Historia Dąbrowy Górniczej - z perspektywy (lotu) Sokoła

Z MediWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
kontakt: [piotr.fraczak[.]ofop.eu]
Grupa na facebooku: Sokół w Dąbrowie Górniczej
Sokół Dąbrowa winieta.jpeg
'
'

O sokolstwie polskim

ZOBACZ: Zarys dziejów Sokolstwa Polskiego" Terech Michał

O projekcie

Tytuł zadania publicznego: Inna historia Dąbrowy Górniczej - z perspektywy (lotu) Sokoła finansowany z dotacji Urzędu Miasta Dąbrowa Górnicza

Historia Dąbrowy Górniczej ma swoje białe plamy i niedopowiedziane opowieści. Szczególnie warte przypomnienia są te, które pozwalają lepiej zrozumieć procesy rozwoju miasta i rzucają nowe światło na główne wydarzenia w jego historii. Takimi opowieściami są historie lokalnych organizacji - dowód na to, że mieszkańcy od dawna interesowali się sprawami miasta i aktywnie uczestniczyli w życiu publicznym. Szczególnym przykładem jest Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, które działało w Dąbrowie Górniczej od 1905. Tutejsze „gniazdo” tej najstarszej organizacji masowego członkostwa na ziemiach polskich pełniło ważne funkcje nie tylko lokalnie ale też odgrywało ważną rolę w regionie, w całym Królestwie Polskim, a także w kontaktach międzyzaborowych. Trudno opowiedzieć historię walki niepodległościowej, sportu, działań z profilaktyki zdrowotnej, turystyki, skautingu czy nawet debat politycznych nie odwołując się do tradycji Sokolich. Celem projektu jest zainteresowanie mieszkańców historią własnej miejscowości, odszukanie w pamięci zbiorowej tradycji sokolich, oraz włączenie ich w obchody odzyskania niepodległości. Będzie to okazja do poszukiwania zapomnianych historii lokalnych, przypomnienia ludzi i wydarzeń, ale też próba zrozumienia istoty działalności społecznej, budowania tożsamości lokalnej. Projekt - poprzez otwarte wydarzenie, wystawę i przygotowane materiały do uczenia historii - ma wprowadzić nauki z historii Sokoła w dyskurs lokalny.

Zadanie polegać będzie z jednej strony na poszerzeniu wiedzy na temat historii Dąbrowy o wymiar społeczny (tradycje organizacji pozarządowych i społecznego zaangażowania mieszkańców) - kwerenda danych, poszukiwanie nowych źródeł, redakcja uzyskanych materiałów, z drugiej zaś na włączaniu mieszkańców do odkrywania historii własnego miasta (dyskusje w grupie na Facebooku, warsztaty "wydobywcze", spotkanie otwarte). Osią przewodnią będzie próba odtworzenia historii Sokoła w Dąbrowie (a więc i np. "gniazda" w Ząbkowicach czy Strzemieszycach), zebrania informacji o ludziach i działaniach przez nich podejmowanych, oraz stworzenie do nich opowieści (storytelling).

Wydarzenia

Początki

W konspiracji

W podziemiu sokół w Dąbrowie działał prężne, choć formalnie pod różnymi nazwami. Mowa jest o Towarzystwie Gimnastyczno-Sportowym "Herkules" (czerwiec-sierpień 1907), Stowarzyszeniu "Atleta". Niewątpliwie część działań prowadzona była m.in. jako oddział Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego (wycieczki m.in. do Galicji), jako Koło Cyklistów (np. wycieczka rowerowa w 1913 do zaboru pruskiego - Katowice, Poznań, Inowrocław, Wrocław, Opole m.in w celu spotkań z tamtejszymi Sokołami).

I wojna światowa

Straże Obywatelskie

Kuryer Zagłębia

1914

Srokowski: Zebrani dnia 30 lipca roku 1914 w Dąbrowie delegaci miejscowych gniazd sokolskich postanowili zająć się utworzeniem w każdej miejscowości straży obywatelskiej i nakreślili szczegółowy plan czynności w tym kierunku (podział Zagłębia Dąbrowskiego na odrębne miejscowości, ustrój straży obywatelskich w poszczególnych miejscowościach, nakreślenie sposobu działania wraz z podziałem członków straży obywatelskich na kategorie pod względem sprawowania władzy itp.). Oprócz tego na zebraniu powyższym uznano za konieczne nadanie możliwie jednolitego w całym zagłębiu Dąbrowskim kierunku pracy w strażach obywatelskich i w tym celu utworzono zarząd okręgowy w składzie komendantów straży obywatelskich z każdej miejscowości; na zebraniu powyższym wybrany zostałem na komendanta okręgowego straży obywatelskich w całym zagłębiu Dąbrowskim i obowiązki te sprawowałem do chwili aresztowania mnie przez władze austriackie (...)


