Krakowskie Przedmieście od strony Wisły: Różnice pomiędzy wersjami

Z MediWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 2: Linia 2:
  
 
==Towarzystwo Przyjaciół Nauk==
 
==Towarzystwo Przyjaciół Nauk==
 
+
[[Plik:Pałac Staszica1.png|thumb|400px|left]]
 
Gmach [[Towarzystwo Przyjaciół Nauk]], wcześniej kościół Matki Boskiej Zwycięskiej o.o. Dominikanów Obserwantów (rozebrany w 1818) wraz tzw. Kaplicą Moskiewską. Pomnik Mikołaja Kopernika
 
Gmach [[Towarzystwo Przyjaciół Nauk]], wcześniej kościół Matki Boskiej Zwycięskiej o.o. Dominikanów Obserwantów (rozebrany w 1818) wraz tzw. Kaplicą Moskiewską. Pomnik Mikołaja Kopernika
  

Wersja z 12:24, 8 lis 2021

Bellotto Cracow Suburb leading to the Castle Square.png

Towarzystwo Przyjaciół Nauk

Pałac Staszica1.png

Gmach Towarzystwo Przyjaciół Nauk, wcześniej kościół Matki Boskiej Zwycięskiej o.o. Dominikanów Obserwantów (rozebrany w 1818) wraz tzw. Kaplicą Moskiewską. Pomnik Mikołaja Kopernika

Kamienice

Kamienica Oranowskiego (nr 6)

Kamienica pod Messalką (nr 16/18)

Uniwersytet

Uniwersytet Pałac Kazimierzowski, wzniesiony w XVII w. jako letnia rezydencja króla Władysława IV; dawna „Szkoła Główna; Gmach pomuzealny; Gmach Audytoryjny; Pałac Uruskich-Czetwertyńskich (nr 30); Pałac Tyszkiewiczów-Potockich z końca XVIII w. (nr 32)


Kościół Wizytek

Kościół Wizytek (nr 34)

od 1815 do 1928 pełni funkcję kościoła akademickiego

Hotel Bristol

(nr 42/44)

Pałac Prezydencki

(nr 46/48)

Kościół pokarmelicki

Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca nr 52/54) karmelici


Zajazd Dziekanka – obecnie Dom Studencki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (nr 58/60)

Warszawskie Towarzystwo Dobroczynności

Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP (Res Sacra Miser) Pierwotnie była to kaplica klasztoru karmelitanek bosych, który został założony w 1663 w miejscu zniszczonego podczas potopu szwedzkiego pałacu Kazanowskich.

Od 1818 kaplica domu Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności. Świątynią opiekowały się szarytki.


Resursa Obywatelska


Resursa Obywatelska

W latach 1860-1861 wybudowano na miejscu rozebranego pałacu na potrzeby Resursy Obywatelskiej, jednego z warszawskich klubów towarzyskich (zob. Resursy). Obecnie mieści się tu m.in. siedziba Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” (nr 64).

Kompleks pobernardyński

W 1454 sprowadzono do Warszawy bernardynów, którzy postawili tu kościół i klasztor (drugi, po krakowskim, klasztor bernardynów w Polsce). W 1586 wprowadzono do kościoła arcybractwo św. Anny. Działało tu Studium generale varsaviense, seminarium bernardyńskie, w 1676 podniesiono do rangi studium primae classis, najwyższej w kraju. Po 1864, w ramach represji popowstaniowych, zaprzestano przyjmować do nowicjatu nowych braci. Po kasacie zakonu bernardynów i przebudowie w latach 1870-1884 klasztor mieścił wystawy i magazyny Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych aż do chwili przenosin do pawilonu Ungra na dziedzińcu pałacu Potockich.

Muzeum Przemysłu i Rolnictwa
Kościół św. Anny

Muzeum Przemysłu i Rolnictwa

W 1884–1888 nastąpiła przebudowa wnętrz na pomieszczenia Muzeum Przemysłu i Rolnictwa. W czasie wojny w 1914 muzeum przekształcono w Wyższą Szkołę Rolniczą i Wyższą szkołę Ogrodniczą, a w 1919 w Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego. Również Muzeum Techniki swoje początki wywodził z gmachu przy kościele św. Anny, gdzie do dziś ma siedzibę Centralna Biblioteka Rolnicza(nr 66)


Kościół św. Anny

Ze względu na swoje położenie w bliskim sąsiedztwie czterech spośród głównych uczelni Warszawy świątynia od 1928 pełni funkcję kościoła akademickiego. (nr. 68)