Wanda Herse

Z MediWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wanda Hersówna 1885-1954

1904 została przyjęta do Towarzystwa Fotograficznego Warszawskiego. Była później jego sekretarką.

1910 r. została pierwszą przewodniczącą Sekcji Miłośników Gór Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Kierowała nią do 1912 r.

1911 Założyła i była pierwszą prezeską Warszawskiego Klubu Wioślarek.

W czasie I wojny światowej zorganizowała pociąg sanitarny i kierowała nim. Odegrała ważną rolę w działalności społecznej w Warszawie (zob. Sekcja kobieca Komitetu Obywatelskiego)

Po pierwszej wojnie światowej była dyrektorką zarządzającą Towarzystwa Pomocy Szkolnych „Urania”.

Od 1922 r. prezesowała Warszawskiemu Stowarzyszeniu Spożywców.


notatki

http://www.mazowieckieobserwatorium.pl/przewodniki/pdf/przewodnik-garwolinski.pdf :

(8 VI 1885–23 VII 1954) Pochodziła z rodziny znanych warszawskich przemysłowców, była córką Adama Hersego i Joanny z Telerów. Została kierowniczką pracowni Domu Mody swego krewnego, Bogusława Hersego w Warszawie. Był to najbardziej ekskluzywny dom mody w Warszawie. Mieścił się od 1899 r. w czteropiętrowej kamienicy przy ul. Marszałkowskiej 150, z oknami wystawowymi także od ul. Erywańskiej (później Kredytowej) i pl. Zielonego (Dąbrowskiego).

Wanda Herse projektowała kostiumy teatralne, a od 1915 r. była dyrektorem zarządzającym Towarzystwa „Urania”. W czasie I wojny światowej zorganizowała pociąg sanitarny i kierowała nim. Odegrała ważną rolę w działalności społecznej w Warszawie. Od 1922 r. prezesowała Warszawskiemu Stowarzyszeniu Spożywców. Założyła i była pierwszą prezeską Warszawskiego Towarzystwa Wioślarek.

Była też jedną z najlepszych taterniczek swoich czasów. W 1902 r. jako pierwsza kobieta stanęła na Mnichu. W grudniu 1910 r. została pierwszą przewodniczącą Sekcji Miłośników Gór Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Kierowała nią do 1912 r. Jeszcze przed II wojną światową nabyła dom w Dębówce k. Życzyna, gdzie w 1954 r. zmarła. Pochowana jest na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie.

http://bcpw.bg.pw.edu.pl/Content/1572/PDF/Jan_Sunderland_bcpw_pd.pdf :

Była członkinią Sekcji Turystycznej TT. i pierwszą kobietą, która dokonała wejścia na Mnicha. 30 kwietnia r.1904 została przyjęta do Towarzystwa Fotograficznego Warszawskiego. Była później jego sekretarką. Po pierwszej wojnie światowej była dyrektorką zarządzającą Towarzystwa Pomocy Szkolnych „Urania”.

https://z-ne.pl/t,lista_alfabet,se.html :    Sekcja Miłośników Gór PTK. Założona w poł. grudnia 1910 w Warszawie przy Pol. Tow. Krajoznawczym przez grono miłośników gór, zwł. Tatr, w celu organizowania wycieczek górskich w lecie i zimie oraz zdobywania i popularyzowania wiedzy o górach. W 1914 włączono się też do akcji ochrony gór, zwł. Tatr. Współzałożyciele: Wanda Herse, Maria Mierczyńska, Jan Jaroszyński, Mieczysław Jeromin, Antoni Ojrzyński, Jan Rzewnicki;

http://www.muzeumkonstancina.pl/286_herse_wanda__18851954 :

Była: dyrektorem zarządzającym Towarzystwa Akcyjnego „Urania” (od 1915 r.), założycielką i prezesem Warszawskiego Towarzystwa Wioślarek, prezesem Warszawskiego Stowarzyszenia Spożywców (od 1922 r.), współzałożycielką i pierwszą przewodniczącą Sekcji Miłośników Gór Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego (1910-12). Należała do pierwszego pokolenia polskich taterniczek, a jej największym osiągnięciem było pierwsze kobiece wejście na Mnicha w 1902 roku. Zajmowała się również fotografią. Była w tej dziedzinie amatorką, jednak wykonane przez nią zdjęcia wskazują, że odnalazła w fotograficznym medium nie tylko sposób rejestracji wydarzeń, ale także wyrażania emocji. Zaczęła fotografować w wieku 10 lat. Wszystkie umiejętności zdobywała samodzielnie, z niewielkimi jedynie wskazówkami Jana Heuricha, związanego z Konstancinem architekta i amatora fotografii. Była członkiem Towarzystwa Fotograficznego Warszawskiego od 1904 r. Wanda Herse była niezwykłą indywidualistką, prowadziła niekonwencjonalny oraz intensywny tryb życia. Nigdy nie założyła rodziny, wyróżniała się nie tylko uprawianiem uważanych wówczas za męskie sportów – taternictwa czy wioślarstwa, ale także zapiętym na ostatni guzik męskim strojem i krótko obciętymi włosami.

https://crispa.uw.edu.pl/object/files/781/display/PDF :