Malikowski w szkicu Ku Niepodległości twierdzi, że na czele straży obywatelskiej w Dąbrowie "stał niejaki Szymanowski, a od 1 października jego dotychczasowy zastępca K. Skalski"

1915

24 stycznia nastąpił podział obszaru miejscowości na dwie strefy okupacyjne: niemiecką i austriacką. Dąbrowa wraz z osiedlami Ksawera, Koszelew i Warpie, znalazła się pod okupacją austriacką.

26 stycznia Srokowski i Skalski zostają aresztowani.

6 lutego Straż Obywatelska zostaje rozwiązana, a powstaje Milicja Miejska

Odtworzenie

Po powrocie z niewoli wystarał się Srokowski u komendanta austrjackiego w Dąbrowie o zalegalizowanie "statutu Sokoła, aby umożliwić gniazdom za austrjackiej okupacji jakie — takie istnienie i działalność w trudnych nad wyraz warunkach wojennych".

Odzyskanie niepodległości

październik-listopad 1918

Z historii gniazda w Czeladzi: Tak dożyliśmy do października 1918 r. Potęga niemiecka chyliła się do upadku, a nasi druhowie czekali tylko chwili. kiedy będzie można wstąpić do wojska niezależnej Polski.(...) Odbyło się to w ten sposób. Po zasiągnięciu przez przodownika druha Zdzisława Czarnomskiego wraz ze Stefanem Sperzvńskim potrzebnych wiadomości w biurze werbunkowem w Częstochowie, podano krótką wzmiankę do gazety miejscowej, o terminie wyjazdu.

W oznaczonym dniu, po wysłuchaniu Mszy św., otrzymaniu błogosławieństwa i medalików z rąk księdza proboszcza, grupa wymienionych druhów, pod kierownictwem druha Zdz. Czarnomskiego wyjechała, żegnana przez Zarząd Gniazda z prezesem, druhem Karneyem na czele i miejscową ludność. (...) Po drodze przyłączyli się druhowie z Będzina i Dąbrowy.

powstanie śląskie

Z historii gniazda w Czeladzi: Rok 1919 sprowadził na gniazdo „Czeladź“ nowe trudy: najpierw na samym początku liczny ud/ał druhów w obronie granicy od strony śląska, gdzie Niemcy niedość, że starali się zdusić brutalną siłą niepodległościowy ruch ślązaków, ale również na naszej własnej granicy zachowywali się napastliwe. Okręg II, w porozumieniu z Dowództwem Garnizonu w Będzinie, na czele którego stał wówczas pułkownik Rylski, dał z paru Gmazd ludzi do ochrony pogranicza na odcinku od Czeladzi do Bobrownik.

