Magistratu, który obrabia interessa tyczące się ubogich miejskich. (...)
w P o z n a n i u, dnia 15. listopada 1845.