Dowództwo Garnizonu Będzińskiego dało nam karabiny Werdla (po austrjakach) z amunicją oraz komendanta odcinka, por. Sobolewskiego, kwaterującego w Gioćźcu. Służba wartownicza rozpoczęła się w lutym i trwała do kwietnia 1919 roku. Ze strony Okręgu komenda była w rękach druha naczelnika Okręgu, inż. Stanisława Rażniewskiego i druha prezesa Gniazda „Czeladź“, J. Karneya. Sokolstwo było rozlokowane na kwaterach grupami w Czeladzi, na Boleradzu, na opalni „Jowisz“ i na Krzyżowcu, patrolowano wzdłuż granicy dniem i nocą, znosząc trudy tej służby wartowniczej bardzo dobrze. Było to wszystko wiadome ekspozyturze powstańców śląskich, kwaterujących w Sosnowcu, pod kierunkiem druha prezesa Józefa Drayze, który często odwiedzał na Saturnie druha prezesa J. Karneya. Tam uradzono, ze Sokół tutejszy ma pomóc Sokołowi śląskiemu w akcji powstańczej. przygotowywanej na początek lata 1919 r. Miały do Zagłębia ściągnąć z Poznańskiego 3 kompanje tamtejsze piechoty należycie wyekwipowanej. Do tych kompanji miały zostać wcielone grupy Sokołów II Okręgu, na co Zarząd Związku Sokoła wyraził swą zgodę i rozpoczęto po gniazdach werbunek. Liczono się z tern, że działania powstańcze na Śląsku zajmą około 1 — 2 miesięcy. Werbunek dał 150 kandydatów, w liczbie których było 14 z Gniazda Czeladź (...) Korpusu armji niebieskiej ulokował sokołów z Zagłębia w Częstochowie w trzech zastępach na kwaterach: w fabryce Częstochowianka, w fabryce Peltzera i w koszarach Zawady, obdzielając zarazem obfitą żywnością. Zapowiedziane było jednak dalsze rozlokowanie w dalszych oddziałach Armji — na przeszkolenie, słowem bardzo ciekawy kurs wojskowy. Nastąpiło to na mocy rozkazu gen. Odry z 26 czerwca 1919 r. 2/3 nasze grupy otrzymało rozkaz udania się do obozu „niebieskiego“ pod Ząbkowice, a 1/3 skierowana została do „szarego“ garnizonu w Żarkach. Pierwszą grupę odkonwojował osobiście do Ząbkowic i stamtąd piechotą do Łośnia druh prezes Karney i oddał ją tam do rąk jakiegoś francuskiego kapitana. Było w tej grupie 51 druhów. Przeszli tam niezłe przeszkolenie. Druga grupę 30 ludzi miał pod opieką druh prezes Małachowski z Sosnowca. Kwaterowała ona najpierw w Żarkach w niedogodnych warunkach, bo dopiero od 15 lipca dostała broń do ćwiczeń. Później wskutek naszych starań przeniesiono ją na granicę Śląską do wsi Siedlce za Porajem, gdzie miała sposobność odbyć niezłą służbę wartowniczą. Obie te grupy, w myśl rozkazu Sztabu Korpusu zostały zwolnione ze służby 15 sierpnia 1919 r. Potem większa część młodszych druhów wstąpiła w różnych miejscach do wojska. Potem nastąpiły trzy powstania śląskie, jednakże Okręg Sokoli Zagłębia Dąbrowskiego nie wystawił już do nich tak zorganizowanej grupy jak na początku 1919 r."

Zagłębiowska Republika Rad

Komitet Obrony Państwa

Karney: Najazd bolszewicki 1920 r„ zatargał znów duszą Sokolstwa. Na rozkaz Związku, Okręg nasz, wezwał druhów do armji ochotniczej, a resztę członków do pracy w Komitecie Obrony Państwa, Czerwonym Krzyżu i t. p. Dnia 20 lipca 1920 r. druhowie nasi łącznie z Gniazdami Częstochowa i Jędrzejów, w liczbie 103, z naczelnikiem Marianem Pawelskim stawili się do wojska. Gniazda opustoszały, zostały na miejscu druhny, starszyzna i młodzież.

Komitet Obrony Państwa w Dąbrowie Górniczej

Kolejne powstania śląskie

W II Rzeczpospolitej

1921-1926

Sokol Dabrowa 20te.png

1925 XX-lecie Sokoła w Zagłębiu

1923-1933

1927 kursu gimnastyczno-sportowy Dąbrowa gościła naczelników gniazd i ich zastępców II-ego Okręgu Sokoła Dzielnicy Krakowskiej. Odbył się dla nich specjalny kurs.

1930 wycieczka rowerowa dookoła Polski

1932 Zlot okręgowy w Dąbrowie Górniczej

1933-1939

Biegi z okazji 3 maja

1939 zawody związkowe we Lwowie

Powiązane organizacje

Powiązania personalne

Inne gniazda na terenie dzisiejszej Dąbrowy

Osoby

kursywą osoby powiązane choć nie ma pewnosci czy były członkami Sokoła

B

  • Bagiński Władysław, uczestnik wycieczki rowerowej dookoła Polski w 1930
  • Barlicki dr , sąd honorowy 1937: zapewne Marian Barlicki
  • Biały Feliks (z Zawiercia, pracownik Huty Szkła Reicha, zmobilizowany we wrześniu 39 23 pułk PAL w Będzinie (zapis ze zdjęcia)
  • Bielecki St... (zastępca prezesa 1937),
  • Balikowski St. Bieg Narodowy 3 maja 1939
  • Bubałło J. , członek zarządu 1937 :
  • Buchówna Z... , członek zarządu 1937 :

C

  • Cembrzyński Bieg Narodowy 3 maja 1936, 1937, 1938
  • Ciemiński W..., członek zarządu 1937 : być może to Wacław Ciemiński
  • Cieminiewski Wacław, założyciel gniazda przy kopalni Paryż w 1923
  • Czajkowski Witold, uczestnik wycieczki rowerowej dookoła Polski w 1930

D

  • Dąbkówna - zawody Lwów 1939
  • Dąbrowski Jan nagrodzony "za 20-letnią pracę w Sokole"
  • Dobrzyński Stanisław - uczestnik kursu gimnastyczno-instruktorskiego okręgu II dzielnicy krakowskiej 22 do 31 lipca 1928 r. w Grodźcu (obecnie dzielnica Będzina).

F

  • Flinger K.(sekretarz 1937),
  • Folwarczna Bieg Narodowy 3 maja 1938
  • Frankiewicz Stanisław nagrodzony "za 20-letnią pracę w Sokole", skarbnik 1937,

G

  • Gadomski T... inż. (zastępca prezesa 1937),

to być może Tadeusz Gadomski

  • Gola - zawody Lwów 1939
  • Grabowski Stanisław założyciel gniazda w kopalni Paryż w 1923
  • Grela - zawody Lwów 1939
  • Grunwald W... sąd honorowy 1937:
  • Grzaba - zawody Lwów 1939

H

J

K

  • Kaczmarek J. Bieg Narodowy 3 maja 1936, 1937, 1938
  • Kaliszek Piotr założyciel gniazda przy kopalni Paryż w 1923
  • Kaliszek Kazimierz ?
  • Kaliszek Wacław, naczelnik w 1924, nagrodzony "za 20-letnią pracę w Sokole"
  • Kaliszek Zbigniew
  • Kędzierski Witold reprezentował dąbrowskiego Sokoła na otwarciu pierwszej Sokolni w Warszawie w 1906 roku.
  • Knapik Stanisław (naczelnik 1937-1939),
  • Kochanowski Franciszek - zawody Lwów !939?
  • Korwin-Olszewski J..., naczelnik gniazda Dąbrowa 1930
  • Kozińska - zawody Lwów 1939
  • Kozioł - zawody Lwów 1939
  • Kruszewski J... komisja rewizyjna 1937:
  • Kruszewski Roman - zawody Lwów 1939
  • Kruszewski Zbigniew - zawody Lwów 1939
  • Kuszela Ignacy

L

M

N

  • Nowak Jerzy, uczestnik wycieczki rowerowej 1913 ,
  • Nurkowski St. , członek zarządu 1937, być może Stanisław Nurkowski

O

  • Ociepkówna - zawody Lwów 1939

P

R

S

  • Sadowski Alfred, uczestnik wycieczki rowerowej dookoła Polski w 1930
  • Sibielakówna - zawody Lwów 1939
  • Skalski Kazimierz naczelnik lokalnego Sokoła i komendant Straży Obywatelskiej w Dąbrowy w 1914. 1928-1929 prezes Sokoła.
  • Srokowska Maria, nagrodzona "za 20-letnią pracę w Sokole" prawdopodobnie Maria Srokowska
  • Srokowski Kazimierz - Wiceprezes Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w Polsce lat 1905-1914 (po 1907 w konspiracji). Prezes Sokoła zagłębiowskiego. Po 1914 komendant zagłębiowskiej Straży Obywatelskiej. W 1918 został obdarzony godnością Prezesa Związku, którą złożył następnie na ręce Druha Bernarda Chrzanowskiego, wybranego przez międzyzwiązkowe władze 13 kwietnia 1919 roku. Zapisany do Złotej Księgi Związku Sokolstwa Polskiego.
  • Srokowski Kazimierz (junior) - uczestnik kursu gimnastycznego w czerwcu 1914 w Warszawie
  • Srokowski Wiktor - uczestnik wycieczki rowerowej 1913
  • Szymanowski Stanisław, członek wydziału okręgu II (Zagłębie) i najprawdopodobniej prezes Sokoła w Dąbrowie w 1914, nagrodzony "za 20-letnią pracę w Sokole",
  • Szostak K. St. Balikowski, St. Musioł W. Szych Bieg Narodowy 3 maja 1939
  • Szych W. Bieg Narodowy 3 maja 1939
  • Szymaszek M... członek zarządu 1937 :

Ś

  • Śmielewski Feliks

T

Trzaskówna - zawody Lwów 1939 Trzebińska - zawody Lwów 1939

W

Sokół w Dąbrowie - bibliografia